برای نازنین
 
اقدام شگفت انگيز "جام جم"

عصرايران- سه روز پس از اعلام دستيابي ايران به فرايند توليد صنعتي سوخت هسته اي توسط محمود احمدي نژاد ، روزنامه جام جم كه توسط صداو سيماي جمهوري اسلامي ايران منتشر مي شود در اقدامي شگفت انگيز ، تصويري مونتاژ شده از انيشتين ،دانشمند معروف فيزيك هسته اي ،را در ميانه يك مقاله علمي منشر كرد كه در آن ،به تلاش هاي رييس جمهور ايران در دفاع از حقوق هسته ايران ، توهين شده است .

به گزارش عصرايران(asriran.com) ، اين مقاله درصفحه 15 ضميمه "سيب" روزنامه جام جم منتشر شده است .

در تصوير به كار رفته در شماره امروز جام جم ، آلبرت انيشتين در حال نوشتن مطلبي بر روي تخته سياه است كه در نگاه نخست به نظر مي رسد متني انگليسي بر روي آن نوشته شده است ولي متن واقعي كه با حروف انگليسي ولي با جمله بندي فارسي بر روي تخته ديده مي شود، چنين است:عجب غلطي كردم اين اتم و اينا رو راه انداختم!!بابا محمود جون بي خيال شو جون من!

با توجه به اينكه در نظر اول اين مطلب به  چشم نمي آيد ، احياناً مسؤول صفحه ، با جست وجوي اينترنتي و يافتن اين عكس از انيشتين ، آن را بدون دقت كافي در جزئيات، به كار برده است .

با اين حال به نظر مي رسد اين مسأله مي تواند براي جام جم ، تبعاتي را به دنبال داشته باشد به ويژه آن كه پرونده هسته اي ايران در مرحله بسيار حساسي قرار دارد و هر اقدامي كه به نحوي القاء كننده  بروز اختلاف در ميان مسوولان بخش هاي مختلف حكومتي است ، مي تواند مورد سؤال و ابهام قرار گيرد .

همچنين ، اين مسأله نشان مي دهد كه در پرتيراژترين روزنامه ايران(به ادعاي خود جام جم) تا چه اندازه دقت و نظارت وجود دارد!


نظرات | ۱۳۸٦/۱/٢٧ - کاوه |لینک به نوشته

کاهش شمار يهوديان در دنيا

آخرین گزارش ها از جوامع یهودی عرب حکایت از کاهش جمعیت پیروان این دین در دنیا دارد؛ شمار یهودیان جهان تا دهه 90 میلادی 16 میلیون نفر بود که به 13 میلیون نفر کاهش یافته و بر خلاف گذشته که بیشتر آنها ساکن آمریکا و روسیه بودند ، اکنون فلسطین اشغالی محل اصلی سکونت 41 درصد یهودیان جهان است.

-------------------------------------------

منبع: خبرگزاری مهر


نظرات | ۱۳۸٦/۱/۱٥ - کاوه |لینک به نوشته

تقویم رسمی ايران، از رکوردداران تعطیلی در جهان

روزهای تعطیل در اغلب کشورهای صنعتی، صرف‌نظر از آخر هفته‌ها کمتر از ده روز است. با این همه هر روز تعطیل میلیاردها یورو به اقتصاد این کشورها لطمه می‌زند. برخی معتقدند کشورهایی چون ایران، که بیشتر به درآمدهای نفتی متکی هستند، از تعطیلی‌ها لطمه‌ی کم‌تری می‌خورند. با این همه کثرت روزهای تعطیل در ایران چنان است که بحث کاهش آن مدتهاست به طور جدی مطرح شده.

تقویم در ایران تاریخی کهن دارد. پیشینه‌ی تقویم‌های رسمی امروز به گاهشماری بازمی‌گردد که تنظیم آن را به زرتشت نسبت می‌دهند. آن تقویم کهن که «تقویم شهریاری ایرانی» نام دارد تلاشی برای تطبیق گاهشماری قراردادی با رویدادهای طبیعی و مبنای اغلب تقویمهای معتبر ایرانی است. آنچه امروز به نام تقویم هجری خورشیدی در ایران مرسوم است با تغییر مبداء تقویم جلالی تنظیم شده.

در سالهای اخیر و با توجه به افزایش گرایش به سنت‌ها و آیین‌های پیش از اسلام تقویم‌های دیگری نیز روانه‌ی بازار شده است. از اینها می‌توان به تقویم‌های میترایی، آریایی، و زرتشتی اشاره کرد که در نظر برخی از کارشناسان، در ثبت روزها و مناسبت‌های مهم باستانی از دقت کافی برخوردار نیستند.

تقویم امروز ایران در اساس خود قرنهاست که تغییر چندانی نکرده، اما در هر دوره‌ای روزها و مناسبت‌هایی از آن کاسته یا به آن افزوده شده است. یکی از ویژگی‌های اصلی تقویم در دوران جمهوری اسلامی افزایش تعطیلی‌ها و چرخش از مناسبت‌های ملی به مذهبی است. تقویم رسمی جمهوری اسلامی از رکوردداران تعطیلی در جهان است.

در حالی که در کشورهای اروپایی مانند آلمان و فرانسه، صرف‌نظر از آخر هفته‌ها، تنها ۹ و ۱۱ روز سال رسما تعطیل است، این رقم در ایران به ۲۶ روز می‌رسد. در سال ۸۶ به دلیل تقارن میلاد پیامبر با روز جمهوری اسلامی  روزهای تعطیل ۲۵ روز شده‌اند و ۵ روز آن با جمعه مصادف شده. در سالهای گذشته، لااقل در شهرهای بزرگ چند روزی از سال به علت آلودگی بیش از حد هوا تعطیل اعلام شده و در مواردی، روز بین دو تعطیلی نیز به روزهای بیکاری افزوده شده است.

سال گذشته دولت در اقدامی غیرمنتظره عید فطر را به جای یک روز سه روز تعطیل اعلام کرد. این تعطیلی که با حساب روز جمعه ۴ روز شد به اعتقاد برخی از کارشناسان حدود ۸۰ میلیارد تومان به اقتصاد کشور لطمه زد. ضرر و زیان تعطیلی‌ها بیشتر متوجه بخش خصوصی است که می‌کوشد با طولانی‌کردن ساعات کار روزانه آن را جبران کند.

ظاهرا بازدهی کار در ایران به ویژه در بخش دولتی چنان نازل است که شمار زیاد روزهای تعطیل تاثیر مهمی در چرخه‌ی اقتصاد کشور ندارد. افزون بر این تکیه‌ی بودجه‌ی کشور به درآمدهای نفتی و کم نقش بودن درآمدهای مالیاتی تاثیر منفی روزهای تعطیل را کاهش می‌دهد. با این همه مدتهاست بحث کم کردن تعطیلی‌ها مطرح است و حتا به مجلس نیز کشیده شده.

مطابق تقویم‌های جمهوری اسلامی از ۲۶ روز تعطیلی ۱۶ روز آن را مناسبت‌های مذهبی، ۶ روز را مناسبت‌های ملی و ۴ روز را مناسبت‌های حکومتی (۲۲ بهمن، ۱۲ فروردین، ۱۴ و ۱۵ خرداد) تشکیل می‌دهند. به جز تعطیلات نوروز تنها مناسبت ملی ۲۹ اسفند ماه روز ملی شدن نفت است.

در سالهای گذشته هر بار بحث کاهش تعطیلات پیش آمده، حذف ۲۹ اسفند، ۱۳ فروردین و دو روز از مناسبت‌های حکومتی بیشتر مطرح بوده. در حالی که بسیاری از علما با حذف تعطیلات مذهبی مخالف‌اند عده‌ای نیز خواستار کم‌رنگ‌تر شدن مناسبت‌های ملی هستند.

اوایل اسفند ماه سال پیش آیت‌الله خزعلی، عضو سابق فقهای شورای نگهبان و دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر با انتقاد از آنان که نوروز را عید بزرگ ایرانیان می‌دانند از مجلس خواست تا با تصویب قانونی براي عيد غدير ۷ الی ۸ روز را تعطيل رسمی اعلام كند.

در تقویمهای ايران دو روز مهم جهانی نه تنها تعطیل نیستند، که تغییر نام نیز داده‌اند. به این ترتیب روز اول ماه مه، ۱۱ اردیبهشت، روز کار و کارگر خوانده می‌شود و ۸ مارس روز جهانی زن نیز قرار است «روز گفتگوی زنان ایران با زنان جهان» نامیده شود. در این تقویم‌ها گرچه روزهایی به نام وقف، مالیات، صادرات و حمل و نقل نامیده شده، جای جشن‌های ملی مانند چهارشنبه سوری و مهرگان خالی است.

* بهزاد کشمیری‌پور، صدای آلمان


نظرات | ۱۳۸٦/۱/٧ - کاوه |لینک به نوشته

سایت حراج نوروزی دختران ایرانی در دوبی

همزمان با تکرار ادعاهای امارات مبنی بر مالکیت بر جزایر سه گانه ایرانی،اطلاعات مندرج در يك سايت حاکی است که برخی شیوخ امارات با همراهی تعدادی از عناصر ایرانی، در صدد برگزاری حراج سالانه دختران ایرانی در دوبی هستند.

به گزارش خبرنگار عصرایران (asriran.com)، مافیای فساد امارات، با راه اندازی سایتی اقدام به تبلیغ برای دختران ایرانی کرده است که سن اکثر آنها بین 15 تا 18 سال است.

در این سایت، علاوه بر نام و  سن این دختران، عکس رنگی نیز از هر کدام از آنها گنجانده شده است تا مشتریان عرب آنها، با دید بهتری به انتخاب بپردازند. قیمت های اعلام شده برای تصاحب هر کدام از این دختران نیز بنا به سن و زیبایی آنها بر مبنای درهم در این سایت اعلام شده است.

در این سایت برای اطمینان بخشی به مشتریان فاسد، در کنار مشخصات هر دختر، تاکید شده است که در صورت بیمار بودنش امکان استرداد وجود دارد.

در سایت (...) ادعا شده است  که 8 گروه در ایران با شبکه فروش دختران ایرانی در امارت همکاری دارند و از بقیه "گروه های مافیایی" که می توانند در این امر فعالیت داشته باشند، دعوت به همکاری شده است.

 به ادعای سایت مذکور، اسپانسر این جریان غیراخلاقی، یکی از شیوخ فجیره به نام "ع" می باشد.

همچنین از مشتریانی که در صدد تصاحب این دختران هستند دعوت شده است همزمان با سال نوی ایرانی، در هتل (...) حاضر شوند.
در اين سايت ، به جزئيات ارتباط حضوري مشتريان اشاره نشده و فقط از آنها خواسته شده است با آدرس ايميلي كه به اين منظور معرفي شده است ، تماس بگيرند . 

البته در صحت ادعاهای مطروحه در این سایت تردید جدی وجود دارد ولی هر چه باشد وجود چنین سایت هایی حتی اگر به شکل ذکر شده، نمود بیرونی هم نداشته باشند، ضربه ای به حیثیت ایرانی است به ویژه آنکه در سال های اخیر، اخبار زیادی درباره قاچاق یا فرار زنان و دختران ایرانی به امارات - به ویژه دوبی- و تصاحب آنها توسط ثروتمندان عرب منتشر شده است.

امارات که علیه ایران ادعای ارضی دارد و تعداد زيادي از  ثروتمندان آن، با بی اخلاقی تمام در صدد تصاحب زنان و دختران ایرانی هستند، بیشترین سود را از تجارت با ایران می برد و یک چهارم از توریست های این کشور به وي‍ژه در ايام نوروز را ایرانیان تشکیل می دهند.


نظرات | ۱۳۸٦/۱/٦ - کاوه |لینک به نوشته

ايران سومين مصرف کننده‌ بزرگ سيگار آمريکايي

اداره آمار آمریکا اعلام کرد كه ایران بعد از ژاپن و عربستان، سومین مصرف کننده‌ بزرگ سیگارهای آمریکایی در جهان است.

این سازمان همچنین در گزارش خود عنوان می کند كه سیگار مهم‌ترین کالای مجاز صادراتی سال‌های اخیر شرکت‌های آمریکایی به ایران بوده است.  

در همین حال سازمان بهداشت جهانی در گزارشی اعلام کرده كه ایران برای شركت‌های چند ملیتی تولید سیگار به ویژه شرکت‌های دخانیات آمریکایی از اهمیت زیادی برخوردار است.


اطلاعات اداره‌ آمار آمریکا نشان می‌دهد كه حداقل نیمی از حدود 100 میلیون دلار کالایی که شرکت‌های آمریکایی در سال 2005 به ایران صادر کرده‌اند سیگار بوده است.

این آمار در حالی منتشر می‌شود كه کاخ سفید طی ماه‌های اخیر تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کرده است.

اما سیگارهای آمریکایی در فهرست تحریم های ایران قرار ندارد؛ چرا که کنگره‌ آمریکا مدت‌ها پیش دارو، مواد غذایی و محصولات کشاورزی را از فهرست تحریم‌های ایران خارج کرد، به این ترتیب سیگار نیز در گروه مواد غذایی قرار گرفت و از فهرست تحریم‌ها خارج شد.

گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که ایران یکی از کشورهای مورد علاقه‌ شرکت‌های دخانیات خارجی است.

این سازمان مدارکی را بدست آورده که نشان می‌دهد شرکت‌های دخانیات آمریکایی مانند «آر جی رینولد»همواره به ایران به عنوان یک بازار پر رونق برای محصولات خود نگاه کرده و آن‌ها را از طریق واسطه به ایران صادر کرده‌اند.

مت مایرز کارشناس صنعت دخانيات در واشنگتن می گوید: مصرف سیگار در آمریکا و بیشتر کشورهای توسعه یافته سیر نزولی را طی می‌کند و شرکت‌های دخانیاتی مجبورند محصولات خود را در کشورهای دیگر بفروشند. به همین علت است که ایران برای آینده‌ شرکت‌های تولید کننده‌ سیگار بسیار مهم است.

منبع: انتخاب


نظرات | ۱۳۸٦/۱/٦ - کاوه |لینک به نوشته

استفاده صربها از تجاوز به عنف در جنگ بوسنی

نسل جدیدی از کودکان نامشروع حاصل جنگ بوسنی وجود دارد که برای جامعه این کشور مشکل ساز است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری انتخاب، در جنگ پانزده سال قبل بوسنی زنان مسلمان این منطقه هزینه بسیار سنگینی متحمل شدند. سربازان صرب این زنان را برای تجاوز و قتل از دیگر زنان جدا می کردند. حال علاوه بر تبعات هولناک تجاوزات جنسی برای زنان ، مسئله نسل جدید کودکان حاصل این تجاوزات نیز مطرح است.

به گزارش این شبکه هم اکنون بسیاری از زنان بوسنی که قربانی اردوگاههای تجاوز به عنف صربها بوده اند به عدالتخواهی و هم چنین مشخص شدن سرنوشت کودکان آن دوران وحشت روی آورده اند.

به گزارش سی ان ان صدها و شاید هزاران زن در اردوگاههای صرب ها باردار شدند. صرب ها از این وسیله برای پاکسازی قومی استفاده می کردند.

به گزارش این شبکه برای اولین بار گروهی از زنان مسلمان بوسنی به دادگاهی در منطقه صرب نشین بوسنی رفته اند و علیه متجاوزان به خود شهادت داده اند.اما هنوز بسیاری از زنانی که به آنها تجاوز شده است در سایه قرار دارند.
این شبکه افزود دهها هزار زن در بوسنی مورد تجاوز قرار گرفتند و کودکان حاصل آن نیز شاید به پنج هزار نفر برسند.

به گزارش این شبکه در جنگ های یوگسلاوی بزرگترین و سازمان یافته ترین خشونت تجاوز به زنان بود به طوری که همگان بر این باورند که صرب ها از آن به عنوان سلاح پاکسازی قومی استفاده می کردند.صدها زن جنین خود را سقط کردند اما بسیاری نیز با ممانعت های صرب ها موفق به این کار نشدند .و برخی از آنهاییکه که کودک خود را به دنیا آوردند آن را رها کردند و هیچگاه نخواستند درباره اش خبری بگیرند.

جنایات صربها به روایت یک شاهد عینی

ایران بالکان: آن دسته از زنان بوسنیایی که در طول جنگ (1995-1992) مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، به جای گوشه نشینی و انزوا انجمنی راه اندازی کرده درصدد تسلیم متجاوزان به دادگاه بین المللی برآمده اند.
در جنگ بوسنی که از سال 1992 آغاز و در سال 1995 با امضای قرارداد دیتون به پایان رسید، بیشتیرین خسارت بر کودکان و زنان وارد شد.

در این جنگ بیش از 300 هزار غیرنظامی کشته و هزاران زن مورد تجاوز قرار گرفت.

هاسجیچ پنجاه و هفت ساله یکی از این زنان است که مدیریت "انجمن  زنان خسارت دیده جنگ بوسنی" را برعهده دارد؛ این انجمن 1800 زن صرب، کروات و مسلمان را تحت پوشش خود دارد.

او در توضیحاتی به خبرنگار خبرگزاری آناتولی گفت: من در سال 1991 که بوسنی استقلال خود را اعلام کرد با دو دختر و همسرم در ویشه گراد زندگی می کردم. در زمان شروع جنگ کارمند شهرداری بودم. در همان ایام متعجبانه می دیدم صرب ها که تا آن روز در همسایگی هم زندگی می کردیم شروع به رفتن از شهر کرده اند.

مدیر "انجمن  زنان خسارت دیده جنگ بوسنی" در ادامه سخنان خود می افزاید: شهر ویشه گراد در سال 1992 از سوی صرب ها محاصره شد و ما واقعا جایی برای رفتن نداشتیم. در همان روزها چتنیک ها وارد منازل مردم می شدند و دست به قتل عام می زدند. آن ها مردان و زنان را روی «پل رودخانه درینا» به گلوله می بستند. این پل همان است که نامش بر رمان ایوو آندریچ است و برنده جایزه نوبل شده است. آب درینا به رنگ خون درآمده بود.

هاسجیچ افزود: چتنیک ها در مارس 1992 وارد خانه ما هم شدند و در برابر چشمان من به دختر جوانم تجاوز و با وارد کردن ضربه ای به سرش او را مجروح کردند. روز بعد نیز مرا به قرارگاه پلیسشان بردند. در آن جا بارها به من تجاوز کردند و بسیار تلخ بود  که یکی از همسایگان قدیمی صربمان را که قبلا با هم رفت و آمد خانوادگی داشتیم در آن جا دیدم.

او ادامه داد من از سال 2003 تصمیم گرفتم زنانی را که قربانی جنگ بوده اند در انجمنی گرد هم بیاورم تا بتوانیم داد خود را از متجاوزان بستانیم.

مدیر انجمن زنان خسارت دیده جنگ در ادامه سخنانش گفت: بین مسلمانان، صربها و کروات های بوسنی هزاران زن بوده و هستند که به خاطر شرم از موضوع منزوی شده و از خانه هایشان بیرون نمی آمدند اما  آن ها در حال حاضر زیر چتر انجمنی که تاسیس شده برای دستگیری و تحویل متجاوزان به دادگاه تلاش می کنند. این متجاوزان هستند که باید شرم کنند نه ما مظلومان.

او همچنین اظهار داشت: ما برای بازگشت تعداد زیادی از خانواده ها که به دلیل جنگ خانه و کاشانه خود را رها کرده و رفته اند نیز فعالیت می کنیم.

هاسجیچ افزود: من در سال 2001 به عنوان شاهد به دادگاه لاهه رفتم و مطالبی را به اطلاع قضات رساندم. انجمن ما در حال جمع آوری شکایات همه زنانی است که در جنگ دچار خسارت شده اند. تاکنون توانسته ایم شکایت بیش از 25 هزار زن را تسلیم دادگاه کنیم. زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند معمولا یکدیگر را می شناسند و به همین دلیل بسیاری از آن ها خیلی زود عضو انجمن شدند. ما به جای این که به شکل فردی درصدد احقاق حقوق خود برآییم به صورت سازماندهی شده و گروهی این کار را پیش می بریم. ما با کمک اتحادیه اروپا و استفاده از فضای مجازی شکایت زنان مظلوم بوسنی را جمع آوری کرده و تسلیم دادگاه کردیم. خوشبختانه این حرکت در دستگیری متهمان و متجاوزان موثر بوده است.

این فعال حقوق زنان ادامه داد: 90 درصد متهمان مورد نظر ما بر اثر فعالیت های انجمن دستگیر شده اند. چرا که ما خوب می دانیم محل زندگی و اختفای آنان کجاست. بسیاری از کسانی که در ویشه گراد، برچکو، فوچا و شهرهای دیگر بوسنی مرتکب چنین جنایاتی شدند در حال حاضر کارمند اداره پلیس یا کارگر کارخانه ها و یا معلم آموزش و پرورش هستند. ما تا دستگیری آن ها از پا نمی نشینیم و به فعالیت های حق طلبانه خود ادامه می دهیم؛ ما نه فقط برای زنان مسلمان که برای احقاق حقوق زنان صرب و کروات هم فعالیت می کنیم. زیرا بسیاری از زنان صرب یا کرواتی که با مسلمان ها ازدواج کرده بودند نیز در جریان درگیری های داخلی بالکان مورد تجاوز قرار گرفته اند.

به گزارش ایربا، مدیر انجمن زنان خسارت دیده جنگ بوسنی با تاکید بر این که موضوع تجاوز به زنان بخشی از استراتژی جنگ خونین و ظالمانه بوسنی بوده، گفت: تجاوزها با طرح و برنامه خاصی انجام می شد. کسانی که جنگ را به راه انداختند از ساختار خانوادگی مسلمانان خوب اطلاع داشتند، آن ها می دانستند با این جنایت چه زیانی را بر جامعه مسلمان وارد خواهند کرد. به ده ها هزار نفر از 11 تا 60 ساله تجاوز شده است. بر اثر این جنایت ها تعداد زیادی از زندگی های مشترک از هم پاشید. بسیاری از زنان کشور خود را رها کرده زندگی در غربت را انتخاب کردند. به همین ترتیب عده قابل توجهی از زنان، فرزندان شان را به نهادهای دولتی تحویل دادند. این وضع بزرگترین ضربه را بر پیکر خانواده های بوسنیایی وارد کرد. نتیجه این جنایت های وحشیانه در سال های بعد آشکارتر می شود.

هاسجیچ در پایان سخنان خود افزود: درک این مطلب برای امثال من مشکل است که چرا کشورهای اروپایی با اطلاعی که از جنایات وقوع یافته در بوسنی دارند اقدام موثری برای مجازات متهمان به عمل نمی آورند.

 

منبع: asriran.com

 


نظرات | ۱۳۸٦/۱/٦ - کاوه |لینک به نوشته

onLoad and onUnload Example