برای نازنین
 
احمدی نژاد در انتخابات سه بار از رهبر انقلاب درخواست حکم حکومتی کرد

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به اینکه درباره تایید صلاحیت ها رهبری فرمودند در این انتخابات هیچ دخالتی نمی کنم و حکم حکومتی نمی دهم، گفت: رییس جمهور سه بار برای حکم حکومتی خدمت رهبری رفت و چانه زنی کرد اما رهبری خواسته رییس جمهور را قبول نکردند.
 
 
به گزارش خبرگزاری مهر ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رسا ، حجت‌الاسلام حاج صادقی جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه شامگاه پنج شنبه در همایش استادان بسیجی قم که در سالن اجتماعات شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد، با بیان این‌که دشمنان در انتخابات ریاست جمهوری به دنبال ایجاد چالش بودند، گفت: نخستین چالش دشمن در انتخابات چالش مشارکت مردمی در این رویداد سیاسی بود.
 
وی با تأکید بر این‌که مهمترین عامل بقای انقلاب اسلامی در سه دهه گذشته، مشارکت مردمی است، ابراز کرد: در طول تاریخ هیچ نظام اسلامی نبوده که بتواند سه دهه با قدرت و اقتدار حرکت کرده و پیشرفت کند و قطعا این امر مرهون پشتوانه مردمی است.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان این‌که این مردم هستند که اقتدار نظام اسلامی را حفظ می کنند، اظهار کرد: مردم همیشه با اقتدار و بصیرت در برابر دشمن ایستاده و تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده‌اند.

حجت‌الاسلام حاج صادقی با اشاره به این که دشمن امید داشت بواسطه تحریم‌ها مشارکت مردم را بشکند، گفت: رهبری از این توطئه دشمن آگاه بودند و فرمودند دشمن با این تحریم‌ها به دنبال خسته کردن و شکستن مقاومت مردم است.

وی با اشاره به این‌که دشمن بواسطه تحریم‌ها به دنبال ایستادگی مردم در برابر نظام بود، گفت:‌ آنها می‌خواستند محاسبات مسؤولان را نیز تغییر دهد که تا حدودی در این زمنیه موفق بودند.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه ابراز کرد: آنها می‌گفتند اگر مشارکت مردم را به زیر 50 درصد برسانیم برای ما موفقیتی بزرگ است.

حجت‌الاسلام حاج صادقی ادامه داد: دشمن با پایین آمدن مشارکت مردم به دنبال این بود که نشان دهد تحریم‌ها کارساز بوده و کشورهای اروپایی را متقاعد کند تا تحریم‌های سیاسی و اقتصادی را تشدید کنند.

وی با بیان این‌ که دشمنان پس از رد صلاحیت برخی از شخصیت‌ های نظام، امیدوار به عدم مشارکت مردم در انتخابات شدند، گفت: متأسفانه برخی از روزنامه ‌های داخلی نیز در این زمینه بلندگوی دشمن شده بودند و نقشه‌ های آنها را عملیاتی می کردند.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه تصریح کرد: با توجه به همه فشارها و تحریم‌ ها مردم در انتخابات 24 خرداد با حضور 72/2 درصدی خود یک مشارکت عجیب و حماسه‌ای بزرگ را خلق کردند که باید از این بابت خدا را شکر کنیم.

حجت‌الاسلام حاج صادقی ادامه داد: مردم در انتخابات 24 خرداد نشان دادند فشار، سختی و رفتار بد برخی از مسؤولان را می بینند اما حاضر نیستند اصل انقلاب را با این مسائل معاوضه کنند.

وی تأکید کرد: اعتراف دشمنان به مشارکت بالای مردم در انتخابات 24 خرداد با وجود مشکلات اقتصادی و سیاسی تأکید دیگری بر حضور چشمگیر مردم بود.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه ایجاد فضای امنیتی در انتخابات را چالش دوم دشمن ذکر کرد و گفت: دشمن با استفاده از تجربه‌ های گذشته به ویژه در سال 88 تلاش کرد تا به انتخابات از نظر امنیتی آسیب برساند.

حجت‌الاسلام حاج صادقی با بیان این که چندین گروه مأموریت داشتند در انتخابات 24 خرداد مشکلات امنیتی به وجود بیاورند، ابراز داشت: اکثر این گروه ها از سوی وزارت اطلاعات دستگیر شدند و بقیه نیز نتوانستند کاری انجام دهند.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه تصریح کرد: امسال یکی از بی نظیر ترین انتخابات‌ها از نظر امنیتی در کشور برگزار شد.

وی با اشاره به رد صلاحیت برخی از شخصیت ها در انتخابات ریاست جمهوری، واکنش دشمن در این زمینه را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت:‌ در مراحل قبلی نظام نگران حضور حداکثری مردم در انتخابات بود و با حکم حکومتی برخی را بر می گرداندند، اما امروز آنقدر نظام اسلامی با ثبات و مطمئن است که نیازی به حکم حکومتی ندارد. این یعنی ثبات و اقتدار همراه با انعطاف و مردم سالاری.

حجت‌الاسلام حاج صادقی با بیان این که کاندیداها در مناظره ها از آزادی کامل برخوردار بودند، ابراز کرد: برخی از کاندیداها به نظام انتقاد کردند و مقاومت را با گرسنگی یکی دانستند، آنها فکر می کردند مقاومت یعنی در مقابل دشمن حرف نزدن در حالی که مقاومت یعنی منفعل نبودن و با دشمن از موضع قدرت سخن گفتن.
 
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به رفتار درست کاندیداهای شکست خورده در انتخابات 24 خرداد و عدم رخداد حادثه ای پس از انتخابات، گفت: از رقبای منتخب ملت و جریان اصولگرایی که نشان دادند به قانون احترام می‌ گذارند باید تشکر کرد.

وی ادامه داد: کسانی که تفاوت یازده میلیون رأی را در سال 88 بر نتافتند ببینند امروز اصولگرایان با دویست، سیصد هزار اختلاف رأی انتخابات را پذیرفتند و حرف از تقلب نزدند و نخستین کسانی که به رییس جمهور تبریک گفتند رقیبان او بودند.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه تأکید کرد: انتخابات آرام و بدون حادثه انجام گرفت و دشمن عصبانی است و در این زمینه نیز به اهداف خود دست پیدا نکرد.

حجت‌الاسلام حاج صادقی عدم سلامت انتخابات را سومین چالش دشمن عنوان کرد و گفت: دشمن اصرار داشت که در ایران انتخابات سالم برگزار نمی‌ شود و نمی توان به انتخابات ایران اعتماد کرد و رهبری در جواب آنها فرمودند؛ به درک که انتخابات ایران را قبول ندارید.

وی ادامه داد: دشمن مدت ها کار می کرد تا مردم را نسبت به نتیجه انتخابات بی اعتماد کند و فرضیه تقلب نیز از همین جا آغاز شد.
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه تأکید کرد: یکی از چهره ‌های بزرگ نظام که در فتنه 88 یازده میلیون رأی را برنتافت پس از انتخابات 92 بیانه می دهد و انتخابات ایران را یکی از بزرگ ترین و دموکراتیک ترین انتخابات جهان می داند و کوچک ترین شبهه ای به این انتخابات وارد نمی کند.

حجت الاسلام حاج صادقی با اشاره به این که انتخابات پیروزی بزرگی برای ما است، تأکید کرد: این انتخابات مهر بطلانی بر همه تبلیغات گذشته زد و دروغ بودن ادعای تقلب را نمایان کرد.
وی بیان کرد: حتی یکی از کاندیداهای جریان اصولگرا نگفت من روی این دویست، سیصد هزار رأی حرف دارم و هیچ کدام درخواست بازبینی صندوق را نیز ندادند و همان شب به رییس جمهور منتخب تبریک گفتند؛ این‌که نخستین تبریک گویندگان رییس جمهور منتخب رقیبان او بودند، اعتبار جمهوری اسلامی را می رساند.
 
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به پیام تبریک دشمنان نظام اسلامی برای منتخب ملت، گفت: آنها یا حافظه خود را از دست داده یا خیال می کنند ما حافظه نداریم؛ این ها یک هفته قبل گفتند انتخابات ایران اعتبار ندارد و هر چه نتیجه آن باشد قبول نمی کنیم اما امروز پیام تبریک می دهند، آیا اگر کسان دیگری انتخاب می‌شدند آنها همین گونه رفتار می کردند؟

حجت الاسلام حاج صادقی تصریح کرد: گاهی انتخاب شدن یک کاندیدا که در مناظره ها منتقد نظام است، یک لطف خفی خداوند است.

وی با بیان این که دشمنان بر روی نخستین کنفرانس خبری منتخب مردم حساب ویژه ای باز کرده بودند، گفت: رهبری پشتیبان این رییس جمهور منتخب، همچون رییس جمهورهای گذشته هستند، ایشان قبل از نشست خبری به منتخب مردم فرمودند؛ بدانید نخستین مصاحبه شما در دنیا بسیار قابل توجه است و افراد با انگیزه های مختلفی سؤال می کنند. خدا را شکر که رییس جمهور منتخب ما توانست به زیبایی به آنها پاسخ داده و محکم در برابر آنها بایستد.

حجت الاسلام حاج صادقی با بیان این‌که چالش در نتیجه انتخابات 24 خرداد از دیگر اهداف دشمن بود، ابراز کرد: دشمن تلاش کرد خروجی انتخابات رییس جمهوری باشد که یا اصولگرای محکمی باشد که در برابر آنها بایستد و تقابل، تضاد و درگیری با آمریکا را در دستور کار خود قرار دهد تا زمینه برای برخورد با او از سوی دشمن فراهم شود، یا رییس جمهوری منفعل در برابر آنها انتخاب شود و دشمن را ارباب خود بداند و این رییس جمهور منفعل بتواند حاکمیت دو گانه را که از اهداف دشمن است در ایران رقم بزند.

وی با بیان این که اصولگرایان در جریان انتخابات اشتباه کردند، گفت: از اصولگرایی نباید دست کشید و کاندیداهای جریان اصولگرایی در به وجود آمدن این قضایا کمک کردند، اما خبر نداشتیم خدا تدبیری می‌کند و رییس جمهوری منتقد به نظام اما محکم نسبت به اصولش را سر کار می آورد.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با تأکید بر این که رییس جمهور منتخب وامدار اصلاح طلبان و اصولگرایان نیست، گفت: پس از پیروزی منتخب ملت در انتخابات، یکی از رؤسای احزاب اصلاح طلب به منتخب مردم می‌ گوید حالا وقتش است اقدام کرده و سران فتنه را آزاد کنیم، که منتخب مردم در جواب او می‌ گوید این که خودت آزاد هستی باید خدا را شکر کنی.

وی ادامه داد: منتخب مردم در کنفرانس خبری نیز در پاسخ به این سؤال که مطالبات اصلاح طلبان را فراموش نکنید، گفت: من رییس جمهور ملت هستم نه رییس جمهور یک گروه خاص.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان این که اصلاح طلبان تلاش می کنند تا منتخب مردم را مصادره کنند، ابراز کرد: شعار رییس جمهور اعتدال است و اعتدال قسیم اصولگرایی نیست و نفی اصولگرایی هم نیست، چون اصولگرایی یعنی استقامت بر احکام خدا، اعتقاد به ولایت فقیه و اعتقاد به مشارکت مردمی و این اصولگرایی خلاف اعتدال نیست، اعتدال یک روش عمل است و نمی گوید « الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا» غلط است.

وی با بیان این‌ که در نظام اسلامی یک سیاسیت گذار بیشتر وجود ندارد که آن هم ولی فقیه است، گفت: رییس جمهور رییس قوه مجریه است نه نظریه پرداز و سیاسیت گذار در روابط خارجی، سیاست های خارجی دست رییس جمهور نیست بلکه دیپلماسی خارجی بر عهده رییس جمهور است.

حجت الاسلام حاج صادقی با انتقاد از کاندیداهایی که در مناظره ها سخن از تغییر و تحول در سیاست خارجی می‌گفتند، اظهار کرد: این سخن درستی نبود، چون سیاست خارجی دست شما نیست که بخواهید آنر ا تغییر دهید این ها در حوزه اختیارات ولایت است.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه با اشاره به عملکرد دولت فعلی، گفت: اگر این دولت یک سری اقدامات افراطی انجام داد به خاطر این بود که از اصولگرایی خارج شده بود و ما از زمانی به این دولت منتقد شدیم که اصلاح طلب شده بود.

وی با اشاره به ملاقات اخیر خود با احمدی نژاد، گفت: به رییس جمهور فعلی گفتم؛ شما با گفتمان انقلاب وارد صحنه شدید و حزب الله هم از شما حمایت کرد چرا گفتمان شما تغییر کرد.

حجت الاسلام حاج صادقی بیان کرد: مشکل ما با افراط های برخی از مدیران دولتی را نباید به حساب اصولگرایی گذاشت ما از اصولگرایان دفاع نمی کنیم از اصولگرایی حمایت می کنیم و اصولگرایی را ادبیات انقلاب اسلامی می دانیم.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه  با اشاره به عملکرد چند روزه منتخب مردم، گفت: دشمن مشاهده کرد رییس جمهور منتخب نسبت به رهبری محکم است و این امر را در عملکرد همین چند روز اخیر خود نشان داد؛ امروز منتخب مردم در جمع اعضای ستاد انتخاباتی خود گفت: اگر رهبری و مدیریت ایشان نبود کشور امروز به این پیروزی نمی‌رسید و بسیاری از این سخن او عصبانی شدند.

وی با تأکید بر این که امروز برخی به منتخب مردم مشاوره می دهند که خودت عمل کن و به رهبری کاری نداشته باش، ابراز کرد: عملکرد رییس جمهور منتخب در کنفرانس خبری مثبت بود، اما در آینده با مشکلاتی روبرو خواهد شد که باید کمکش کرد.

حجت الاسلام حاج صادقی با بیان این که ما ایتدا دلمان نمی خواست چنین اتفاقاتی در انتخابات 24 خرداد بیفتد، گفت: این جمله رهبری که پس از انتخابات فرمودند تا ببینیم خدا قلوب مؤمنان را به سمت چه کسی هدایت می‌کند بسیار آرام بخش بود و خدا دل ها را آنجایی برد تا رییس جمهوری انتخاب شود که شایسته باشد.

وی با بیان این که در انتخابات 24 خرداد حماسه سیاسی به معنای واقعی اتفاق افتاد، گفت: به خاطر این حضور و خلق حماسه باید خدا را شکر کرد.

حجت الاسلام حاج صادقی تصریح کرد: تفاوت این انتخابات با دیگر انتخابات چه بود که رهبری فرمودند در این انتخابات هیچ دخالتی نمی کنم و حکم حکومتی نمی دهم، یک روز قبل از اعلام شورای نگهبان، ائمه جمعه استان‌ها و نمایندگان ولی فقیه مهمان رهبری بودند و رهبری فرمودند در این مرحله نه به شورای نگهبان چیزی گفتم و نه می‌گویم.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه خاطرنشان کرد: رییس جمهور سه بار برای حکم حکومتی خدمت رهبری رفت و چانه زنی کرد اما رهبری خواسته رییس جمهور را قبول نکردند.

وی با بیان این که احمدی نژاد می خواست قهرمان ملی شود اما راه قهرمانی را غلط رفت، گفت: رییس جمهور برای رسیدن به هدف باید دست از برخی اقدامات خود بر می داشت.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه با اشاره به این که امروز رییس جمهور منتخب در برابر چالش های منطقه‌ای، داخلی و بین المللی قرار دارد، ابراز کرد: امروز باید با تمام وجود به منتخب مردم کمک کنیم.

حجت الاسلام حاج صادقی تأکید کرد: نمی خواهیم رییس جمهور منتخب زمین بخورد، باید به او کمک کرد، ممکن است برخی از ما به خاطر گفتمان مطرح شده منتخب مردم می خواستیم کسان دیگری انتخاب شوند، اما امروز به او تبریک می گوییم و این اتفاق را کار خدا دانسته و با تمام قدرت آماده کمک به او هستیم؛ روحیه بسیجی و فداکاری و روحیه ولایت مداری نیز این را می رساند چون موفقیت منتخب مردم موفقیت انقلاب اسلامی است.

وی در پایان سخنان خود با بیان این که محور بحث های روحانیت باید رابطه انقلاب اسلامی با نهضت ظهور باشد، گفت: فوکویاما گفته مهدویت را نمی شود از شیعه گرفت اما باید امام زمان مجازی جای امام زمان حقیقی را بگیرد و بگوید انقلاب و مبارزه به شما ربطی ندارد، باید بسوزید و بسازید تا من ظهور کنم.
 
منبع: خبرگزاری مهر


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۳۱ - کاوه |لینک به نوشته

واقعا اصلاح طلبان در انتخابات پیروز نشده اند؟

وبلاگ > مهاجری، محمد - این روزها برخی رسانه ها و چهره های اصولگرا با اشاره به مواضع و خاستگاه سیاسی دکتر حسن روحانی - منتخب دوازدهمین دوره ریاست جمهوری - اصرار دارند که برنده انتخابات، اصلاح طلبان نیستند.
 

در تشریح این موضوع چنین گفته می شود که : نامزد اصلاح طلبان، دکتر عارف بود و به دلیل اینکه در نظرسنجی ها جایگاه پایینی - کمتر از 10درصد- داشت وادار به کناره گیری شدو حسن روحانی که شعارش "اعتدال" و "نه اصلاح طلبی" بود رای آورد.

در این باره موارد زیر قابل توجه است:

1- اصولگرایان با3کاندیدای نهایی(ولایتی- قالیباف - جلیلی)وارد انتخابات شدند. مجموع آرای این 3 نامزد به 36درصد رسید. حتی اگر محسن رضایی را نیزعلیرغم تاکیدش بر مستقل بودن،اصولگرا بدانیم میزان رای اصولگرایان به 46درصد می رسد.

 در آن سوی،  هیچ چهره برجسته  اصولگرا از حسن روحانی حمایت نکرده است. در عوض ، سیدمحمد خاتمی که قریب به اتفاق اصلاح طلبان رای و نظرش را قبول دارند از روحانی حمایت کرد. هاشمی رفسنجانی نیز که امروز اکثر اصولگرایان وی را از خود نمی دانند به روحانی اقبال داشته و نتیجه حمایت این دو شخصیت سیاسی، پیروزی روحانی – با اندکی بیش از 50درصد – بود.

در مسابقه فوتبال ، گرچه مثلا نتیجه 5بر4 یا یک بر صفر پیروزی درخشان به حساب نمی آید، اما برای حریف قطعا به معنای شکست است. در اینجا هم باید گفت اصولگرایان قطعا شکست خورده اند هر چند حریف شان پیروزی درخشان و پرگلی نداشته است.

2- دکتر حسن روحانی از ابتدا گفته بود چهره ای فراجناحی است. اگرما اصولگرایان، چنین خصوصیتی را مثبت می دانستیم چرا پشت او نایستادیم تا امروز مجبور نباشیم به هر توجیهی متوسل شویم که اصلاح طلبان برنده نشده اند؟ اصلاح طلبان، با حساب دو دوتا چهار تا وارد انتخابات شدند و از کسی حمایت کردندکه اصولگرایان به او روی خوش نشان ندادند. امروز آنها اکثریتی دارند که حتی اگر شکننده تر باشد، قرص و محکمتر از وحدتی است که در میان ما اصولگرایان وجود دارد.

3-اصلاح طلبان در یک بازی  که کمتر از یک ماه طول کشید، بازی 8ساله ما اصولگرایان را به هم ریختند. باز هم تکرار می کنم حتی اگر پیروزی آنها درخشان نبوده، توانسته اند اصولگرایان را مجبور به شکست کنند. پیروزی آنها بلاتردید است، هر چند که این پیروزی برای اصلاح طلبان باشد،  نه اندیشه اصلاح طلبی

اصولگرایان دو راه دارند:نخست پذیرش شکست و تلاش برای جبرانش. دوم: نپذیرفتن پیروزی رقیب و دل خوش داشتن به همه آنچه در 8سال گذشته کسب کرده اند.

 

منبع: خبرآنلاین


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۳۱ - کاوه |لینک به نوشته

نیروهای خودسر، ناخودسرند!

عصر ایران؛ اهورا جهانیان - ایران در هفته جاری، یکی از شادترین کشورهای جهان بود. پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی، شادی بی‌نظیری به جامعه ایران تزریق کرد.

دو بار حضور خودجوش و طولانی‌مدت مردم در خیابان‌های شهرهای گوناگون، بویژه تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور، از زوایای گوناگونی قابل بررسی است. مثلاً از منظر کمبود شادی در جامعه ایران؛ و یا از منظر فقدان خشونت در شادی‌های خودجوش مردم ایران. برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا، در ایران وقتی که مردم به خیابان‌ها می‌ریزند تا پیروزی‌ای ملی را جشن بگیرند، کارشان به خشونت و درگیری نمی کشد.

اما در این یادداشت کوتاه، به نکته دیگری می‌پردازیم که جنبه سیاسی دارد. شنبه شب و سه‌شنبه شب که شهر تهران آکنده از حضور شاد و آزاد مردم بود، هیچ اثری از نیروهای خودسر نبود. انبوهی از ایرانیان به خیابان‌ها آمدند و فریاد شوق کشیدند و خواندند و زدند و رقصیدند و آخر سر بی‌دردسر به خانه‌هایشان بازگشتند.

شادی توام با رقص و آواز ایرانیان در این "شب‌های روشن"، چندان در دایره خطوط قرمز رسمی تعریف شده برای رفتارهای اجتماعی، نمی‌گنجید ولی با این حال، هیچ کجا هیچ خبر و اثری از نیروهای خودسر نبود.

پیشترها، نیروهای خودسر به کنسرت شجریان هم رحم نمی‌کردند! اواسط دهه هفتاد بود که محمدرضا شجریان در نمایشگاه بین‌المللی تهران چند شب کنسرت داشت و هر شب نیروهای ظاهراً خودسر با حضور تهدیدآمیزشان در اطراف محل کنسرت جمع می‌شدند، به مردم چشم‌غره می‌رفتند و اواخر کنسرت نیز که شجریان یکی دو تصنیف درخواستی مردم را برایشان می‌خواند، درها را باز می‌کردند و جلوی در ورودی سالن کنسرت می‌ایستادند که یعنی زودتر تمامش کنید! آن قدر این رفتارها را تکرار کردند که استاد را آزرده‌خاطر کردند و او هم اجرای شب آخر را لغو کرد.

پس از آن، در دوران هشت ساله خاتمی، همه جا سر و کله نیروهای خودسر پیدا بود. در انواع و اقسام تجمعات سیاسی مجوزدار، مردمی که به خاتمی رای داده بودند، باید طعم حضور تهدیدآمیز نیروهای خودسر و گاهی نیز طعم مشت و لگد آنها را می‌چشیدند. میتینگ بدون چک و لگد که میتینگ نبود و هیجانی نداشت! وزرای خاتمی نیز توسط همین نیروهای خودسر گوشمالی داده شدند. متفکران دگراندیش و خیلی‌های دیگر نیز هم.

در دوران احمدی‌نژاد، نیروهای خودسر پیشرفت بیشتری کردند و کارشان بالا گرفت. آنها دیگر به لغو کنسرت‌های مجوزدار شهرهایی مثل مشهد راضی نبودند. سخنرانی نوه امام را هم در حرم امام به هم می‌زدند. حتی وقتی که با احمدی‌نژاد هم چپ افتادند، سخنرانی رئیس‌جمهورشان را نیز خراب کردند. صابونشان به تن ناطق نوری هم خورد؛ ناطقی که روزگاری برای پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری، چه کارها که علیه خاتمی نکردند. به در خانه هاشمی رفسنجانی هم رفتند و هاشمی و خانواده‌اش را به دشنام‌های آبدار میهمان کردند. قصه فائزه هاشمی و جوان ارزشی شهر ری هم که زبانزد عام و خاص شد و صدای مخالفان هاشمی را هم درآورد که آخر این‌جا دیگر کجاست و این دیگر چه رسمی است؟! آخر سر به سراغ علی لاریجانی هم رفتند و حرم حضرت معصومه (س) را با غوغاکده‌‌ی سیاسی خود اشتباه گرفتند. در کش‌رفتن مجسمه‌های تهران هم ظاهراً دستی داشتند!

آری، نیروهای خودسر همه جا بودند. از کنسرت شجریان تا درِ خانه هاشمی. ولی در این چند روز گذشته، اثری از نیروهای خودسر نبود که نبود. اگر قبلاً محرک‌هایی وجود داشت که نیروهای خودسر را تحریک می‌کرد به خودسری، همه این محرک‌ها در این "شب‌های روشن" نیز وجود داشت. از شعار مردم تا اطوار مردم. از پوشش مردم تا جوشش مردم. اینکه نیروهای خودسر این دو شب را بی‌خیال شدند و به شادی و آزادی مردم رحم کردند، به خوبی نشان می‌دهد که گام نهادن آنها در میدان خودسری، دلیل و منشاء دیگری دارد.
 نوع پوشش و طرز رفتار و اندکی شعار مردم نیست که زمینه‌ساز تاخت و تاز خودسرانه آنها می‌شود. مشکل چیز دیگری‌ست و در جای دیگری‌ و نیروهای موسوم به خودسر ، نه خودسر که ناخودسرند و تا دستور نرسد ، نمی تازند. اگر این نیروهای به ظاهر خودسر ، شأنی بیشتر از سایرین برای خود قائل نباشند دیگر هیچ کنسرت و هیچ میتینگ سیاسی‌ای به هم نمی‌خورد. هیچ دگراندیش و سیاستمداری کتک نمی‌خورد. همه چیز بر مدار قانون پیش خواهد رفت. متخلفین احتمالی میتینگ‌ها و تجمعات نه به چوب و چماق نیروهای خودسر، که به چوبدستی قانون و عدالت تادیب می‌شوند. کار ممکلت بر چرخ قانون می‌چرخد و روزگارِ خوشِ نورسیده‌ی ایرانیان، خوشتر می‌شود و رفتارها و روندهای عقلانی و قانونی در جامعه ایران، نهادینه می‌شود.

 

منبع: عصر ایران


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۳٠ - کاوه |لینک به نوشته

سلام بر جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در آخرین دیدار خود در مرحله مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در خاک کره جنوبی به مصاف این تیم رفت و با تک گل رضا قوچان نژاد موفق به پیروزی و صعود به جام جهانی شد. این پیروزی بر همه ایرانیان شادباش باد!


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢۸ - کاوه |لینک به نوشته

حکایت تفاوت فاحش نظرسنجی های رسمی با نتیجه انتخابات

عصر ایران- پیروزی قاطع دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و اختلاف فاحش آرای او با دیگر نامزدها این پرسش را به میان می آورد که اگر واقعیت این است - که دیدیم چنین است – چرا  نظر سنجی برخی دستگاه ها و نهادها  روایت دیگری داشت؟

هر قدر نظر سنجی های پایگاه های خبری – تحلیلی مستقل با واقعیت انطباق یافت دیگر نظر سنجی ها که بعضا از جانب نهادهای رسمی تهیه شده و البته همه هم  به قصد انتشار عمومی و علنی انجام نشده بود ، جامه واقعیت نپوشید. درباره این پدیده چند نکته را می توان یادآور شد:


تصویری از خبر یکی از نظرسنجی ها


-برخی از نظر سنجی ها در واقع بیان آرزوی تهیه کنندگان است. گاه اطرافیان یک کاندیدا و فعالان یک ستاد تبلیغاتی برای ترغیب نامزد خود  چه بسا اطلاعات نادرست دراختیار او قرار دهند تا احتمال انصراف و کناره گیری کاندیدایی را که  تصور می کند پیشتاز است منتفی کنند.

- موسسات نظر سنجی مستقل در ایران فعالیت نمی کنند و مادام که این اتفاق نیفتد نمی توان به آمارها و پیش بینی ها اطمینان کامل داشت.

- برخی از پاسخ دهندگان ، نظر واقعی خود را ابراز نمی کنند . ایرانیان  معمولا به این توصیه مولانا در مثنوی عمل می کنند که می گوید درباره دیدگاه خود با دیگران سخن نگو .( در بیان این سه کم جنبان لبت/ از ذهاب و از ذهب و از مذهبت)- به این معنی که سه موضوع را کمتر با دیگران در میان بگذار: میزان درآمد، به جاهایی که رفت و آمد داری و نظر و دیدگاهت.

بر این اساس از دیرباز نوعی پنهان کاری در فرهنگ ایرانی نهادینه شده و گاه آنچه بر زبان می آید نظر واقعی نیست.


یکی دیگر از نظرسنجی های معتبر(!)

- شماری از رای دهندگان در روز آخر و حتی ساعت های واپسین تصمیم می گیرند و این امر را در انتخابات اخیر هم دیدیم. قطعا نظرات این دسته در نظرسنجی ها ی دستگاه های رسمی مجال انعکاس نداشت.

- ایران ، سرزمینی گسترده و کثیرالاقوام است.آنچه در پیرامون ما می گذرد الزاما همه واقعیت را بازنمی تاباند . مشکل نظر سنجی برخی از دستگاه ها این است که گمان می کنند همه مانند منطقه مورد نظر آنان می اندیشند.

مجموع این عوامل سبب شد خروجی انتخابات با تصور و تصویری که برخی از دستگاه ها با نظرسنجی ارایه دادند تفاوت داشته باشد. در این میان پایگاه های خبری و تحلیلی که ارتباط نزدیک تری با مردم دارند ارزیابی درست تری انجام دادند.(آخرین نظرسنجی دو پایگاه خبری عصرایران و انتخاب نشان می داد که روحانی در مرحله اول برنده خواهد شد.)

در رسانه های مستقل این اصل رعایت می شود که آرزو را نباید در قالب خبر ارایه داد. در غیاب موسسات مستقل نظر سنجی دست کم همان توصیه رسانه ای می تواند به  حفظ اعتبار موسساتی که کار نظرسنجی را نیز انجام می دهند یاری رساند

 

منبع: عصر ایران

_____________________________________________________________

چند نمونه دیگر از نظرسنجیهای انتخاباتی

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت خبرآنلاین در همین رابطه به نقل از وبلاگ محمد مهاجری نوشت:

نظرسنجی یعنی کشک؟

سه، چهار روز قبل را به یاد بیاورید. روزنامه‌ها و سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی پر بود از نظرسنجی‌هایی که به قطعیت می‌گفت فلان نامزد بیشترین آرا را دارد؛انتخابات با حضور این دو نفر یا آن دو نفر به مرحله دوم می‌رود؛شانس آن کاندیدا صفر است ؛ در هفته اخیر رای این یکی ریخته و آن یکی بالا رفته ... و از این حرف‌ها.
 

شنبه که نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد، نتایج نظرسنجی‌ها رنگ باخت. نامزدی که در صدر قرار داشت و می‌گفتند 35تا40 درصد آرا را دارد، به 17 درصد هم نرسید و کسی که طبق نظرسنجی‌ها سوم یا چهارم بود، رئیس‌جمهور شد.

چرا نتیجه نظرسنجی‌ها این‌گونه شد؟ سه فرض را می‌توان حدس زد:

1- اصلاً چیزی به نام نظرسنجی وجود نداشت و آنچه منتشر می‌شد، آرزوی افرادی بود که آن را منتشر می‌کردند. به زبان دیگر، نظرسازی بود نه نظرسنجی و باهدف ایجاد جنگ روانی صورت پذیرفته بود.

2- نظرسنجی واقعاً صورت می‌گرفت اما علمی نبود. مثلاً جامعه آماری نظرسنجی‌ها طبق موازین علمی انتخاب نمی شد و افراد متخصص و حرفه ای در آن راه نداشتند.

3- یک سونامی یا زلزله ویرانگر در فاصله 24 ساعت قبل از انتخابات، نتبجه نظرسنجی ها را کن فیکون کرد.

***

هر کدام از گزینه های بالا را که می خواهید بپذیرید. حتی می توانید فرضیه دیگری به آن بیفزایید.

واقعا برای اعتمادسازی نسبت به مراکز نطرسنجی چه باید کرد؟


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢۸ - کاوه |لینک به نوشته

نرود میخ آهنین در سنگ

عصرایران در مطلبی با عنوان "24 خرداد ؛ پاسخ مردم به 8 سال تخریب رسانه ای" نوشت:

دستگاه تبلیغات رسمی ، شامل صدا و سیما ، روزنامه های متعلق به بخش عمومی و دولتی ، خبرگزاری های رسمی و شبه رسمی ، سایت های وابسته به نهادهای قدرت ، در 8 سال گذشته ، به طور یک صدا و یک دست و با تمام قدرت و قوا ، علیه هاشمی و خاتمی و جریان اعتدال و اصلاح فعالیت کردند و بی هیچ مانعی ، هر آنچه می خواستند علیه آنها گفتند و نوشتند و نشان دادند؛ از روزنامه ای که زیر 5 هزار تیراژ دارد تا شبکه یک با میلیون ها تماشاگر ، همه و همه در این حمله همه جانبه و بی وقفه حضور داشتند.

در این میان ، آنچه جالب توجه است این که هیچگاه اجازه دفاع نیز به این افراد داده نشد و این در حالی است که هم صدا و سیما و هم سایر روزنامه ها و خبرگزاری ها و سایت ها ، "وظیفه قانونی" دارند که اگر علیه کسی مطلبی منتشر کنند ، پاسخ او را نیز نشر دهند.

کاری با این که در این جنگ یک سویه تبلیغاتی ، حق با کدام طرف است نداریم ، فقط یک سوال کوچک از مسوولان رسانه هایی که با پول بیت المال اداره می شوند و در رأس آنها صدا و سیما داریم: آیا این همه برنامه تبلیغی علیه رقبای سیاسی ، جواب داد؟

پاسخ این سوال را می توان در حماسه 24 خرداد یافت ؛ انگار نه انگار که این همه سال خودتان را تا حد مرگ اذیت کرده بودید که به مردم بقبولانید این هایی که دارید تخریب شان می کنید ، خائن اند ، مرعوب اند ، بر باد دهنده منافع ملی اند ، با جرج سورس سَر و سرّ دارند ، اگر خودشان هم شخصاً جاسوس نباشند، اطرافیانشان که حتماً هستند ، این ها کار بلد نیستند ، نوکر بیگانه اند ، خدعه و فتنه می کنند ، غیر مردمی و ضد مردمی اند... و خلاصه هر آنچه از بدی بلد بودید نثار اینان کردید.

آخرش چه شد؟ همین افراد ، دو کلمه در تأیید حسن روحانی گفتند و مردم هم به اعتماد و اعتبار ایشان ، در حماسه 24 خرداد ، او را به ریاست جمهوری برگزیدند ؛ انگار نه انگار که شما این همه سال شب و روز نداشته اید برای بدنام و ذلیل کردن این ها!
این یعنی این که مردم همه آنچه با پول مردم در این سال ها گفته بودید را رسماً به هیچ انگاشتند و بسیار متمدنانه جواب تان را دادند.

عاقل اگر باشید ، دیگر این راه را ادامه نمی دهید؛ اکنون می بینید و با تمام وجودتان حس می کنید که این راه طی شده ، کوچک ترین نفع و فایده ای نداشته و ندارد و الّا امروز یکی دیگر باید رئیس جمهور می شد.

راه خردمندانه و اسلامی و روش خداپسند و مردم پسند این است که حرمت ها را از این پس حفظ کنید و شعور مردم را به رسمیت بشناسید و بدانید که عصر روزنامه "وقایع اتفاقیه" که کانال های اطلاع یابی مردم محدود و سوادشان اندک بود ، سال هاست که سپری شده و عصر ارتباطات و دانش است و مردم نیز ، به معنای واقعی کلمه ، بصیرت دارند.

مشکل خیلی ها که داعیه مسلمانی شان گوش فلک را کر نموده ، این است که یادشان رفته عزت و ذلت دست خداست نه در قبضه نمایش های صدا و سیما و سرمقاله های کیهان و تیترهای ایران و دیگران.

 « قل اللّهم مالک الملک تؤتی الملک من تشاء و تنزع الملک ممّن تشاء و تعزّ من تشاء و تذلّ من تشاء بیدک الخیر انّک علی کلّ شئ قدیر »  (26 آل عمران)

 بگوخداوندا، ای مالک حقیقی، و حاکم مطلق، به هر که خواهی حکومت می بخشی، و از هر که خواهی حکومت را باز می گیری، و هر که را خواهی عزت می دهی، و هر که را خواهی خوار می گردانی،"خیر" در دست توست، حقا که تو بر هر چیزی توانایی.»

 

منبع: عصر ایران


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢۸ - کاوه |لینک به نوشته

هر که نامخت از گذشت روزگار...

حسین شریعتمداری در یادداشت روز روزنامه کیهان درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی حسن روحانی چنین نوشته است:

 

همراهان ناهمراه ! (یادداشت روز)


پیروزی آقای دکتر حسن روحانی در انتخابات پرشور و حماسی اخیر، بلافاصله بعد از اعلام نتیجه انتخابات با تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌های فراوان و متفاوتی در داخل و خارج کشور روبرو شد. بیشترین حجم این تفسیرها به دو موضوع؛ «احتمال تغییرات جدی در سیاست‌های کلان نظام» و «نقش و تاثیر این انتخاب بر آرایش سیاسی احزاب و جریانات داخلی» اختصاص داشت که هنوز هم ادامه دارد. یادداشت پیش روی اشاره‌ای گذرا به نکات یاد شده دارد.
1- آقای روحانی که در انتخابات حماسی 24 خرداد با کسب اکثریت آرای مردم به ریاست جمهوری اسلامی ایران انتخاب شده‌اند، اگرچه اعلام کرده‌اند در اداره امور اجرایی کشور سلیقه‌ای متفاوت با اصولگرایان و سایر نامزدها دارند ولی این سلیقه سیاسی متفاوت در چارچوب سلیقه‌های درون نظام تعریف شده و احراز صلاحیت ایشان از سوی شورای نگهبان را در پی داشته است بنابراین، تنها رخداد تازه‌ای که این روزها، با انتخاب آقای روحانی اتفاق افتاده- و اتفاق مهمی نیز هست- جابه‌جایی مسئولیت امور اجرایی کشور از یک سلیقه سیاسی به سلیقه سیاسی دیگری در چارچوب و بستر تعریف شده نظام است. رخدادی که در عمر سی‌و چند ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بارها اتفاق افتاده است. این جابه‌جایی نشان می‌دهد که اولا؛ نگاه مردم برای حل مشکلات و از جمله مشکلات اقتصادی به درون نظام است و به قول حضرت آقا؛ «نظر دشمنان برای ملت ایران اهمیتی ندارد» و ثانیا؛ برخلاف آنچه دشمنان بیرونی ادعا می‌کنند، «حلقه‌مدیریت» در نظام اسلامی بسته نیست و مسئولیت‌ها می‌تواند با انتخاب مردم در میان سلیقه‌های مختلف درون نظام جابه‌جا شود.
2- تعیین سیاست‌های کلی و کلان نظام مطابق اصل 110 قانون اساسی از اختیارات رهبری است. بنابراین برخلاف هیاهوی دشمنان بیرونی و دنباله‌های داخلی آنها، با انتخاب آقای دکتر روحانی، سیاست‌های کلان نظام تغییری نکرده و نخواهد کرد. آقای روحانی سال‌های متمادی دبیر شورای عالی امنیت ملی و یکی از نمایندگان رهبر معظم انقلاب در این شورا بوده- و هنوز هم هستند- و می‌دانند که علاوه بر اختیار قانونی رهبری در تعیین سیاست‌های کلی نظام- ولایت مطلقه فقیه- بسیاری از سیاست‌های کلان با ارجاع رهبر انقلاب، در این شورا مورد بحث و بررسی قرار گرفته و نهایتاً در صورت تأیید ایشان به اجرا درمی‌آید. اعضای این شورا مطابق اصل 176 قانون اساسی عبارتند از؛ رؤسای سه قوه، رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح، مسئول امور برنامه و بودجه، دو نماینده به انتخاب مقام‌رهبری، وزرای امور خارجه، کشور و اطلاعات و برحسب موضوع، وزیر مربوطه و عالی‌ترین مقام‌های ارتش و سپاه. با توجه به نکته یاد شده، با حضور آقای دکتر روحانی در رأس قوه اجرایی کشور، هم نگرانی بعضی‌ها و هم انتظار برخی دیگر درباره تغییر سیاست‌های کلان نظام بی‌اساس و نشدنی است و البته ایشان نیز تاکنون چنین ادعایی را مطرح نکرده‌اند.
3- همزمان با انتخاب آقای روحانی، سه جریان جبهه اصلاحات، اطرافیان آقای هاشمی رفسنجانی و اصحاب فتنه تلاش گسترده و از قبل پیش‌بینی شده‌ای را برای مصادره آرای ایشان به نفع خود آغاز کردند. این تلاش با استناد به حمایت آقایان هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی از آقای روحانی صورت گرفته و ادامه دارد. جریانات یاد شده در تبلیغات و اظهارنظرهای خود به طور زیرکانه‌ای موقعیت آقای دکتر روحانی را تضعیف کرده و ادعا می‌کنند چنانچه هاشمی و خاتمی از وی حمایت نکرده بودند نمی‌توانست اکثریت آراء مردم را به دست آورد! این عملیات روانی گسترده و پرحجم برای مصادره آرای آقای دکتر روحانی در حالی است که؛
الف: مدعیان اصلاحات در همان اوایل کار متوجه شدند نامزد اختصاصی آنها، آقای عارف کمترین شانسی برای پیروزی ندارد و تمامی نظرسنجی‌ها از پایین‌ترین رده مقبولیت ایشان در میان 8 نامزد ریاست جمهوری یازدهم حکایت می‌کند. اصرار آقای عارف که نامزد اصلاح‌طلبان است آراء ایشان را کمتر و کمتر می‌کرد و نهایتا تصمیم به حذف ایشان گرفته شد و با وجود مخالفت‌ها و مقاومت‌های فراوان آقای عارف، او را وادار به انصراف کردند و این در حالی بود که حلقه‌های دوم و سوم جبهه اصلاحات- که معمولاً در جریان تصمیم‌های اصلی نیستند- به شدت اعتراض می‌کردند که چرا نامزد اصلاح‌طلبان را حذف می‌کنید و از روحانی که هیچ قرابتی با اصلاحات ندارد حمایت می‌شود؟!
ب: درباره حمایت گروه‌ها و جریانات اپوزیسیون از کاندیداتوری آقای دکتر روحانی، قبل از همه باید از هوشمندی ایشان قدردانی کرد که برخلاف خاتمی و موسوی و کروبی، نه فقط روی خوشی به این جرثومه‌های فساد و تباهی نشان نداد بلکه با اظهارات خود در مناظره‌های تلویزیونی و تأکید بر آموزه‌های نظام و انقلاب- ولو با سلیقه و بیانی متفاوت- راه سوءاستفاده آنها را در مقیاس قابل توجهی سد کرد.
4- اگرچه مدعیان اصلاحات با سر و صدا و هیاهو و تیترهای اول روزنامه‌ها و نشریات تحت مدیریت خود اصرار داشته و دارند که انتخاب آقای دکتر روحانی را پیروزی اصلاح‌طلبان قلمداد کنند و ایشان را وامدار و مدیون خود بدانند! ولی با توجه به نکته یاد شده؛
الف: آقای روحانی نه فقط مدیون آنها نیست، بلکه مدعیان اصلاحات به ایشان بدهکار هستند، چرا که آنان در پوشش حمایت از نامزدی آقای روحانی فرصت حضور و خودنمایی در عرصه سیاسی کشور را یافته بودند.
ب: اصحاب فتنه و برخی از مدعیان اصلاحات- تاکید می‌شود که برخی و نه همه آنها- بعد از وطن‌فروشی در فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88 که با ادعای تقلب در انتخابات کلید خورده بود، در پی آن بودند که از یکسو پشیمانی خود از جنایاتی که مرتکب شده بودند را نشان بدهند و از سوی دیگر برای این شرمندگی و رسوایی پوششی دست و پا کنند. اعلام حمایت آنان از نامزدی آقای روحانی اگرچه نمی‌تواند مانع مجازات آنها باشد ولی پوشش مورد اشاره را در اختیارشان گذارده است. از این روی با جرأت می‌توان گفت که نه فقط آقای روحانی وامدار مدعیان اصلاحات نیست، بلکه آنها به آقای دکتر روحانی بدهکار هستند، اگرچه پُز طلبکارانه گرفته‌اند.
5- به اعتقاد نگارنده که با شواهد قابل ارائه فراوانی نیز همراه است، آرای آقای دکتر روحانی قبل از آن که خاستگاه گروهی و حزبی داشته باشد، خاستگاه مردمی داشته است و عوامل زیر را می‌توان در کسب آرای ایشان موثر دانست.
الف: روحانی بودن که در میان مردم از اعتبار و اعتماد ویژه برخوردار است. این ویژگی از قضا در میان حلقه‌های اول و دوم جبهه اصلاحات منفی تلقی می‌شود! یکی از همین طیف طی مصاحبه‌ای درباره آقای خاتمی- مصاحبه وی موجود است- گفته بود «گروه خونی ایشان به علت آن که روحانی است، با اصلاحات سازگار نیست!»
ب: تعدد نامزدهای اصولگرا که نهایتا هیچکدام از آنها حاضر نشدند به نفع یکی از میان خود انصراف بدهند. ممکن است گفته شود مجموعه آراء آنها نیز کمتر از آراء آقای روحانی بود که در پاسخ باید گفت؛ مردم با مشاهده تعدد آنها و مخصوصا موضع‌گیری برخی از آنان علیه یکدیگر در مناظره‌های تلویزیونی، بیم آن داشتند که این تفاوت نظرها و کنار نرفتن به نفع دیگری رویه و روشی باشد که هنگام ریاست بر قوه مجریه نیز ادامه یابد و همانند آنچه در دولت دهم شاهد بودند برخی از تنش‌های آسیب‌رسان را در پی داشته باشد.
ج: شرایط ناهنجار اقتصادی کشور و مخصوصا گرانی‌های لگام‌گسیخته و افزایش جهشی قیمت‌ها، همراه با سیاه‌نمایی‌های گسترده علیه دولت کنونی و نادیده گرفتن خدمات برجسته و بعضا کم‌نظیر آن از یکسو و پرداختن دولت به مسائل حاشیه‌ای و بی‌توجهی غیرقابل توجیه به مشکلات معیشتی مردم از سوی دیگر نقش فراوانی در جلب آراء به سمت آقای روحانی داشت. از این روی جناب دکتر روحانی قبل از آن که از حمایت کارگزاران و مدعیان اصلاحات تشکر کنند بایستی خود را مدیون حلقه انحرافی نفوذی در دولت بدانند!
د: تاکید آقای روحانی بر پیروی از رهبر معظم انقلاب، دو دهه نمایندگی حضرت آقا در شورای عالی امنیت ملی و... از جمله عوامل دیگری است که در همپوشانی با سایر عوامل یاد شده در کسب اکثریت آرای مردم نقش داشته است.
6- این روزها مدعیان اصلاحات و اصحاب فتنه در هماهنگی با رسانه‌ها و مراکز بیرونی، اصرار دارند انتخاب آقای روحانی را با مشخصاتی که خود برای ایشان ترسیم نموده‌اند، نشانه تضعیف اصولگرایی و تفکر بسیجی در این مرز و بوم قلمداد کرده و سرخوردگی آنان را دنبال کنند، و حال آن که اقتدار نظام و جایگاه برجسته کنونی آن در منطقه و جهان مدیون فداکاری بسیجیان و حزب‌الله پاکباخته است و این جریان الهی و انقلابی در همه عرصه‌های داخلی و خارجی کشور حرف اول را می‌زند... و شرح بیشتر در این باره را به زمان دیگری موکول می‌کنیم.
7- و بالاخره، اکنون آقای روحانی رئیس جمهور همه ملت هستند و به قول حکیمانه رهبر معظم انقلاب، باید رقابت‌ها تبدیل به رفاقت شود و همگان برای تحقق آنچه رئیس جمهور منتخب وعده داده است به کمک ایشان بشتابند.

حسین شریعتمداری

 

منبع: وبسایت روزنامه کیهان


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢٧ - کاوه |لینک به نوشته

کمر شکسته های امیدوار

مطلب زیر را آقای علیرضا از کانادا برای وبسایت فرارو ارسال کرده است. وی برای فرارو چنین نوشته است: با سلام. لطفا مطلب زیر با عنوان "کمرشکسته های امیدوار" را از وبلاگ "هیچ و کوچ" مطالعه بفرمایید و در صورت تمایل منتشر بنمایید.


وقتی پایت را از ایران بیرون می گذاری، تنها از دو راه می توانی از حال و هوای ایران خبردار بشوی. اول از طریق صحبت با خانواده و دوم از طریق مشاهده ویدیو و عکس و خبر. ۱۴ خرداد که ما از ایران برگشتیم، هنوز تنور انتخابات داغ نشده بود. اما ظاهرا در این چند روز پایانی فضا خیلی عوض شده بود. از دیروز هم اکثر ایرانی های خارج از کشور مرتب پیگیر اخبار ایران بودند تا ببینند بالاخره رئیس جمهور بعدی مملکت کیست. F5 های پیاپی برای رفرش کردن صفحات خبری و انتظار...

در سفر اخیرم به ایران با هرکسی صحبت می کردم، از استاد دانشگاه گرفته تا اقوام و دوستان، غالبا از وضعیت موجود ناراضی بودند. حس ناامیدی بود که در همه موج می زد، بخصوص قشر جوان و تحصیل کرده ی مملکت. نگرانی مردم هم اکثرا "معیشت" بود. الان که داشتم خبرها و ویدیوهای شادی مردم پس از اعلام نتایج را می دیدم، حس امید و انرژی در ویدیوها موج می زد. خیلی خوشحالم که بعد از مدت ها مردم از ته دل شاد هستند. خوشحالم که حاکمیت صدای مردمش را می شنود و به مردم احترام می گذارد.

خوشحالم که مردم دوباره به حاکمیت اعتماد کردند. اگر تیم ملی هم به جام جهانی برود و آن جشن وصل بشود به این جشن و جشن های نیمه شعبان که واقعا مردم این هفته حسابی لذت برده اند. شاد بودن دل مردم یک جامعه شاید مهمترین شاخصه رشد و زنده بودن یک ملت است. انشاالله که خیر است و مردم خیر انتخابشان را خواهند دید.

امیدوارم، منتخب مردم که حقیقتا اعتدال گراست، راه اعتدال پیشه کند. امیدوارم که التهاب و دودستگی از جامعه رخت برببندد و وحدت و شادی جای آن را بگیرد. امیدوارم که آقای روحانی همان طور که در تبلیغاتش گفت، از همه ایده ها و نیروهای اصول گرا و اصلاح طلب استفاده کند. از قدرت اجرایی قالیباف گرفته تا تجربه دیپلماتیک ولایتی. از ایده های اقتصادی رضایی گرفته تا نصیحت های پدرانه و دل سوزانه ی غرضی. از مشی اصلاح طلبی عارف تا نگاه انتقادی حداد. امیدوارم دولت آینده دولت اتحاد ملی باشد. امیدوارم که حسن روحانی مثل آقای خاتمی و دولت قبلی اصلاحات، اسیر دعواها و تندروی های سیاسی اطرافیانش نشود.

امیدوارم که مثل زمان آقای خاتمی، کفن پوشان به هربهانه ای راه نیفتند در خیابان و دولت را درگیر دعواهای بی سر و ته بکنند. امیدوارم که نگاه بدبینانه ی بین مردم، بین چپ و راست، بین مذهبی و غیرمذهبی، از بین برود و جایش را به اعتماد و همدلی بدهد. امیدوارم که چهار سال دیگر که این پست را می خوانم حسرت نخورم. امیدوارم مردم و دولت همه انرژی شان را بگذارد برای ساختن ایران. برای ساختن وطن.

نمی دانم تنوع خوانندگان "هیچ و کوچ" چقدر است. از نظرات اینجور برمی آید که نسبتا گسترده باشد. چند کلام می خواهم با عزیزانی صحبت کنم که معروفند به گفتمان مقاومت یا گفتمان پایداری. البته قطعا مخاطب بحث همه هواداران این گفتمان نیستند. فقط خواندن صحبتم کمی سعه صدر می خواهد. اگر صبوری شنیدن حرف مخالف را دارید از اینجا به بعد را بخوانید لطفا.

عزیزان، رای مردم را ببینید. بیش از نود در صد مردم مثل شما فکر نمی کنند. مطمئنم که تلاش نمی کنید تا به هر وسیله ای نظرتان و فکرتان را به دیگران غالب کنید. دوستان با انرژی ام، مملکت داری با آرمان گرایی نمی شود. شاید فکر شما و آرمان هایتان خیلی صحیح باشد؛ اما ضرورتا قابلیت مملکت داری و ورود به دنیای سیاست را ندارد. نتیجه ی گفتمان شما مشخص است. از نظر بنده و خیلی های دیگر، هشت سال گفتمان شما بر مملکت حکومت کرد. نتیجه اش واضح و مبرهن است. نمی گویم که فعالیت مثبت انجام نشده، چرا شده ولی برآیند این هشت سال خسارات مادی و معنوی زیادی برای مملکت و مردم بود.

نامزدهای دیگر را محکوم می کردید که دیدشان "معیشت"ی است و ما "معنویت" ی هستیم. رفقا، تا "معیشت" مردم جور نباشد کسی به دنبال "معنویت" نمی رود. آرمان و گفتمانی موفق است که به دنبال هر دو باشد. خداوند را هزاران بار شکر می کنم که نامزد گفتمان شما برگزیده نشد. که اگر می شد قطار مملکت از نظر بنده به سوی ناکجاآباد می رفت.

دوستان گرامی، هشت سال پیش مردم با هزاران امید به گفتمان شما و وعده های شما رای دادند. گفتمان شما وعده ی مبارزه با فساد داد. گفتمان شما وعده ی عدالت اجتماعی داد. صحبت از ساده زیستی کرد. صحبت از اخلاق کرد. کدامیک از این وعده ها عملی شد؟ رای مردم نشان می دهد که مردم دوباره به شما اعتماد نکردند.

نمی دانم به خرد جمعی اعتقاد دارید یا نه. ولی اگر اعتقاد دارید کمی به خود بیایید. بیایید و با جرات بگویید که ای مردم! وعده های هشت سال پیش ما عملی نشد. ما از شما معذرت می خواهیم.

خود من از اینکه دور دوم سال ۸۴ به گفتمان شما رای دادم و باعث خسارت معنوی و مادی به کشورم شدم عذر می خواهم. از درگاه خداوند طلب مغفرت می کنم. ولی خوشحالم که چهارسال پیش حنجره ام را برای مقابله با گفتمان شما پاره کردم.

چهار سال است که مردم جامعه را سیاه و سفید کرده اید. فرد خاکستری از نظر شما معنی ندارد. همه یا روشنند یا تاریک. چهارسال است که با پتک  به سر بخشی از جامعه کوبیدید. ای کاش کمی احتمال می دادید که شاید بصیرت آنچه شما فکر می کنید نباشد. شاید همه کسانی که با شما مخالفند و اعتراض می کنند فتنه‌گر نباشند. ای کاش الان هم این احتمال را بدهید. هنوز هم دیر نیست...

سوال من این است. نتیجه ی این همه دسته بندی و گروه بندی بین مردم چه شد؟ جز اینکه حس نفرت بین مردم تقویت شد؟ جز این که خیلی ها نسبت به دین و دیانت بدبین شدند و باعث شد خیلی از حرمت ها شکسته بشود؟ جز اینکه اقتدار ایران در منطقه کاهش یافت؟ جز اینکه شان رئیس جمهور کشور، که به راستی همان شان مردم یک کشور است، پایین آمد؟ نمی گویم فقط شما مقصر بودید. همه مقصر بودند. اما اشتباه و تقصیر خود را قبول کنید. کمی فکر کنید با خودتان. دوستان، مشکل احمدی نژاد نیست. مشکل طرز فکر است. مشکل این است که بگوییم ما سفیدیم و بقیه سیاه. ما درست فکر می کنیم و بقیه غلط. این است که خطرناک است.

برادران و خواهران عزیزم، این انتخابات هم گذشت. مردم نامزدی که شما شاید فکرش را نمی کردید رای بیاورد، انتخاب کردند. بیایید و پشتیبان این دولت و این رئیس جمهور باشید. اشتباه دوره ی قبلی اصلاحات را تکرار نکنید. نمی گویم دولت اصلاحات اشتباه نداشت. چرا داشت. ولی بیایید و بزرگواری کنید و شما اشتباه نکنید. از فردا ننشینید بر سر کوچه ی مملکت و منتظر باشید تا حسن روحانی با فلان خانم دست بدهد یا فلان طرفدار روحانی در خیابان به کمرش قر بدهد تا شما فریاد وااسلاما سر بدهید؛ که در دوره ی گفتمان شما انواع دست دادن ها و بوسیدن ها و بغل کردن ها انجام شد؛ که در دوره ی گفتمان شما آنقدر کمر مردم زیر فشار گرانی و تورم خرد شد که دیگر کمری برای قر دادن نماند...

دوستان گرامی، کشور در پیچ خطرناکی است. کشور تشنه ی وحدت است. بیایید و دست یاریتان را به سوی این تفکر جدید که شاید با تفکر شما از زمین تا آسمان متفاوت باشد، دراز کنید. بیایید و دولت تدبیر و امید را یاری کنید تا چهار سال دیگر دوباره حسرت نخوریم...

 

منبع: فرارو


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢٧ - کاوه |لینک به نوشته

هاشمی: هاتف آن روز به من مژده‌ این دولت داد

در پی حماسه آفرینی ملّت ایران در انتخابات 24 خرداد 1392، آیت الله هاشمی رفسنجانی با صدور بیانیه ای ضمن تشکر خاضعانه و دست مریزاد به آحاد مختلف مردم در اقصی نقاط کشور تاکید کرد: "انتخابات 24 خرداد فقط یک رویداد سیاسی نبود، بلکه یک اتفاق فرهنگی، یک هشدار اقتصادی و یک همراهی اجتماعی برای اعلام انزجار از کلّه‌شقی، قانون‌گریزی و فراز و فرودهای افراط و تفریط و برگشت به راه اعتدال و عقلانیت است که جانْ‌مایه رسالت نبوی و اساس تعالیم ائمه هداست".

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، متن کامل بیانیه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدین شرح است:
 
هاتف آن روز به من مژده‌ی این دولت داد           که در آن جور و جفا، صبر و ثباتم دادند

مردم بزرگوار و شریف ایران اسلامی؛
آنچه روز جمعه؛ 24 خرداد با قدم‌ها و قلم‌های شما در صحیفه‌ی تاریخ این سرزمین رقم خورد؛ اوج شور و شعور ملّی و اسلامی و بهترین تعبیر برای اجتهاد سیاسی بود که خاتمیت اسلام را در توجه به شرایط زمان و مکان؛ در دنیا جاودان کرد. حضوری که اگرچه در امتداد انقلاب اسلامی؛ بر دوام بود؛ امّا زمزمه‌های شومی به گوش می‌رسید تا بر این آیینه‌‌ی همدلی؛ همراهی و همکاری، غبار یأس و ناامیدی بنشانند.
اینجانب خاضعانه از همه شما؛ مردان و زنان، دختران و پسران و پیر و جوان از همه‌ی قشرها و صنوف  در شهرها و روستاها که «حماسه سیاسی» در تعبیر رهبری را عینیت بخشیدید؛ تشکّر و قدردانی می‌نمایم و خود را در شادمانی سیاسی و شیرینی تحقق وعده‌های الهی با شما مردم زمان‌شناس و فهیم، سهیم می‌دانم و به منتخب مردم؛ حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی تبریک می‌گویم و امیدوارم با سرمایه ارزشمند اعتماد و اطمینان مردم و حرکت در مسیر تحقق وعده‌های انتخاباتی و برنامه‌های ارائه شده؛ نور امید را با تدبیر دولت خویش هر روز در جامعه مشعشع‌تر نماید.
این انتخابات و نتایج معنادار آن درس‌های فراوانی در ابعاد سیاست داخلی و خارجی داشت که واکاوی و یادآوری آن از ضرورت‌های تحلیل‌های منطبق بر واقعیت‌هاست.
به جهانیان و  مدعیان سردمداری ملل و نحل درس داد که مردم ایران را نمی توانید پشت دیوارهای تحریم محصور نمایید و شعار تعامل با ملت‌ها، بدون حضور صاحبان متمدن‌ترین و بافرهنگ‌ترین آنها، یعنی ایرانیان، مانند بهار بدون سرسبزی است و خزانی بیش نیست.
به همسایگان مرزهای جغرافیایی این کشور، درس داد که باید قدر همجواری با مهربان‌ترین و با درایت‌ترین ملت منطقه را بدانند و بیهوده بر طبل اختلاف نکوبند و صلاح مملکت خویش را در همکاری با ایران بجویند.به بزرگان اندیشه‌ساز در داخل کشور، درس داد که تحجّر، دگم‌اندیشی، بداخلاقی‌ها، حذف‌ها، طردها و انحصارطلبی‌ها ، متاعی بی‌بها و مقطعی است و جایی در طاقچه‌ی ذهن و زبان مردم این سرزمین ندارد و مهربانی، تعامل و اعتدال، بهترین زبان برای گفتگوی با مردم است و به‌ویژه جوان ایرانی خوب می‌داند که چگونه در برگه‌های آرای خویش به سفیران عطوفت سلام دهد.
به تحریف‌کنندگان تاریخ درس داد که مردم پازل‌های بریده شده از قیچی تحریف و سانسور را در واقعیت‌های جامعه پیدا می‌کنند و نمی‌گذارند تحریف در تاریخ نهادینه شود وزمانِ شادمانیِ مقبولیتِ دروغ‌پراکنی‌ها تا اولین فرصت ممکن برای اعلام بیزاری عمومی است و آنچه در دین مبین اسلام ناپسند است، برای همه عقول، با همه اختلافات سلیقه‌ای و جناحی، ناپسندتر است.
به کینه‌جوسازان و دشمن‌تراشان درس داد که مردم، به هنگام نیاز «أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ» را با «رُحَمَاء بَیْنَهُمْ» در یک آیه تلاوت می‌نمایند و برای تبیین تعامل با جهانیان، به این کلام نورانی قرآن پایبندند که «وَ لا تَسُبُّوا الَّذینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَیَسُبُّواْ اللّهَ عَدْوًا بِغَیْرِ عِلْمٍ»
انتخابات 24 خرداد فقط یک رویداد سیاسی نبود، بلکه یک اتفاق فرهنگی، یک هشدار اقتصادی و یک همراهی اجتماعی برای اعلام انزجار از کلّه‌شقی، قانون‌گریزی و فراز و فرودهای افراط و تفریط و برگشت به راه اعتدال و عقلانیت است که جانْ‌مایه رسالت نبوی و اساس تعالیم ائمه هداست.
به منتخب محترم مردم که الحمدلله از السابقون عقلای قوم و از آشنایان با رمز و راز دفاع منطقی از جمهوریت، اسلامیت و تمامیت ارضی ایران و از فرزندان فهیم حوزه و دانشگاه است، مشفقانه و برادرانه توصیه می‌نمایم که فرصت‌ها و امتحان الهی چون ابرها می‌گذرند و باران نیز، اگر طریق افراط بپیماید، سیلاب می‌شود و اگر معتدل ببارد، هم چشم‌انداز و هم واقعیتِ طبیعت را عوض می‌نماید.
ایشان خوب می‌دانند که صدف‌های اصلاح‌طلبی، اصول‌گرایی و مستقل‌های سیاسی، در این سرزمین پُر از مرواریدهای درخشان است که دلشان برای سربلندی ایران می‌تپد و رویگردانی مردم از تنگ‌نظری دراستفاده از ظرفیت‌های انسانی و خانه‌نشین کردن سرمایه‌های ملی و دینی است.
اینجانب یک بار دیگر به آحاد مردم عزیز ایران «دست‌مریزاد» می‌گویم و از دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات که از ماهها پیش زمینه‌های خلق این حماسه سیاسی را فراهم کردند، تشکر می‌‌نمایم و امیدوارم جناب آقای دکتر روحانی، در پایان رقابت‌ها و آغاز فصل رفاقت‌ها، در راه رسیدن به «حماسه اقتصادی» که وعده‌اش را در تبلیغات انتخاباتی داده بودند، از ظرفیت‌های مدیریتی وکارشناسی استفاده نمایند.
والسلام

 

منبع: hashemirafsanjani.ir


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢٧ - کاوه |لینک به نوشته

خردادی دیگر

ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢٦ - کاوه |لینک به نوشته

سیاستمدار کهنه کار، برنده بزرگ انتخابات

شاید اگر هاشمی رفسنجانی را از نظر تداوم نقش آفرینی در عرصه سیاسی ایران به قالی کرمان تشبیه کنیم، پر بیراه نگفته باشیم. در شرایطی که در آخرین روز اردیبهشت ماه امسال با مشخص شدن عدم احراز صلاحیت او برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از تحلیل گران، عمر سیاسی هاشمی را پایان یافته می پنداشتند، سیاستمدار کهنه کار و صبور در مدتی کوتاهتر از یک ماه با بازی ماهرانه در عرصه سیاسی کشور، ورق را برگرداند تا نامزد مورد حمایتش در انتخابات، ردای ریاست جمهوری را بر تن خویش ببیند.

وبسایت عصر ایران امروز در همین رابطه نوشت:

"اکبر هاشمی رفسنجانی برای چندمین بار ثابت کرد که به معنای واقعی کلمه ، یک سیاستمدار کارکشته است. ماجرای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری و نقش آفرینی شگفت انگیز او در این میان ، به معنای واقعی کلمه ، هاشمی را احیا و برنده مهم این انتخابات کرد:

1 - او کاندیدای انتخابات شد و با اعلام حضورش ، موجی بزرگ در حمایت از خویش و حضور در انتخابات ایجاد کرد. چند هفته بعد ، موجی که برای هاشمی ایجاد شده بود ، به سمت گزینه او ، حسن روحانی هدایت شد.
 اگر هاشمی ، کاندیدا نمی شد ، آن سونامی حمایت مردمی ایجاد نمی شد که در روز 24 خرداد به کار آید.

2 - رد صلاحیت هاشمی باعث محبوبیت بیشترش شد و علاوه بر آن ، سکوت هوشمندانه اش در قبال ردصلاحیتش او ، اعتماد سازی کرد. به علاوه رد صلاحیت هاشمی باعث شد ردصلاحیت گزینه دولت (مشایی) به حاشیه برود و در شرایط سکوت هاشمی ، دولتی ها فضایی برای مانور و جنجال نداشته باشند.

3 - دیر زمانی نیست که اصلاح طلبان تندرو ، شدیدترین مواضع و فحاشی ها را علیه هاشمی مظرح می کردند. هاشمی که در گذر زمان ، "شکیبایی" را خوب آموخته ، چنان تعاملی با اصلاح طلبان برقرار کرد که نهایتاً با آخرین تحرکاتش ، توانست خود را در کنار سیدمحمد خاتمی ، به رأس هرم اصلاحات برساند.
شکیبایی هاشمی ، از یک سو او را محبوب اصلاح طلبان کرد و از دیگر سو ، کسانی که انتظار داشتند او موضوع صلاحیتش را با قهر و تنش برگزار کند ، خلع سلاح شدند و بر میزان باورمندی دوستداران نظام ، به «تعهد هاشمی به اصل نظام»، افزوده شد. در واقع ، هاشمی میوه صبرش را چید.
البته ناگفته نماند که "هاشمی امروز" ، بسیار متفاوت با "هاشمی دیروز" است. کنار گرفتن از عرصه اجرایی و نشست و برخاست مستمر با مردم و گروه های مختلف صنفی ، دانشگاهی و ... هاشمی را بروز کرده است.

4 - هاشمی با عملیات یک ماه اخیر خود ، تمام آنچه علیه او در این سال ها رشته بودند را پنبه کرد. اینک گزاره "هاشمی دیگر خریدار ندارد" ، مهر باطل خورده است.
هاشمی ، در روزهای پایانی و در شرایطی که هنوز برخی از مردم نسبت به رأی دادن مردد بودند ، رسماً و علناً وارد میدان حمایت از روحانی شد و از مردم خواست به او رأی دهند.
اینک هاشمی می تواند بگوید در شرایطی که گزینه من ، این همه رأی آورد ، اگر خودم کاندیدا بودم ، بسیار بیش از این ، رأی می آوردم تا منتقدان بدانند که عبور از هاشمی ، شعاری پوچ بیش نیست.

5 - هاشمی ، بی آن که رئیس جمهور شود و بار سنگین ریاست جمهوری را بر دوش کشد ، گزینه خود را به پشتیبانی آرای میلیونی ملت ، بر تخت ریاست جمهوری نشاند و بار مسؤولیت را بر عهده او گذاشت.
او صحنه را به گونه ای هدایت کرد که تمام طرح و برنامه های چند ساله جریان سیاسی مقابل ، ظرف چند هفته خنثی شدند و هاشمی رفسنجانی به برنده مهم انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شد. ساختن پیروزی از مقوله ای مانند رد صلاحیت ، هنری است که فقط از امثال هاشمی بر می آید."


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢٦ - کاوه |لینک به نوشته

حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب شد

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با کسب 18میلیون 613هزار و 329رأی از مجموع ۳۶میلیون و ۷۰۴ هزارو ۱۵۶ رای ماخوذه، رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.

 

 

تصویر: نتایج آرا به نقل از alef.ir

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مصطفی محمدنجار وزیر کشور گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با کسب 18میلیون 613 هزار 329 رأی اکثریت مطلق آرا را کسب و رئیس‌جمهور شد.

نجار تاکید کرد: در مجموع 36 میلیون و 704 هزار و 156 نفر در انتخابات شرکت کردند که نشان دهنده حضور 72.7 درصدی مردم در انتخابات است.

زندگینامه

«حسن فریدون روحانی» 21 آبان 1327 در سرخه از توابع استان سمنان دیده به جهان گشود؛ وی تحصیلات ابتدایی را در شهرستان محل تولدش گذراند و تحصیلات حوزوری را از سال 39 در حوزه علمیه صادقیه سمنان آغاز کرد.

او در سال 1340 وارد حوزه علمیه قم شد و از محضر اساتیدی چون حضرات آیات سید محمد محقق داماد، شیخ مرتضی حائری، سید محمدرضا گلپایگانی، محمد فاضل لنکرانی، شیخ محمد شاه‌آبادی و سلطانی بهره برد.

روحانی همزمان در سال 1348 به دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1351 دانشنامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی در رشته حقوق قضایی اخذ کرد.

وی با ادامه تحصیل در انگلیس مدرک کارشناسی ارشد (M.Phil) در رشته حقوق عمومی و دانشنامه دکتری (Ph.D) در رشته حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کرد و با کسب پروانه وکالت از کانون وکلا در سال 86، وکیل پایه یک دادگستری شد.

حسن روحانی فعالیت سیاسی خود علیه رژیم ستمشاهی را از دوران جوانی آغاز کرد؛ عمده فعالیت‌های وی در همراهی با نهضت امام خمینی (ره)، سفرهای تبلیغاتی و سخنرانی علیه رژیم پهلوی از سال 44 و نتیجه آن حبس و ممنوع‌المنبری بود.

وی در آبان 1356 در مراسم بزرگداشت شهادت مصطفی خمینی در مسجد ارک تهران برای نخستین بار لقب «امام» را برای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به کار برد و پس از آنکه تحت تعقیب ساواک قرار گرفت، به توصیه شهید بهشتی و استاد مطهری از کشور خارج شد و مدتی نیز آن‌سوی مرزها به سخنرانی و تبلیغ برای دانشجویان خارج از کشور پرداخت و پس از تبعید حضرت امام (ره) به فرانسه، به جمع یاران همراه ایشان پیوست.

حسن روحانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اولین اقدام در سال 58، به ساماندهی وضعیت ارتش و پادگان‌های نظامی پرداخت و در سال 59 ردای نمایندگی ملت در مجلس شورای اسلامی را بر تن کرد و پنج دوره قانونگذاری (به مدت 20 ‌سال) را در کارنامه خود ثبت کرد.

عضویت و ریاست شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما از سال 1359 تا سال 1362 از دیگر مسئولیت‌های وی در دوران پس از انقلاب بوده است.

روحانی در دوران جنگ تحمیلی مسئولیت‏های متعددی از جمله عضویت در شورایعالی دفاع، عضویت در شورایعالی پشتیبانی جنگ، معاونت فرماندهی جنگ، ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء و فرماندهی پدافند هوایی کل کشور را برعهده داشت و بین سال‌های 1367 تا 1368 نیز به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد.

وی به پاس سال‌ها حضور در مسئولیت‌های مختلف در دوران دفاع مقدس، از سوی مقام معظم رهبری مفتخر به دریافت نشان درجه دو فتح و نشان درجه یک نصر شد.

روحانی پس از بازنگری قانون ‏اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورایعالی امنیت ملی سمت نمایندگی مقام معظم رهبری در این شورا را بر عهده گرفت و 13 سال نیز به عنوان مشاور امنیت ملی رؤسای جمهور سابق انجام وظیفه کرده است.

وی از سال 1370 به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد و تاکنون نیز در این سمت فعالیت دارد و علاوه بر ریاست کمیسیون سیاسی و امنیتی و دفاعی مجمع، ریاست مرکز تحقیقات استرتژیک این نهاد نیز بر عهده اوست.

حسن روحانی در انتخابات میان‏دوره‏ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در 29 بهمن 1378 از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و در سال 1385 نیز از استان تهران به این مجلس راه یافت و در حال حاضر ریاست کمیسیون سیاسی و اجتماعی این مجلس را بر عهده دارد.

اگر چه روحانی به صورت همزمان به فعالیت‌های علمی اشتغال داشته، اما حضور مستمر وی در دانشگاه، موجب دوری او از مسئولیت‌های کلیدی نبوده و روحانی با تصدی 16 ساله مسئولیت دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی در یکی از حساس ترین مقاطع تاریخی مسئولیت پرونده هسته‌ای کشورمان را بر عهده داشت.

پس از تشکیل دولت محمود احمدی‌نژاد، مسئولیت پرونده هسته‌ای به علی لاریجانی واگذار شد و روحانی که همچنان در مقام نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالی امنیت ملی قرار دارد، با نگارش کتاب «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» به ثبت خاطرات خود از دوران مسئولیتش در شورا و پیگیری پرونده هسته‌ای پرداخت.

حسن روحانی در 22 فروردین 92 در یک گردهمایی با حضور جمعی از هوادارانش در مجتمع آدینه تهران و با شعار «دولت تدبیر و امید» برای انتخابات ریاست جمهوری رسماً اعلام کاندیداتوری کرد.

ریاست ستاد انتخاباتی وی بر عهده محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنایع و معادن دولت‌های اول و دوم هاشمی رفسنجانی قرار دارد و اکبر ترکان وزیر دفاع و راه دولت‌های اول و دوم سازندگی قائم مقام و معاون ستاد انتخاباتی روحانی است و سخنگویی وی بر عهده محمدباقر نیکبخت دبیر کل حزب اعتدال و توسعه قرار دارد.

 

منبع: فارس نیوز


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢٥ - کاوه |لینک به نوشته

مروری بر یادداشت روز 3 روز پیش روزنامه کیهان

چرا نهر رودخانه باشید! (یادداشت روز)


روز دوشنبه 20/3/92- دو روز پیش- در یادداشتی با عنوان «مهندسی نامرئی» از یک «پروژه دو سویه» خبر داده و آورده بودیم یک سوی این پروژه، یکپارچگی آراء جبهه مدعیان اصلاحات و سوی دیگر آن ادامه پراکندگی در آراء اصولگرایان است. در همان یادداشت اشاره کرده بودیم که پروژه یاد شده کلید خورده و در اولین گام قرار است آقای عارف از کاندیداتوری کنار برود. در پی انتشار یادداشت مزبور برخی از دوستان اصولگرا در تماس با نگارنده، با استناد به اظهارات قاطع آقای عارف که کناره‌گیری خود را ناممکن دانسته و حتی در این باره سوگند یاد کرده بود، نسبت به درستی پروژه یاد شده ابراز تردید می‌کردند و پاسخ آن بود که این پروژه و مهندسی نامرئی آن جدی است و آقای عارف چاره‌ای جز انصراف ندارد و اساساً تصمیم در این باره برعهده آقای عارف نیست که بخواهد بماند یا انصراف بدهد!... و سرانجام آقای عارف همانگونه که پیش‌بینی شده بود انصراف داد- بخوانید کنار گذارده شد- اما، چرا؟! پاسخ این سؤال پیچیده و دشوار نیست و می‌تواند تحلیل و تابلوی روشنی از میدان پیش‌روی رقابت‌های انتخاباتی و «باید»ها و «نباید»های آن ارائه بدهد. بخوانید؛
1- مدعیان اصلاحات می‌دانند که علی‌رغم تبلیغات سیاه و دروغ‌پردازی‌ها و توهم‌پراکنی‌های گسترده علیه وضعیت کنونی، از رأی «قابل رقابت» با اصولگرایان برخوردار نیستند و عکس مار کشیدن‌های پی‌درپی آنها با این مقصود که خود را «فرشته نجات»! معرفی کنند نیز در جلب آراء مردم تأثیر چندانی ندارد، چرا که ادعاهای آنان با سوابق و کارنامه آنها همخوانی ندارد. بنابراین طبیعی است که از هم اکنون خود را بازنده انتخابات 24 خرداد تلقی کنند.
2- حالا باید به این پرسش پاسخ داد که مدعیان اصلاحات برای خروج از بن‌بست مورد اشاره چه راهی پیش‌روی دارند؟ مگر نه اینکه اصلی‌ترین مانع و سد پیش روی آنها، رأی متراکم و چند برابری اصولگرایان است؟ بنابراین تنها راه باقی مانده آن است که در گام اول آراء پراکنده خود را در یک سبد جمع کنند. وادار کردن آقای عارف به کناره‌گیری که علی‌رغم اصرار ایشان به ماندن صورت پذیرفت، همین گام اول بود. و گام دوم آن که آراء اصولگرایان را پراکنده ساخته و برای خود «قابل‌رقابت» کنند، اما آراء انبوه اصولگرایان را چگونه می‌توان در حد و اندازه‌ای کاهش داد که برای مدعیان اصلاحات قابل رقابت باشد؟! آیا می‌توانند مانع رأی دادن مردم به اصولگرایان شوند؟ بدیهی است که این راه بسته است و رویکرد مردم به اصولگرایان بارها به اثبات رسیده است، پس چگونه باید «سد» پیش‌روی را «کوتاه» و قابل عبور کرد؟ چاره کار و شرایط مورد نیاز برای عبور از این سد را - با عرض پوزش- نامزدهای اصولگرا برای مدعیان اصلاحات فراهم آورده و سخاوتمندانه!- بخوانید با بی‌توجهی غیرقابل توجیه- در اختیار آنها قرار داده‌اند و آن، تعدد و حضور چند نامزد اصولگرا در صحنه است.
تعدد نامزدهای اصولگرا باعث می‌شود که آراء متراکم و چند‌برابری اصولگرایان به جای آن که در یک بستر واحد ریخته و رودخانه‌ای غیرقابل عبور پیش روی مدعیان اصلاحات ایجاد کند، در چند بستر جداگانه جاری شده و به «چند نهر» قابل عبور تبدیل می‌شود. در این حالت آراء اصولگرایان اگرچه در مجموع «انبوه» است ولی از آنجا که به چند شاخه تبدیل شده است، می‌تواند برای مدعیان اصلاحات- حداقل در حد و اندازه پریدن به دور دوم- قابل رقابت باشد. آیا غیر از این است؟!
3- اکنون باید از نامزدهای محترم اصولگرا با حفظ احترام کامل آنها، پرسید، اگر حضور و ادامه گفتمان اصولگرایی که ترجمان دیگری از گفتمان امام و انقلاب و رهبری است را به حضور خود بر کرسی ریاست جمهوری ترجیح می‌دهید- که باید بدهید وگرنه اصولگرا نیستید- چرا و با کدام توجیه منطقی، شرعی و انقلابی صورت مسئله را از حالت «چندکاندیدایی» به تک‌کاندیدا تغییر نمی‌دهید؟ آیا حضور پررأی یک نامزد اصولگرا، بر پراکندگی آراء اصولگرایان ترجیح ندارد؟!
این نکته نیز گفتنی است که مدعیان اصلاحات اگرچه ادعا می‌کنند برای پیروزی در انتخابات آمده‌اند ولی با توجه به سوابق خود و مخصوصاً سوابق سوء و بعضاً ننگین برخی از مدافعان خود، کمترین امیدی به پیروزی ندارند. آنها، پیروزی خود را در آراء کمتر نامزد پیروز اصولگرا تعریف کرده‌اند تا در نهایت فاصله خود را با اصولگرایان،‌ اندک! قلمداد کنند ولی از آنجا که برخی از افراد آلوده به وطن‌فروشی و خیانت را آشکارا به عنوان حامیان خود معرفی کرده‌اند، همین اندازه -یعنی فاصله کم با نامزد پیروز اصولگرا- هم برای آنها زیاد تلقی می‌شود و البته، زیادشان نیز هست.
کوتاه سخن، انتظار آن است- و انتظاری عاقلانه نیز هست- که نامزدهای اصولگرا هر چه زودتر و بدون فوت وقت و از دست‌دادن فرصت، دور هم بنشینند و یکی را از میان خود به عنوان نامزد همه اصولگرایان برگزینند و در نهایت پس از پیروزی- که در این صورت قطعی و بدون کمترین تردید در همان دور اول خواهد بود- دولتی با حضور مؤثر سایر نامزدهای اصولگرا تشکیل بدهند. و مطمئن باشند این اقدام خداپسندانه آنها مانند اقدام در خور تقدیر و انقلابی دکتر حداد عادل، فردای قیامت که روز «شمارین» است در کارنامه اعمال آنان به شمار خواهد آمد و در خاطر ملت خداجوی و پاکباخته این مرز و بوم نیز به صورت نقطه‌ای درخشان باقی می‌ماند...
بسم‌الله! روز آزمون است.

حسین شریعتمداری

 

منبع: وبسایت روزنامه کیهان


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢٥ - کاوه |لینک به نوشته

تمام اطلاعات خانوادگی کاندیداهای ریاست جمهوری

در روزهای منتهی به انتخابات 24 خرداد شاهد ارایه انواع تحلیل‌ و خبرها از سوی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یا پیرامون آنها هستیم ، اما در میان همه این اخبار جای اخباری که به رای دهندگان اطلاعاتی حداقلی از وضعیت خانوادگی کاندیداهای ریاست جمهوری دهد خالی است، و به واسطه برخی محدودیت‌ها در این خوزه، اخبار آن مشحون به شایعات است.

 

ایسنا، با هدف آشنا شدن حداقلی مردم با خانواده کسانی که می‌خواهند حداقل 4 سال سکان قوه اجرایی کشور را برعهده بگیرند به مرور وضعیت خانواده آنها از حیث تاهل و وضعیت فرزندانشان پرداخته که به این شرح است:

 

سعید جلیلی

 

سعید جلیلی جوان‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دارای یک فرزند به نام سجاد است،گرچه برخی از رسانه ها نام اورا حمید عنوان کرده اند پسر او که مدرسه احسان درس می‌خواند در سن حدود 15 سالگی قرار دارد. خبر چندانی در مورد وضعیت وی در رسانه‌ها منتشر نشده به جز چند عکس معدود از همراهی وی با جلیلی که آخرین آن مربوط می‌شود به حضور وی در کنار پدرش در مراسم سالگرد ترحیم امام خمینی (ره) در چهارده خرداد سال 1392.

 

سعید جلیلی که در شهرک شهید دقایقی واقع در منطقه لویزان زندگی می‌کند و به نوعی همسایه محسن رضایی یکی دیگر از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است ؛ او که در سخنان خود در مناظره دوم فرهنگی بر اهمیت وظیفه مادری تاکید مضاعف داشت دارای خانواده‌ای کوچکی است ، و از مهم‌ترین افراد مطرح خانواده اش می توان به وحید جلیلی برادر وی اشاره کرد که به مانند برادر بزرگترش در دانشگاه امام صادق (ع) تحصیل کرده است پدر این دو محمد حسن جلیلی معلم بازنشسته آموزش وپرورش است

 

اطلاعات چندانی در مورد همسر سعید جلیلی فاطمه سجادی که یک پزشک عمومی است منتشر نشده، ولی گفته می‌شود که او همشهری جلیلی و از یک خانواده معمولی است، و در سال 1371 با یکدیگر ازدواج کرده اند .

 

محمد باقر قالیباف

یکی دیگر از کاندیداهایی که دارای خانواده‌ای تقریبا کم جمعیت است می‌توان به محمدباقر قالیباف اشاره کرد. محمدباقر قالیباف دارای سه فرند به نام‌های الیاس، اسحاق و مریم است. همسر محمدباقر قالیباف زهرا مشیر که در زمان دبیرستان با همشهرییش محمد رضا قالیباف ازدواج کرده، دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی است و اکنون به عنوان مشاور و مدیرکل امور بانوان شهرداری به همراه همسرش در ساختمان بهشت مشغول به فعالیت است.

 

الیاس پسر ارشد قالیباف در آبان ماه 1386 در شب میلاد حضرت معصومه (س) ازدواج کرد و در همان ایام قالیباف در وبلاگش یادداشتی به عنوان نگرانی پدرانه منتشر کرد.

 

قالیباف نیز که خود در سن 22 سالگی ازدواج کرده و خطبه عقدش را نیز امام (ره)خوانده است؛ در این یادداشت به دغدغه‌های پدرش در ارتباط با فرزندانشان اشاره کرده است.

 

گفته می‌شود که دختر یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عروس محمدباقر قالیباف است. همسر قالیباف نیز در مورد ازدواج پسرش با بیان این‌که ازدواج وی خانوادگی نبوده گفته است که مهر عروسش 14 سکه است.

 

 

همچنین قالیباف در یکی از سخنرانی‌های خود در مورد نامگذاری پسر اولش به نام الیاس گفته است به توصیه یکی از همرزمایش شهیدش "شهید رفیعی" که در کنار رود فرات به شهادت رسیده اسم فرزندش را الیاس گذاشته است.

 

حرف و حدیث و شایعه در مورد فعالیت‌های پسران قالیباف از جمله الیاس در ارتباط با مباحث اقتصادی در برخی از رسانه‌ها چندی پیش منتشر شد که قالیباف این سخنان و اظهارات را تکذیب کرد.

گفته می شود فرزند ارشد قالیباف فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاههای مالزی است و در حال حاضر عضو هیات مدیره موسسه مطبوعاتی سیمای مهر هستی است که روزنامه تهران امروز را منتشر می کند .

 

در مورد دو فرزند دیگر قالیباف یعنی اسحاق و مریم اخبار چندانی منتشر نشده جز این‌که چندی پیش در برخی از رسانه‌ها عکسی از دختر قالیباف به همراه پدرش منتشر شد.

محمد رضا عارف

محمدرضا عارف از جمله کاندیداهایی است که تقریبا در مورد زندگی خانوادگی وی به خصوص همسرش اطلاعات زیادی در رسانه‌ها منتشر شده است به نحوی که در فضای تبلیغات انتخابات بعضا شاهد بودیم که همسر وی در کنار محمدرضا عارف حضور پیدا می‌کرد که از جمله آن می‌توان به اولین مصاحبه مطبوعاتی محمدرضا عارف در جمع خبرنگاران و حضور پررنگ او در اولین مستند تبلیغاتی عارف اشاره کرد.

 

دکتر حمیده مروج تفرشی همسر عارف که دارای ظاهری متفاوت از همسران دیگر کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری است و به گفته برخی از رسانه ها نحوه پوشش وی یادآور پوشش زنان ترک از جمله همسر اردوغان و یا عبدالله گل است دارای تخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی است و در بیمارستان شهدای تجریش و خاتم‌الانبیاء سابقه فعالیت دارد.

 

 

وی در مورد چگونگی ازدواجش با عارف نیز گفته قبل از انقلاب دکتر عارف دبیر انجمن اسلامی یکی از دانشگاه‌های آمریکا بود و از فعالان سیاسی بود. او در نامه‌ای به دوستان خود در انجمن‌های اسلامی ایران می‌نویسد که دختری را برای ازدواج با او معرفی کنند که اهل یزد باشد و در آن زمان حمیده مروج 21 ساله که ویژگی‌های مورد نظر عارف را داشته به او معرفی می‌شود و با هم ازدواج می‌کنند.

عارف دارای سه فرزند پسر می‌باشد که هر سه آنها ازدواج کرده‌اند و عروسان وی آذری، بیرجندی و اصفهانی هستند.

 

بر اساس گفته مسئولان ستاد عارف، پسر اول عارف حمیدرضا عارف در یکی از دانشگاه‌های آمریکا در مقطع دکترا تحصیل می‌کند که در حال حاضر به ایران برگشته است. وحید عارف دارای کارشناسی ارشد مخابرات دانشگاه صنعتی شریف است و فرزند آخر وی نیز در رشته پزشکی تحصیل می‌کند و هر سه ازدواج کرده‌اند. همسران فرزندان عارف طبق آنچه که گفته شده از خانواده مشهور سیاسی و یا اقتصادی نیستند.

 

حسن روحانی

یکی دیگر از کاندیداهای اصلاح‌طلب انتخابات ریاست‌جمهوری که این روزها بحث در مورد ائتلاف وی با محمدرضا عارف در رسانه‌ها شدت گرفته حسن روحانی است. علیرغم این‌که حسن روحانی در مناظره‌های انتخاباتی به گونه‌ای سخن گفته که به نظر می‌رسد دارای نگاهی نسبتا باز در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی است و اعلام کرده که وزارت زنان تشکیل می‌دهد، ولی اطلاعات چندانی در مورد خانواده وی از جمله همسرش جود ندارد .

 

گفته می‌شود حسن روحانی دارای 5 فرزند (3 دختر و 2 پسر )است ، گرچه یکی از پسران وی فوت کرده است .

 

یکی از دختران روحانی نیز به همراه خانواده‌اش در اتریش زندگی می‌کند. سفر روحانی در هفتم فروردین 1391 به اتریش برای دیدار با خانواده دخترش با حاشیه‌هایی در داخل کشور همراه بود که برخی از سایت‌ها این سفر را مرتبط با مذاکرات هسته‌یی ایران اعلام کردند که روحانی این موضوع را تکذیب کرد و اعلام کرد سفر وی به طور کامل خانوادگی بوده است.

در جایی اسمی از همسر حسن روحانی ذکر نشده است ولی گفته می‌شود همسر حسن روحانی به فعالیت سیاسی و یا اجتماعی چندانی مشغول نیست و خانه‌دار است و این دو به صورت سنتی ازدواج کرده اند .

 

 

علی اکبر ولایتی

برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری نسبت به دیگر کاندیداها دارای فرزندان بیشتری هستند که در این ارتباط می‌توان به علی‌اکبر ولایتی که خود نیز در خانواده ای شلوغ به دنیا آمده و دارای 5 خواهر است اشاره کرد.

 

علی اکبر ولایتی که تاکنون دو بار ازدواج کرده است با همسر اولش به صورت سنتی ازدواج کرد گرچه همسر اول وی در اواخر سال 1383 در حالی که علی‌اکبر ولایتی خود را برای کاندیداتوری در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری نهم آماده می‌کرد بر اثر یک عمل جراحی فوت کرد و علی‌اکبر ولایتی در دی ماه 1386 بار دیگر ازدواج کرد که البته خبر ازدواج وی در برنامه دو قدم مانده صبح و در پاسخ به پرسش مجری برنامه محمدصالح اعلا در ارتباط با حلقه ازدواج علی‌اکبر ولایتی عنوان شد.

 

 

در مورد زندگی شخصی دکتر علی‌اکبر ولایتی قبل از ازدواج دومش برخی از سایت ها عنوان کرده اند که دارای چهار فرزند از جمله سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است ولی وی در مصاحبه‌ای که سال 91 با یکی از رسانه‌ها انجام داد اعلام کرد که دارای شش فرزند از جمله 4 پسر و 2 دختر است .

 

یکی از پسران ولایتی به نام میثم به مانند پدرش رشته پزشکی را انتخاب کرده و در رشته پزشکی عمومی تحصیل کرده و سه پسر دیگر وی در رشته‌های فنی و مهندسی که از جمله آن می‌توان به محمد و علی‌اصغر اشاره کرد که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده‌اند. همچنین یکی از دختران وی به نام فاطمه در رشته ریاضی و دیگر دختر این دیپلمات باسابقه در رشته روانشناسی تحصیل کرده است.

 

گفته می‌شود همسر اول ولایتی نوه محمدحسین خوش‌نویسان از اساتید خط در کشور بوده و برخی از سایت‌ها اعلام کردند که ولایتی باجناق محصولی است.

 

همه فرزندان علی‌اکبر ولایتی ازدواج کرده‌اند و همسر کنونی وی لیلا عنایت نیز فعالیت اجتماعی و سیاسی چندانی نداردو در واقع خانه دار است

 

محمد غرضی

از جمله دیگر کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری که در حال حاضر فرزندانش در عرصه انتخابات او را همراهی می‌کنند می‌توان به سیدمحمد غرضی اشاره کرد.

سیدمحمد غرضی که با زهره سلیمی در سال 60 ازدواج کرده دارای سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است. فرزند ارشد غرضی سیدطاها حسین متولد سال 61 فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران در رشته برق و تحصیل‌کرده در رشته مدیریت فناوری در یکی از دانشگاه‌های انگلیس می‌باشد.

 

پسر دوم وی سیدمحمد زهیر متولد سال 1362 دارای لیسانس صنایع از دانشگاه علم و صنعت و فوق مدیریت اجرایی از دانشگاه آزاد است. فرزند سوم غرضی سیدطهورا متولد 1367 دارای لیسانس و فوق‌لیسانس عمران از دانشگاه امیرکبیر است و فرزند آخر وی سیدصابرحسین متولد 1374 است و در سال سوم دبیرستان مشغول به فعالیت است.

 

محمد غرضی که خود اصفهانی است همسرش نیز کاشانی است و اکنون در منطقه پاسداران زندگی می‌کند و همه فرزندان آنها در حال حاضر مجرد هستند.

راضیه سلیمی که در سن 17 سالگی و بعد از پایان دوران دبیرستان با محمد غرضی ازدواج کرد در حال حاضر خانه دار است .

محسن رضایی

اما کاندیدایی که خانواده او به نسبت سایرین بیشتر خبرساز شده است است محسن رضایی‌قائد است. محسن رضایی دارای پنج فرزند به نام احمد، سارا، علی، زهرا و مهدیه رضایی است.

فرزند ارشد وی احمدرضا میرقائد است که در سال 1355 به دنیا آمد و در سال 1377 در دوره اول ریاست‌جمهوری خاتمی بنا به گفته اعضای خانواده‌اش برای ادامه تحصیل بدون آنکه اجازه پدرش را کسب کرده باشد به آمریکا رفت و در آنجا در چندین مصاحبه در یک مدت کوتاه مصاحبه‌هایی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داد. در آستانه انتخابات 1384 پسر محسن رضایی در سکوت کامل خبری به ایران برگشت. تا سال 1390 در مورد وی اخبار چندانی در رسانه‌ها منتشر نشد مگر اینکه در 23 آبان 1390 اعلام شد که احمد رضایی در اتاق 23 طبقه هجدهم هتل گلوریای دبی به طرز مشکوکی درگذشت. البته در مورد مرگ وی مباحث مختلفی مطرح شد به نحوی که پلیس دبی ادعای خودکشی وی را مطرح می‌کرد ولی عده دیگر از جمله خانواده وی احتمال قتل او را مطرح کردند.

در برخی از رسانه‌ها آمده که از او دو دختر به نام دیانا و ریحانه به یادگار مانده است.

 

فرزند دیگر محسن رضایی علی رضایی‌میرقائد است که در سال 1384 با سیدهدی طباطبایی نتیجه دختری امام یعنی نوه زهرا مصطفوی دختر لیلی بروجردی ازدواج کرده و در حال حاضر دارای یک فرزند پسر به نام بنیامین هستند که از او به عنوان اولین نبیره امام خمینی یاد می شود .

 

. علیرضا در تاریخ 26 دی ماه 1359 در تهران به دنیا آمد و گفته می‌شود دارای دکترا در رشته مدیریت است و اکنون در دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول به فعالیت است. عکس او چندین بار در رسانه‌ها به همراه پدرش منتشر شده از جمله در مراسم تشییع جنازه برادرش و همچنین هنگام ثبت‌نام پدرش در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم که محسن رضایی به همراه پسرش، همسرش و دخترش به وزارت کشور مراجعه کرده بودند.

 

فرزند دوم محسن رضایی سارا رضایی 35 ساله است که از دیگر دختران رضایی چهره مشهورتری است. او دارای کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه آزاد است. در مورد دیگر دختران محسن رضایی از جمله زهرا و مهدیه اطلاعات چندانی در رسانه‌ها منتشر نشده است.

 

همسر محسن رضایی معصومه خدنگ است که پیش از انقلاب به همراه محسن رضایی جزو اعضای جمعیت انقلابی منصورون بوده است. معصومه خدنگ توسط همسر جلالی خمینی پیش از انقلاب به محسن رضایی معرفی شده است. محسن رضایی در تعریف نحوه ازدواج خود می‌گوید به آقای جلالی خمینی گفتم که می‌خواهم ازدواج کنم و شما یک دختر مذهبی به من معرفی کن و ایشان نیز از طریق حاج‌خانم‌شان که کلاس قرآن داشتند خانمم را به من معرفی کرد.

 

محسن رضایی وقتی که با معصومه خدنگ ازدواج می‌کند به عنوان کارمند در بخش طراحی شرکت تولید لوازم خانگی مشغول به کار بوده است.

 

اسم اصلی محسن رضایی سبزوار رضایی میرقائد است و در جریان مبارزات انقلاب به دلیل مبارزاتش چندین اسم مستعار از جمله قاسم، قادر، مجید و محسن داشته و به امام خمینی نیز به عنوان محسن رضایی معرفی می‌شود.

 

از جمله دیگر افراد مطرح خانواده محسن رضایی می توان به امیدوار رضایی اشاره کرد که سابقه 4 دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی را در کارنامه دارد و اکنون نیز با حکم علی لاریجانی در سمت معاون قوانین مجلس مشغوا به کار است .

 

حدادعادل

 

حدادعادل یکی از کاندیداهای اصولگرا در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم بود که ساعتی پیش از ارسال این خبر از کاندیداتوری انصراف داد.

وی به مانند حسن روحانی دارای چهار فرزند است همسرش طیبه ماهروزاده در 1329 در تهران به دنیا آمد و دارای دکترای فلسفه تعلیم و تربیت با گرایش برنامه‌ریزی درسی از دانشگاه تربیت معلم است و مدتی به عنوان مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده مشغول به کار بوده و چندی پیش با حکم رییس‌جمهور به عضویت شورای عالی آموزش و پرورش در آمد.

 

طیبه ماهروزاده و غلامعلی حدادعادل که در سال 51 با یکدیگر ازدواج کردند دارای سه فرزند دختر و یک فرزند پسر هستند. تنها پسر غلامعلی حدادعادل که در عرصه سیاسی و رسانه‌ای نیز شناخته شده است و دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) است، فریدالدین حدادعادل است. فریدالدین حدادعادل که با یکی از فارغ‌التحیصلان دبیرستان فرهنگ و دوست خواهرش زهرا حدادعادل ازدواج کرده دارای دو فرزند به نام نرگس و یحیی است. دختر ارشد حدادعادل آزاده حدادعادل نام دارد که دارای چهار فرزند به نام‌های زینب، حسین و فاطمه و مهدی است.

 

آزاده حدادعادل در سال 1354 به دنیا آمده دارای دکترای فناوری نانو از دانشگاه کانازاپای ژاپن است. همسر وی پزشک است و همسرش به همراه فرزندانشان مدتی در آمریکا جهت گذراندن دوره‌های تحقیقاتی و تحصیلی زندگی کرده‌اند، البته حضور و زندگی آزاده در خارج از کشور چندی پیش در رسانه‌ها حواشی‌هایی را برای او و خانواده‌اش ایجاد کرد.

 

زهرا حدادعادل فرزند سوم حدادعادل در سال 1358 به دنیا آمد. دارای کارشناسی ارشد مدیریت خبر از دانشگاه صداوسیما است. او همسر مجتبی خامنه‌ای یکی از پسران مقام معظم رهبری است و حاصل ازدواج این دو، دو فرزند به نام محمدباقر و فاطمه است.

 

فرزند آخر حدادعادل بنت‌الهدی است که در سال 1364 به دنیا آمد و دارای کارشناسی ارشد فلسفه دین است، او نیز متاهل می‌باشد.

حدادعادل در حال حاضر در منطقه دروس تهران زندگی می‌کند و برخی از فرزندان وی از جمله دخترانش در مدرسه فرهنگ که خود حدادعادل موسس آن بوده مشغول به فعالیت و تدریس هستند.

گفتنی است که شهید مجید حداد عادل سرپرست استانداری کرمانشاه یکی از براداران مشهور غلامعلی حدادعادل است.

 

منبع: عصر ایران


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢٠ - کاوه |لینک به نوشته

متن کامل سخنرانی دکتر حسن روحانی در 23 تیر 78

متن کامل سخنان حسن روحانی در راهپیمایی مردم تهران در 23 تیر ماه 78
اگر منع مسئولین نبود مردم عناصر اوباش را به سزای اعمالشان می‌رساندند

خبرگزاری فارس:اگر منع مسئولین نبود مردم ما، جوانان مسلمان، غیور و انقلابی ما با این عناصر اوباش به شدیدترین وجه برخورد می‌کردند و آنها را به سزای اعمالشان می‌رساندند.

خبرگزاری فارس: اگر منع مسئولین نبود مردم عناصر اوباش را به سزای اعمالشان می‌رساندند

به گزارش خبرگزاری فارس، متن کامل سخنرانی حسن روحانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی در راهپیمایی بزرگ مردم تهران به تاریخ 23 تیر ماه 1378 در حمایت از بیانات مقام معظم رهبری و اعتراض علیه آشوبگران تهران

مکان : دانشگاه تهران

زمان: 23/4/78

«و مکروا مکراً و مکرنا مکراً و هم لایشعرون، فانظر کیف کان عاقبه مکرهم انا دمرناهم و قومهم اجمعین» مردم قهرمان، بزرگوار و شریف تهران در چند روز گذشته، مواجه با سه حادثه تلخ بوده‌اند. حادثه اول، حادثه کوی دانشگاه و هتک حرمت به مقام دانشجو بود، این حرکت غیرقانونی و خلاف اصول اخلاقی و دینی یعنی حمله به کوی دانشگاه از طرف مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور، مسئولین نظام و مردم قهرمان و عزیز کشورمان بویژه مردم تهران و دانشجویان عزیز قاطعانه محکوم شد و شورای عالی امنیت ملی مسئول شد تا این حادثه را ریشه‌یابی کند و در قدم‌های اولیه این بررسی، مقصرین این حادثه را شناسایی و به دست عدالت بسپارد و تلاش نماید تا دانشجویان زندانی و دستگیر شده را آزاد نماید و به سرعت به جبران خسارت‌های وارده در کوی دانشگاه بپردازد. بی‌تردید دانشجویان عزیز، بزرگوار و اندیشمند ما به عنوان آینده‌سازان کشور و مدیران آینده که رکن مهم در پیروزی انقلاب و نقش مهم در حفاظت و تداوم انقلاب داشته‌اند، همواره مورد احترام همه مسئولین نظام، ملت قهرمان و عزیز ایران بوده‌اند، هستند و خواهند بود. در عین حال مسئله کوی دانشگاه همچنان در دستور کار شورای عالی امنیت ملی خواهد بود، تا همه ریشه‌های این حادثه شناسایی، بررسی و بالطبع در فرصت‌های آینده نتیجه آن به مردم شریف و بزرگوار ایران اعلام خواهد شد. این موضوع اول که حادثه‌ای بسیار تلخ و ناگوار بود که با محکومیت این حادثه زشت و با دادن قول به مردم برای رسیدگی به آن و سپردن عوامل آن به دست عدالت و با احترام مجدد به قشر ارزشمند و اندیشمند دانشجو، از آن عبور می‌کنیم، البته ریشه‌های این حادثه بررسی و شناسایی خواهد شد و به اطلاع مردم ما خواهد رسید. اما درکنار این حادثه، دو حادثه تلخ دیگر بوقوع پیوست، دشمنان به کمین نشسته، دشمنان فرصت‌طلب که نه ربطی به دانشگاه دارند و نه ارتباطی به دانشجویان عزیز دارند، در کنار حرکت دانشجویی، می‌خواستند سوء استفاده کنند و متأسفانه موفق به سوءاستفاده هم شدند. افراد شرور، افراد وابسته به گروهک‌های سیاسی ورشکسته و منزوی در جامعه ما، مزدوران و وابستگان به قدرت‌های خارجی از این فرصت خواستند سوء استفاده کنند، البته این گروهک‌ها ماه‌ها در انتظار یک فرصت مناسب بودند و فکر کردند این مقطع فرصت مناسبی برای اهداف شوم و پلید آنهاست. یک حادثه تلخی که با حرکت این عناصر فاسد رخ داد، حرمت‌ شکنی بود. شما می‌دانید دشمن برای اینکه در مردم ایجاد یأس کند و در مردم ایجاد تردید نماید و برای آینده زمینه‌سازی کند، سنگ زیرین بنای انقلاب را مورد تهاجم قرار داد و با شکستن حرمت و تقدس ارزش‌های انقلابی، ارکان نظام و بویژه رکن رکین انقلاب یعنی حریم مقدس ولایت خواست راه را برای توطئه‌های بعدی آماده نماید. دشمنان خارجی و داخلی ما باید بدانند ملت ما هوشیار و در صحنه است. مسأله ولایت مسئله فرد نیست، مسئله شخص نیست، ولایت در کشور ما مظهر اسلامیت نظام و استقلال کشور است. مردم ما خوب می‌فهمند و درک می‌کنند دشمن از اسلامیت نظام و استقلال کشور عصبانی است. (تکبیر حضار) دشمنان داخلی و خارجی می‌دانند آن سد نیرومندی که در طول 20 سال گذشته در برابر همه توطئه‌ها ایستاد و مقاومت کرد اسلام بود. آن عاملی که بین ملت عزیز و بزرگوار ایران با بیش از یک میلیارد مسلمان جهان پیوند ناگسستنی ایجاد کرد، اسلامیت نظام است. مردم ما به خوبی می‌دانند آن قدرتی که توانست در دفاع 8 ساله در برابر همه قدرت‌های استکباری و حامیان آنها بایستد و مقاومت کند و پیروز شود اسلام و اسلامیت نظام بود. آن عاملی که امروز ملت ما را متحد کرده است و پیوند ناگسستنی در ملت ما ایجاد کرده است، اسلام است و مظهر این اسلامیت، رهبری و مقام ولایت است. (تکبیر حضار) مردم ما به خوبی می‌دانند مسئله ولایت به عنوان مظهر وحدت ملی جامعه است. مسئله ولایت مظهر اقتدار ملی ما است. اهانت به مقام ولایت، اهانت به ملت است. اهانت به ایران است. اهانت به اسلام است. اهانت به مسلمانان است. اهانت به همه آزادگانی است که قلبشان برای ایران به عنوان ام‌القرای جهان اسلام می‌تپد، بنابراین این حرمت شکنی نه برای مردم ما و نه برای عاشقان انقلاب در سراسر جهان قابل تحمل نیست. گرچه آنهایی که به این عمل زشت دست زده‌اند، تعدادشان بسیار اندک است، اما در عین حال لبخند و تشویق استکبار جهانی و امیدهای نابخردانه‌ای که در آنها ایجاد کرد نشان می دهد که قدرتهای استکباری توسط مزدورانشان سنگ زیرین این بنا مورد هدف قرار داده‌اند. ولایت،‌ مهم‌ترین رکن حکومت و نظام ما در قانون اساسی کشور ما است. اهانت به این رکن، اهانت به قانون اساسی است. اهانت به قانون‌گرایی است و اهانت به همه ارزش‌های انقلابی است. من در این حادثه چند روزه چیزی که می‌دیدم در میان این مردم باوفا، مردم مخلص، مردم انقلابی. مردم در این چند روز، صبر 25 ساله مولای متقیان علی (ع) را به نمایش گذاشتند که فرمود «صبرت ‌و فی‌ العین ‌غذی‌ و فی‌الحلق شجی» استخوان در گلو و خار در چشم این چند روزه تحمل کردند. این صبر انقلابی، این تحمل توأم با «کظم‌غیض» این حفظ نظم و آرامش، این هوشیاری، آماده بودن اما منتظر دستور ماندن و دست روی دست گذاشتن نکته بسیار جالبی بود. اگر منع مسئولین نبود مردم ما، جوانان مسلمان، غیور و انقلابی ما با این عناصر اوباش به شدیدترین وجه برخورد می‌کردند و آنها را به سزای اعمالشان می‌رسانند. (تکبیر حضار) این متانت، صبر و این آماده بودن و گوش به فرمان بودن تمرین نوینی بود که مردم ما از زندگی مولای متقیان حضرت علی (ع) سرمشق گرفته بودند و به نمایش گذاشتند. ما همچنان باید آمادگی و هوشیاری توأم با صبر و متانت خودمان را حفظ کنیم. مطمئن باشید دولت و ارگان‌های امنیتی کاملاً بر کشور مسلط هستند و این گروهک‌ها و این چند صد نفر اوباش چیزی نیستند که بخواهند برای ملت ما و برای مردم عزیز و قهرمان تهران، نگرانی بوجود آورند.(تکبیر حضار) حادثه تلخ سوم، حمله به اموال عمومی، ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، برهم زدن آرامش و امنیت، سلب آسایش از مردم، آزار مردم و حتی دستبرد به اموال شخصی و اهانت و تعدی به مردم بود. در کدام کشور جهان، حرکت‌های آشوب‌طلبانه این چنین تحمل می‌شود اینها خیلی پست‌تر و حقیرتر از آن هستند که بخواهیم نسبت به آنها تعبیر حرکت براندازی را مطرح کنیم. در کجای دنیا و در کدام کشور و توسط کدام دولت، آشوب، تخریب و بر هم زدن نظم جامعه، تحمل می‌شود. مگر دولت مقتدر جمهوری اسلامی ایران مسئولین امنیتی نظام، این گونه حوادث را تحمل خواهند کرد. این صبر و متانت، در یکی دو روزه برای این بود که ماهیت این چند صد نفر اوباش به خوبی برای مردم ما روشن می‌شود و همه به خوبی بدانند اینها چه کسانی هستند و دارای چه ماهیتی هستند. من در همین جا لازم می‌دانم از دانشجویان عزیز بیدار، هوشیار و قهرمان تشکر و قدردانی کنم که با هوشیاری و با دید نافذشان تا متوجه شدند که این عناصر مفسد و معاند در کنار آنها قرار گرفته‌اند، بلافاصله اعلام بیزاری و برائت کردند و خودشان را کنار کشیدند. این نشان هوشیاری و بیداری دانشجویان انقلابی و مسلمان و قهرمان ما است. افرادی که اتوبوس و اموال عمومی را آتش می‌زنند، آنها که ماشین بین‌المال را آتش می‌زنند و حتی اتومبیل شخصی افراد را از بین می‌برند، اینها چه عناصری هستند و دارای چه ماهیتی می‌باشند؟ بی‌تردید این افراد دشمن مردم ایران و ارزش‌های این مرز و بوم هستند، این اوباش حتی به مساجد هم تعرض کردند. ادامه این وضع برای نظام ما کشور ما و ملت ما قابل تحمل نخواهد بود. دیروز نسبت به این عناصر دستور قاطع داده شد، دیروز غروب دستور قاطع صادر شد تا هر گونه حرکت این عناصر فرصت طلب، هر کجا که باشد با شدت و با قاطعیت برخورد شود و سرکوب شوند.(تکبیر حضار) مردم ما شاهد خواهند بود که از امروز نیروی انتظامی، نیروی قهرمان بسیج حاضر در صحنه، با این عناصر فرصت‌طلب و آشوبگر - اگر جرات ادامه حرکت مذبوحانه داشته باشند- چه خواهند کرد.(تکبیر حضار) دشمنان خارجی، آنها که در این چند روز کف زدند و همچنین این عناصر پست و مزدور، بدانند اسلام در این کشور زنده است و زنده خواهند ماند. مردم عزیز و بزرگوار تهران و ایران زنده‌اند و در صحنه‌اند و با همان شور و هیجان سال‌های 57-58 در صحنه حضور دارند و پاسخ دندان‌شکن به آنها خواهند داد. نیروهای امنیتی قدرتمند ما اعم از نیروی انتظامی، بسیج و سایر قوا و پرسنل بیدار وزارت اطلاعات در صحنه مقتدرانه خواهند بود. خوشبختانه اکثر این عناصر در ظرف دیروز و دیشب دستگیر شده‌اند. همه این افراد مورد بازجویی قرار خواهند گرفت. در میان این افرادی که دستگیر شده‌اند افراد شرور، جنایتکار و سابقه‌دار، وابسته به گروهک‌های معاند و ورشکسته، افرادی که به نوعی از سوی دستهای مشکوک تطمیع شده بودند همه اینها دیده می‌شوند که در فرصت مناسب ماهیت این افراد به مردم معرفی خواهد شد. بی‌تردید آنهایی که به آشوب و تخریب اموال عمومی و تعرض به نظام در این چند روز مشغول بوده‌اند، در دادگاه‌های صالحه ما محاکمه خواهند شد و طبق قوانین و مقررات به مجازات خواهند رسید.(تکبیر حضار) من فکر می‌کنم ریشه حرکت‌هایی این یکی، دو روز اخیر به تحلیل غلط دشمنان انقلاب و مزدورانشان از نظام جمهوری اسلامی و تحلیل نادرست نسبت به هوشیاری و آمادگی ملت بزرگوار و حاضر در صحنه ایران برمی‌گردد. اولا آنچه که رادیوهای خارجی برای آتش زدن چند اتوبوس برای حمله به چند باجه و کیوسک تلفن، کف زدند و برای عربده‌کشی چند نفر شرور امید بسته‌اند. باید بدانند نظام ما و انقلاب ما یک انقلاب مردمی است، ریشه در اعماق جان مردم دارد مردم خود این انقلاب را به پیروزی رسانده‌اند. مردم خود این انقلاب را در برابر انواع توطئه‌ها حفظ کرده‌اند. مردم ما بدون کمک دیگران در 8 سال دفاع مقدس در برابر متجاوزین، از تمامیت ارضی و شرف ملی خود دفاع کردند. مردم ما با خون با رهبری انقلاب و نظام عزیز اسلامی خود پیمان بسته‌اند.(تکبیر حضار) دشمنان خارجی ما تجربیاتی که دارند نسبت به کشورهایی است که نظام آنها به قدرت خارجی وابسته است و ریشه در اعماق دلهای مردم ندارد و دارای نظام مردمی نیستند و با بادی می‌لرزند آنها تجربه‌ را می‌خواهند نسبت به انقلاب شکوهمند و عزیز اسلامی ایران و مردم مقتدر و هوشیار و بیدار ما پیاده کنند. مگر این انقلاب تعلق به قشر خاصی دارد و از آن گروه خاصی است؟ این انقلاب به 60 میلیون نفر مردم ایران تعلق دارد که با جان و دل برای این انقلاب فداکاری کرده‌اند و فداکاری خواهند کرد. اشتباه دوم دشمن این بود که هنوز بعد از این 20 سال مردم ما را نشناخته است. (تکبیر حضار) تصور آنها از مردم، تصور ناصحیح و غلطی است مردم ما به اسلام، قرآن، به خاندان رسالت، به انقلاب، به امام و به راه امام و به ولایت عشق می‌ورزند و در برابر این توطئه‌ها تسلیم نخواهند شد، خوب است دشمن تجدیدنظر کند. بعد از 20 سال مقاومت مردم ما، دشمن هیچ راهی جز تسلیم شدن در برابر انقلاب اسلامی ایران و واقعیت این انقلاب ندارد. اگر تصور دیگری دارد اشتباه است. دشمن بداند یک راه بیشتر پیش روی او نیست و آن اعتراف اقرار و تواضع در برابر انقلاب اسلامی و ملت بزرگوار و هوشیار ما است. البته اگر آمریکا یا رژیم اشغالگر قدس از این عناصر آشوبگر حمایت کردند توقع هم همین بود این کشورها همیشه حامی اشوبگران، جنایتکاران و افراد وابسته و مزدور هستند؛ یکی دو کشور دیگر هم اغفال شدند. من به آنها هشدار می‌دهم و به آنها می‌گویم که سخنان ناصحیح و نادرست بعضی از مسئولین این کشورها در زمینه حوادث چند روزه اخیر تهران در پرونده روابط ایران با آنها ثبت شده است. دولت ایران این موارد را در نظر دارد و بدانند در فرصت مناسب پاسخ لازم به آنها داده خواهد شد. (تکبیرحضار) من می‌خواهم یکی دو نکته در پایان بحثم به عرض شما برسانم. نکته اول آنکه حوادث این چند روزه درس بزرگی برای همه جناح‌ها و گروه‌ها بود. حوادث چند روز اخیر به ما نشان داد و روشن نمود که در جهان سیاست، اول باید قواعد بازی را بیاموزیم. بدون آشنایی به قواعد بازی ورود به صحنه رقابت‌ها و مجادله‌های سیاسی ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای کشور به بار آورد. در تمام کشورهای جهانی حتی آنهایی که مدعی هستند که مهد دموکراسی هستند، قواعد بازی را به عنوان محور اصلی حرکت سیاسی، همواره مورد توجه و مراعات قرار می‌دهند. مصالح ملی، امنیت ملی و منافع ملی باید خطوط قرمز همه گروه‌ها و جناح‌ها باشد. امیدوارم این حوادث درس خوبی برای همه ما باشد. حتی در لحن سخن گفتن و مکالمه با یکدیگر و نوع گفتمان بایداز لحن متناسب با فضای سیاسی سالم استفاده کنیم. لحن درشت و تحریک‌کننده، دشمن را امیدوار می‌کند. لحن ناصحیح، فضای مناسب را برای فعالیت دشمن ایجاد می‌کند. همه جناح‌ها و همه گروه‌ها باید این درس و سرمشق را مد نظر داشته باشند. حوادث چند روزه اخیر، در کنار حوادثی که در این 20 سال گذشته داشتیم که یک پالایش دیگر برای انقلاب ما بود. انقلاب ما در هر مقطعی نیاز به یک پالایش دارد و این حوادث چند روزه زمینه‌ای را برای پالایش جدید در انقلاب ما و نظام ما بوجود آورده است. در مجموع، خسارت‌هایی در این چند روز دیدیم، اما در کل و در نتیجه نهایی شاید این حادثه مایه تکامل انقلاب و سالم‌سازی حرکت‌های انقلابی و فضای سیاسی کشور باشد. حوادث چند روزه به همه گروه‌ها آموخت که باید واقعیت‌های نظام، جامعه، جهان و شرایط سیاسی منطقه و جهان را به خوبی درک کنیم و با درک این واقعیت همبستگی و وحدت یک ضرورت برای همه ما است. حوادث چند روزه به ما گفت خشونت و خشونت‌گرایی تحت هر عنوانی محکوم است و همه باید به سمت قانون و قانونگرایی حرکت کنیم. با عناصر خشونت طلب در این چند روز و با این اشرار برخورد قاطع خواهد شد تا برای دیگران درس عبرت باشد. خوشبختانه همه ارکان نظام، مسئولین همه قوا بدون هیچگونه اختلاف‌نظر نسبت به برخورد قاطع و انقلابی نسبت به این عناصر فرصت‌طلب اتفاق نظر دارند و قوه قضائیه در روزهای آینده به وظیفه قانونی، شرعی، ملی و انقلابی خود به خوبی عمل خواهد کرد.(تکبیر حضار) در روزهای آینده مردم ما با هیجان هوشیاری خودشان را در صحنه حفظ کنند. بدون اینکه دست به عملی بزنند، در زمینه اطلاعات به دست آمده به وزارت اطلاعات کمک کنند. در زمینه عمل هم پشتیبان نیروهای رسمی و مسئولین امنیت باشند، یعنی کمک نیروی انتظامی، بسیج و سایر نیروهای امنیتی در صحنه عمل باشند. باید بدانیم که اتکاء اصلی نظام و مسئولین ما به مردمان عزیز و قهرمان حاضر در صحنه است. گرچه چند روز گذشته، شاهد حوادث تلخی بودیم، اما حضور امروز مردم شیرینی و شهد را در کام تلخ مردم ریخت. حضور میلیونی امروز مردم در سراسر کشور حماسه دیگری بود. اطلاعاتی که من یک ساعت پیش از همه استانها گرفتم این بود که در سراسر ایران، موج خروشان مردم، تکبیرگویان به مراکز اجتماعی که به آنها اعلام شده است، زن و مرد در حال حرکت هستند. همه جا شعار و فریاد در حمایت از نظام و علیه استکبار و مزدوران داخلی آنهاست. مردم ما امروز یکبار دیگر دشمنان خارجی و مزدورانشان را مأیوس کردند و مشت رد به سینه آنها زدند. مردم ما به خوبی توجه دارند برای توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اولین شرط ضروری و لازم ،‌امنیت و ثبات است و برای این امنیت و ثبات همه ما باید در صحنه باشیم و هوشیاری و بیداریمان را حفظ کنیم و دولت و نیروهای امنیتی را برای این اهداف مهم یاری دهیم. در پایان می‌خواهم یک نکته عرض کنم و آن اینکه شورایعالی امنیت ملی به مردم قهرمان و دانشجویان عزیز اطمینان می‌دهد که: 1- مسئله کوی دانشگاه را ریشه‌یابی، بررسی خواهد کرد و این بررسی را تا نتیجه نهایی ادامه خواهد داد و نتیجه آن را به اطلاع مردم خواهد رساند. 2- به شهروندان عزیز و قهرمان تهرانی و به همه مردم ایران قول می‌دهیم که نیروهای امنیتی ما و قوه قضائیه با سرعت با عناصر مخرب و مفسد برخورد قاطع خواهند کرد. 3- به مردم ما اعتماد و اطمینان می‌دهیم که دولت و نیروهای امنیتی ما کاملاً بر اوضاع مسلط هستند و هیچگونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد. لازم می‌دانم از نیروی انتظاامی به خاطر تلاش‌های شبانه‌روزی‌اش در این چند روز، از نیروی عزیز و قهرمان بسیج و همچنین پرسنل بیدار وزارت اطلاعات تشکر، سپاسگزاری و قدردانی نمایم که تلاش و فعالیت قوق‌العاده‌ای در این چند روز داشته‌اند. از دانشجویان عزیزمان تشکر می‌کنم که با دقت و سرعت، حساب خودشان را از این عناصر مفسد جدا کردند و به خوبی هوشیاری و آگاهی خود را در این مقطع حساس نشان دادند. در نهایت از مردم بزرگوار و عزیزمان تشکر و قدردانی می‌کنیم که با همان شور و نشاط سال‌های اولیه انقلاب در صحنه حاضر شدند و امروز حماسه عظیم و بزرگ حضور خودشان را در کشور آفریدند. «ان ‌تنصروالله ینصرکم و یثبت‌ اقدامکم».

 

منبع: فارس نیوز


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۱٩ - کاوه |لینک به نوشته

اعلام حمایت اکثریت قاطع جامعه مدرسین از ولایتی

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از اعلام حمایت اکثریت اعضای این تشکل از علی‌اکبر ولایتی خبر داد.

خبرگزاری فارس: اعلام حمایت اکثریت قاطع جامعه مدرسین از ولایتی

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور اطلاعیه‌ای از اعلام حمایت اکثریت قاطع اعضای این جامعه از علی‌اکبر ولایتی  در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم خبر داد.

در این اطلاعیه که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفته،‌ با اشاره به اظهارنظر و گمانه‌زنی‌های متعدد برخی رسانه‌ها درباره نظر جامعه مدرسین درخصوص انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم اعلام شده است: بر اساس مصوبه جلسه رسمی روز جمعه دهم خردادماه جاری مقرر شد جلسه فوق‌العاده تشکیل شود.

این اطلاعیه می‌افزاید: این جلسه در روز شنبه 11/3/92 تشکیل شد که پس از بحث و تبادل نظر درباره نامزدهای ریاست‌جمهوری نظر اکثریت اعضاء به جناب آقای دکتر علی‌اکبر ولایتی معطوف گردید.

آیت‌الله یزدی در اطلاعیه خود خاطرنشان کرد که این نظر مورد تأئید کتبی تعداد متنابهی از دیگر اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم قرار گرفته است.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان اطلاعیه خود با دعوت از همه رسانه‌های گروهی بر رعایت اخلاق رسانه‌ای ابراز امیدواری کرد با تلاش همگان روز 24 خرداد با خلق حماسه سیاسی دیگر شاهد حضور پرشور و آگاهانه ملت شریف ایران پای صندوق‌های رأی باشیم.

 

منبع: فارس نیوز


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۱٩ - کاوه |لینک به نوشته

علم الهدی: هر کس در انتخابات شرکت نکند به جهنم می رود

امام جمعه مشهد در خطبه نماز دیروز با تأکید بر ضرورت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در روز جمعه آینده، گفت: هر کس در انتخابات شرکت نکند به جهنم رفتنش قطعی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سیداحمد علم الهدی، خطاب به نمازگزاران جمعه مشهد در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام گفت: "اول باید احساس مسئولیت کرده و در انتخابات شرکت کنید و بعد هم سنجیده و براساس معیارهای اسلام و پیغمبر به کسی رأی دهید که خدای نکرده انقلاب به دست نااهلش نیفتد."

روزنامه جمهوری اسلامی با نقل این خبر می افزاید: استفاده از روش‌های منفی از قبیل اینکه اگر کسی در انتخابات شرکت نکند به جهنم می‌رود، شیوه مؤثری نیست و بهتر است آقای علم الهدی از شیوه‌های مثبت برای تشویق مردم به شرکت در انتخابات استفاده کند.

منبع: عصر ایران


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۱۸ - کاوه |لینک به نوشته

نماد طبیعی ایران: دماوند یا فوجی یاما؟

نخستین مناظره یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حالی از رسانه ملی پخش شد که در تصویر پشت سر کاندیداهای انتخاباتی کوه فوجی یاما ژاپن به عنوان نماد ایران معرفی شده است نه کوه دماوند!

به گزارش خبرنگار مهر، برنامه مناظره نامزدهای ریاست جمهوری که مدتی است از طریق رسانه ملی برای آشنایی بیشتر مردم با کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری اجرا می شود،به حدی برای ملت ایران مهم بوده و هست که کارگردان این برنامه اعلام کرده بود: طراحی برنامه ارائه شده بسیار زمان‌بر بوده و مسئولان سازمان صدا و سیما، کارشناسان حیطه روابط عمومی، روابط جمعی، برنامه‌سازان و تهیه‌کنندگان، با نظر مستقیم رییس سازمان صدا و سیما برنامه ای در خور ملت ایران را طراحی کرده اند.

تصویر کوه نمایش داده شده در برنامه مناظره انتخاباتی، متعلق به ژاپن است

آنها قصد داشتند صحنه پردازی این برنامه را به گونه ای طراحی کنند که در خود شان ایران، مسئولان و ملتش باشد به همین دلیل در پشت سر کاندیدای ریاست جمهوری و در نمایی رو به روی دوربین ها، نمایی از یک کوه و پرچم ایران را انتخاب کرده اند تا نشان دهنده اقتدار و افتخار ایران و ایرانیان باشد. اما کوهی که عکس آن پشت سر کاندیدا نمایش داده می شود، کوه فوجی یامای ژاپن است نه کوه دماوند!

تصویری از کوه دماوند برگرفته از کتاب عکس نصرالله کسرائیان

بررسی دو عکس کوه دماوند در ایران و کوه فوجی یامای ژاپن نشان می دهد این دو کوه از نظر شکل فرم قله ها با یکدیگر متفاوت هستند به نحوی که قله کوه فوجی یاما دایره ای و قله دماوند دارای شیب تند است.

نمایی دیگر از کوه دماوند

در این باره، جاسم غضبانپور، یکی از عکاسان با تجربه ایران به خبرنگار مهر گفت: عکسی که در بک گراند دکور مناظرات استفاده شده، صددرصد متعلق به کوه دماوند نیست و اگر یک درصد احتمال این باشد که دماوند است، آنقدر در آن دخل و تصرف شده که به کوه فوجی یامای ژاپن بیشتر شبیه است این درحالی است که هیچکس حق ندارد، سمبل ملی یک کشور را آنقدر تغییر دهد که شبیه به سمبل کشور دیگری شود.

کوه فوجی یاما در ژاپن

وی پیشنهاد داد تا مخاطبان، کتاب عکس "دماوند" اثر "نصرالله کسرائیان" را ببینند چون عکسهای زیادی از کوه دماوند با زاویه های گوناگون در آن منتشر شده است بنابراین مخاطبان متوجه خواهند شد که هیچ کدام از این زاویه ها شبیه به عکس استفاده شده در برنامه مناظره های انتخاباتی نیست.

فوجی یاما شیب تند قله دماوند را ندارد

پیش از این متخصصان و فرهنگیان متعددی نسبت به اشتباه رسانه ملی در استفاده از کوه فوجی یاما به جای دماوند انتقاد کرده بودند آن چنان که یکی از این اعتراضات مربوط به برنامه فرهنگی "دو قدم مانده به صبح" بود که در تمام قسمتهای آن کوه فوجی یامای ژاپن به جای کوه دماوند نمایش داده می شد.

از این نوع اشتباه نه تنها در تلویزیون بلکه در جاهای دیگر نیز تکرار شده است به عنوان مثال عکس کوهی که در بیلبورد فرودگاه امام خمینی در زمان افتتاح این فرودگاه در جاده قم نصب شده بود نیز مربوط به کوه فوجی یاما بود نه دماوند.

 

منبع: خبرگزاری مهر


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۱٥ - کاوه |لینک به نوشته

ماجرای تصویر معدن در مناظره انتخابات ریاست جمهوری

در پایان اولین مناظره زنده تلویزیونی، هشت عکس نمایش داده شد و نظر هرکدام از نامزدها درباره آنها پرسیده شد.

به گزارش خبرنگار «انتخاب»، تصویر چهارمی نمایش داده شده با پاسخ های متفاوت کاندیداها مواجه شد و حتی این پاسخ ها باعث شد برخی ستادهای جنگ روانی پس از پایان مناظره، به تمسخر دیگر نامزدها بپردازند.
 
تصویر نمایش داده شده در مناظره تلویزیونی
 
برداشت های 8 کاندیدا در این باره به شرح زیر بود:
عارف: این بیانگر یک دره ای است که در کشور ما بسیار فراوان است و جزو آثار بسیار زیبا و جاذب برای جذب توریست است که ما اشاره کردیم جذب توریست برای هر کشور جزو اولیت‌ها باید باشد و هم ارتقاء فرهنگی و مبادلات فرهنگی و هم افزایش ثروت و هم ایجاد اشتغال.
رضایی: این معدن است...یک معدن مال سنگ آهن یا مس است که اتفاقا نزدیک یزد و کرمان است که اتفاقا خاکبرداری شده و خاک را برده‌اند و درونش فلز تولید کنند و نشان می‌دهد که ما باید خام فروشی را باید در کشور تمام کنیم. اینکه خاک به این مهمی را برمیدارند و همینجوری می‌فروشند آسیب جدی می‌رساند و ما باید به خام فروشی در کشور  پایان بدهیم.
روحانی: این قاعدتا یک معدن است، آن هم یک معدن ارزان. چون معمولا در دنیا بسیاری از معادن در عمق بسیار زیاد برای استخراج تلاش می‌کنند ولی معدن روی زمین ارزان است و خیلی شبیه به معدن مسی است که من چند جا بازدید کرده‌ام.
غرضی: معدن متروکه... صاحبش حتما فراری شده، خانه‌ها هم رها شده، تورم پوست آن آدم را کنده و حتما صاحبش الان زندان است.
قالیباف: من فکر می‌کنم این یک نمونه از تخریب محیط زیست است. حتما باطله‌برداری از یک معدن بوده که کارشناسی غیرمنطقی انجام شده چون معلوم است رها شده و بعد هم در آینده اگر نزدیک شهر باشد، می‌شود محل انبوه زباله و معضلات بعدی. این نتیجه یک اقدام غیرکارشناسی است.
ولایتی: این یک کار عمرانی رها شده است و غیر فنی و غیر منصفانه بهره برداری شده است که بسیار آموزنده است. ممکن است برخی از عللی که باعث شده این نیمه کاره رها شده باشد، به خاطر فقدان بودجه عمرانی باشد.
جلیلی: بخشی از یک ظرفیت کشور است که احتیاج به یک مدیریت صحیحی برای یک استفاده حداکثری دارد.
حداد عادل: این عکس یادآور ثروت کشور عظیم ماست از حیث منابع زیرزمینی و معدن و به ما ایرانی‌ها یادآوری می‌کند که اگر در شمال جنگل داریم، در کویر معدن داریم و همه جای ایران صاحب ثروت‌های خدادای است و منتظر عزم و اراده ما ملت با دولت خوب است تا این ثروت‌های بالقوه به فعلیت برسد.

در این حال، ذیل یکی از اخبار «انتخاب» بحث و مجادله ای میان کاربران شکل گرفت.

یکی از بینندگان «انتخاب» نوشت: عکس مورد اشاره در مناظره امروز تلویزیون، یک معدن متعلق به ایالت یوتا آمریکا است  با این حال گردشگری معادن در واقع یکی از زیرشاخه های ژئوتوریسم است. یعنی معدن حتی بعد از آن که متروک هم بشود می تواند یکی از منابع درآمدزایی و اشتغال زایی باشد.

بیننده دیگری نوشت: اشتباه نکنید در خیلی کشورها این معادن به عنوان مناطق گردشگری به جهانگردان نشان داده میشود.مثلا در مالمو در جنوب سوئد اکثر مردم به تماشای عظمت معدنی مشابه این تصویر میروند و عکس میگیرند

دیگری نوشت:  در بخش معدن همه اشتباه پاسخ دادند.حتی محسن رضایی که گفته باعث تخریب محیط زیست شد .این یک معدن روباز باز به روش استخراج طبقات می باشد که ایشان از نوع خاکبرداری ایراد گرفتند در صورتی که برای استخراج ماده معدنی رمپ زدند.چه خوب در مورد چیزی که اطلاع ندارن بگویند که نمی دانیم.نه اینکه مدام بگویند سیوالات اشتباه است

بیننده دیگری نوشت: این عکس متعلق به سال 1995 معدن مس در یوتای امریکاست که پس از اتمام بهره برداری ازآن، اکنون به جاذبه گردشگری تبدیل شده است. نزدیکترین پاسخ ها را آقای روحانی و عارف دادند.

یکی دیگر از بینندگان «انتخاب» نوشت: عکسی که آقای عارف گفتند که یک مکان توریستیست و 7 نفر دیگه گفتند که معدن آهنه، این عکس معدن آهن copper در آمریکاست که به یک مکان توریستی تبدیل شده. یعنی آقای عارف درست گفته! جالب اینجاست که قالیباف گفت که از این بازدید کرده!!!!!

اما این عکس متعلق به کجاست؟
تصویری که مرتضی حیدری به نمایش گذاشت همانگونه که اکثر کاندیداها به درستی اشاره کردند، مربوط به یک معدن است. معدن یوتا در جنوب غربی امریکا است که با 1200 متر عمق بزرگترین گود معدنی ایجاد شده توسط بشر در جهان است.
کار خاک برداری این حفره عظیم از سال 1863 شروع شد و هنوز ادامه دارد و هر روز بر بزرگی آن افزوده می‌شود. این معدن متعلق به شرکت شرکت ریو تینتو (Rio Tinto) است. این معدن به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ مس در ایالات متحده، حدود 13 درصد از مس مورد نیاز این کشور را فراهم می‌کند.
 
تصویر اصلی معدن
 
این معدن به مدت بیش از 100 سال مشغول عملیات بوده و بیش از هر معدن دیگری در جهان سنگ معدن مس تولید کرده است (حدوداً 16.4 میلیون تن).
معدن مس یوتا در هر سال حدود 272000 تن مس، همراه با 500000 اونس طلا، 4 میلیون اونس نقره، حدود 30 میلیون پوند مولیبدن و تقریباً 900000 تن اسید سولفوریک، به عنوان فرآورده فرعی کارخانه ذوب، تولید می‫کند.
 زادگاه هر یک از مدال‌های طلایی که به ورزشکاران حاضر در رقابت‌های المپیک لندن اهدا شد‌، در دل 350 تن توده خاک و سنگ خاکستری رنگ معدنی در معدن رو باز یوتا در آمریکا بوده است.
معدن روباز یوتا،‌ منطقه‌ای وسیع و محل تردد کامیون‌های دامپ‌ به بزرگی یک خانه کوچک است که با سر‌وصدایی که زمین را به لرزه می‌اندازد،‌ تخته‌سنگ‌هایی هم‌وزن یک جت جامبو را حمل می‌کنند،‌ تکه نخاله‌های معدنی که در دلشان رد و نشانه‌های طلا،‌مس و نقره را پنهان کرده‌اند.
مدال‌های این رقابت‌ها در کوهستان بیابانی یوتا‌ در حاشیه شهر «سالت لیک» و فلات‌های دورافتاده آن متولد شده‌اند.
 
منبع: انتخاب (1 و 2)


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۱۱ - کاوه |لینک به نوشته

مسمومیت 298 تن با الکل در رفسنجان

مسمومیت بر اثر مصرف الکل در شهر رفسنجان از بامداد چهارشنبه تاکنون سبب بستری شدن 298 تن در بیمارستان و مرگ چهار تن شده است.

 دکتر حمید نجم‌الدین، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تایید این خبر گفت: 298 تن به علت مسمومیت با الکل، در بیمارستان علی‌بن‌ابی طالب (ع) رفسنجان و بیمارستان شهرهای سیرجان، زرند، کرمان، شهر بابک و بردسیر بستری شده‌اند.

 وی در مورد با بیان اینکه اولین مورد حادثه در ساعت سه بامداد روز چهارشنبه به اورژانس رفسنجان افزود: برابر آخرین آمار، چهار تن بر اثر مسمومیت جان خود را از دست داده‌اند که این آمار ابتدا به علت این که نام یکی از جانباختگان با دو هویت ثبت شده بود، پنج تن اعلام شده بود.

 مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان همچنین از وخامت اوضاع 9 تن خبر داد و گفت: این افراد که در کما هستند، دچار نابینایی نیز شده‌اند.

 نجم‌الدین افزود: همچنین 100 تن دیگر نیز در بیمارستان‌ها تحت دیالیز قرار گرفته تا سموم از بدنشان خارج شود.

 مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با بیان اینکه پس از اطلاع‌رسانی‌های انجام شده در سطح شهر، عده‌ای از شهروندان نیز دچار شک شده و به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، به ایسنا گفت: به همین علت برخی از آمارها از مسمومیت 500 تن حکایت داشت، اما این تعداد صحت ندارد؛ زیرا پس از مراجعه قریب به 200 تن از شهروندان، مشخص شد که علایم مسمومیت در آنان وجود ندارد.

 وی همچنین ضمن رد اخبار و شایعات مطرح‌شده درباره اینکه تمام این افراد در یک مهمانی دچار مسمومیت شده‌اند، گفت: چنین چیزی صحت ندارد و حادثه‌دیدگان از تمام سطح شهر بوده‌اند، اما مواردی نیز در روز چهارشنبه به ما گزارش شد که مربوط به یک جشن عروسی و همچنین یک جشن تولد بود.

 نجم‌الدین، جنسیت تمامی حادثه‌دیدگان را مرد و دارای رده سنی زیر 27 سال اعلام کرد و درباره علت مسمومیت این افراد به ایسنا گفت: نمونه خون این افراد برای بررسی به بیمارستان علوم‌پزشکی کرمان و تهران ارسال شده، اما بر اساس نظرات بالینی متخصصان، علت مسمومیت این افراد مصرف متانول است.

 مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با بیان اینکه در حال حاضر اورژانس رفسنجان در آماده‌باش کامل است، خاطرنشان کرد: سرگیجه، تهوع، دوبینی، عدم‌تعادل و ... از علائم این مورد است و در صورتی که هر یک از شهروندان با چنین مواردی روبرو شدند، سریعا به مراکز اورژانس مراجعه کنند.

 وی با بیان اینکه روند مراجعه افراد به اورژانس که از بامداد چهارشنبه آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد، خاطرنشان کرد: البته اوج مراجعات مربوط به دیروز بود که در همین راستا از بیمارستان‌های استان کرمان و شهرهای مجاور نیز درخواست کمک کرده‌ایم.

 به گزارش ایسنا،‌ فرمانداری ویژه رفسنجان به نقل از مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان نیز در سایتش درباره این حوادث اعلام کرد که از ساعت 3 بامداد روز پنجشنبه 9 خردادماه تا ساعت 10 صبح روز جمعه 10 خردادماه تعداد کسانی که در اثر مصرف نوشیدنی مشکوک دچار مسمومیت شده و به بیمارستان علی‌بن‌ابی طالب (ع) رفسنجان مراجعه کردند، 298 تن هستند که از این تعداد چهار تن فوت شدند.

 

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

_________________________________________________________________

خبر تکمیلی:

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان از افزایش شمار مسموم‌شدگان در پی مصرف الکل متانول به 348 تن و مرگ شش تن دیگر خبرداد.
دکتر حمید نجم‌الدین در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح جزئیات این خبر گفت: برابر آخرین آمار واصله آمار مسموم‌شدگان ناشی از مصرف الکل متانول در سطح شهر رفسنجان به 348 تن رسیده که از این میان 67 تن در بیمارستان علی‌ابن ابیطالب (ع) رفسنجان بستری هستند.
وی با بیان اینکه 75 تن از مسموم‌شدگان در بیمارستان رفسنجان و 109 تن دیگر در شهرهای دیگر دیالیز شده‌اند گفت: این افراد پس از دیالیز و خروج سم از بدنشان از بیمارستان ترخیص شدند.
نجم‌الدین از افزایش شمار کشته‌شدگان مسمومیت با الکل متانول به شش تن خبرداد و گفت: پنج تن در بیمارستان‌ علی ابن ابیطالب (ع) رفسنجان و یک تن نیز در بیمارستان زرند جان خود را از دست دادند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان همچنین از وخامت حال سه تن خبرداد و به ایسنا گفت: روز گذشته حال 9 تن وخیم بود که در حال حاضر با عملیات پزشکی انجام شده سه تن از مسموم‌شدگان با وخامت حال رو برو بوده و در بخش ای سی یو بستری هستند.
وی اظهارات مطرح‌شده پیرامون مسمومیت بیش از 600 تن براثر مصرف الکل متانول را کذب دانست و گفت: با اطلاع‌رسانی‌های انجام شده در سطح شهر شمار زیادی از شهروندان به منظور پیشگیری و این که احتمال می‌دادند، دچار مسمومیت شده باشند به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کردند که البته مسمومیتی در کار نبود.
نجم‌الدین گفت: خوشبختانه از عصر روز گذشته وضعیت در اورژانس رفسنجان سفید و عادی شده و مشکل خاصی گزارش نشده است.
 
 
منبع: فرارو


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۱۱ - کاوه |لینک به نوشته

وام جدید ایران برای سوریه به مبلغ 7 میلیارد دلار

ایران دوباره وامی به ارزش 7 میلیارد دلار به سوریه ارائه می دهد.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه دولتی تشرین چاپ دمشق، "ادیب میاله" رئیس بانک مرکزی سوریه گفت: ایران همچنان از اقتصاد سوریه حمایت مالی می کند. ایران خط اعتباری (وام) به ارزش یک میلیارد دلار برای واردات کالا و وام دیگری به ارزش سه میلیارد دلار برای واردات نفت و فرآورده های نفتی مورد نیاز، در اختیار سوریه قرار داده است.

رئیس بانک مرکزی سوریه اضافه کرد: خط اعتباری (وام) یک میلیارد دلاری ایران به سوریه، در صورت به پایان رسیدن، دوباره شارژ خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این مبالغ، ایران سه میلیارد دلار دیگر نیز به سوریه در قالب خط اعتباری (وام) اختصاص می دهد. برای دریافت این وام ها که در مجموع رقم آنها 7 میلیارد دلار است، در حال نهایی کردن اقدامات لازم هستیم.

هنوز مقامات ایرانی درباره این وام 7 میلیارد دلاری به سوریه اظهارنظری نکرده اند.سوریه قبل از این هم یک میلیارد دلار از ایران وام در قالب خط اعتباری دریافت کرده بود. در بهمن 1391 نیز دولت سوریه از سپرده گذاری ارزی ایران در این کشور برای تقویت ارزش پول ملی سوریه خبر داد. دولت ایران علاوه بر این، 200 میلیون دلار وام برای بخش بهداشت و درمان سوریه اختصاص داده بود.

برخی رسانه های خارجی نیز گفته بودند از آنجا که سوریه به دلیل تحریم ها، نمی تواند از اروپا غلات خریداری کند؛ ایران برای این کشور از اروپا غله خریداری کرده است. نفت سوریه نیز تحریم شده است و ایران بخشی از نفت تولیدی این کشور را خریداری یا با محصولات نفتی مبادله می کند.

سوریه از دو سال پیش تاکنون با ناآرامی های خشونت آمیزی روبه رو است که هم اکنون به جنگ داخلی گسترده ای میان ارتش و مخالفان مسلح تبدیل شده است.
ایران مهمترین حامی منطقه ای دولت سوریه در بحران داخلی این کشور به شمار می آید.

این وضعیت داخلی در کنار تحریم های گسترده آمریکا و اروپا، اقتصاد سوریه را با مشکلات زیادی روبه رو کرده است.
پول ملی سوریه نیز در مدت 2 سال بحران این کشور با افت ارزش 300 درصدی روبه رو شد. 2 سال پیش و قبل از آغاز بحران در سوریه، هر دلار آمریکا معادل 50 لیره (واحد پول سوریه) بود اما امروز این رقم به 150 لیره رسیده است.

منبع: عصر ایران


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۸ - کاوه |لینک به نوشته

حزب الله در کنار حکومت بشار اسد می جنگد

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان چند روز پیش در یک سخنرانی تلویزیونی برای نخستین بار در دو سال گذشته رسما اعلام کرد که حزب الله در جبهه جنگ داخلی سوریه در کنار حکومت بشار اسد می جنگد.

به گزارش عصر ایران به نقل از سی ان ان نصرالله که در سیزدهمین سالگرد عقب نشینی اسراییل از جنوب لبنان سخن می گفت با اشاره به جنگ داخلی در سوریه گفت : هر کس می خواهد در حاشیه بایستد پس برود و در حاشیه قرار بگیرد. از سال 1982 که حزب الله تاسیس شد ما گفتیم که می خواهیم معادله قدرت را در منطقه تغییر دهیم و ما در حال دفاع از فلسطین، لبنان و سوریه هستیم.

نصرالله با اشاره به خطر رشد گروه های تکفیری در منطقه و این حقیقت که در پشت ناآرامی ها و جنگ داخلی سوریه، آمریکا و اسراییل قرار دارد؛ افزود که از همان ابتدا تکفیری ها تهدید می کردند که نظام سوریه را سرنگون می کنیم و سپس به سراغ  شما در لبنان خواهیم آمد.

 نصرالله از این اندیشه به عنوان " وبا" نام برد که در حال گسترش در منطقه است و گفت : همان گونه که در تابستان 2006 آمدم و اعلام کردم که در برابر ارتش متجاوز اسراییل پیروز خواهیم شد امروز هم درباره سوریه همین وعده را می دهم.

نصرالله با اشاره به اینکه نیازی به اعلام جهاد در سوریه نیست افزود اگر دو کلمه حزف بزند دهها هزار جوان هوادار حزب الله به جبهه های جنگ در سوریه سرازیر خواهند شد.

وی در سخنرانی خود نامه هایی را نشان داد که به گفته او از سوی طرفداران حزب الله لبنان و برای کسب تکلیف از او به منظور اعزام به جبهه های جنگ داخلی سوریه فرستاده شده است.
گفتنی است هم اکنون در شهر مرزی "القصیر" در مرز لبنان با سوریه نیروهای حزب الله دوشادوش نیروهای ارتش سوریه علیه شبه نظامیان مسلح مخالف حکومت سوریه در حال جنگ هستند.

بنا به ادعای مخالفان حکومت سوریه تا کنون دهها نیروی حزب الله در عملیات پاکسازی شهر استراتژیک القصیر کشته شده اند.

منبع: عصر ایران


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۸ - کاوه |لینک به نوشته

عضو فراکسیون رهروان ولایت:جلیلی نامزد خاموش احمدی نژاد است

 

 

روزنامه بهار در شماره امروز خود نوشت:

هرچه اصولگرایان در این دو سال اخیر سعی کردند محمود احمدی‌نژاد را از جریان اصولگرایی که در دو دوره ریاست‌جمهوری گذشته با تمام توان از او حمایت کردند دور کنند و جریان دولت را انحرافی معرفی کنند، حالا دولت با تمام‌قوا حمله‌های اصولگرایان را با رمز «اصولگرای تقلبی» به خودشان باز‌می‌گرداند، خب جواب «های»، «هوی» است دیگر. به‌تازگی رسانه‌های حامی دولت که در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری اسفندیار رحیم‌مشایی را به دلیل تصمیم شورای نگهبان از دست داده‌اند، وارد فاز جدیدی شده‌اند؛ روندی که به تعبیر بسیاری از اصولگرایان راهکار نتیجه‌بخش تخریب است؛ تخریبی که معتقدند دولت در آن، تجربه کافی را هم دارد، اما تخریب این دوره با دوره‌های گذشته انتخابات ریاست‌جمهوری 84 و 88 تفاوت عمده‌ای دارد؛ تفاوتی که در سیبل دولت است. دولت در انتخابات یازدهم سیبلش را از اصلاح‌طلبان به اصولگرایان تغییر داده است. منطقی هم به نظر می‌رسد زیرا گزینه اصلی اصلاح‌طلبان، آیت‌الله هاشمی، از شورای نگهبان عدم احراز صلاحیت گرفت و از دور خارج شد؛ حالا دولت مانده و اصولگرایان. نادر قاضی‌پور، عضو فراکسیون رهروان ولایت، در گفت‌وگو با «بهار» گفت: دولت سعی دارد با طرح بحث «اصولگرایان تقلبی» نامزدهای اصیل این جریان را تخریب کند تا این‌گونه بتواند آرای اصولگرایان را به سمت سعید جلیلی، نامزد مورد حمایت خود، بکشاند. نماینده ارومیه در مجلس معتقد است به جز قالیباف، حداد، ولایتی و رضایی ،‌ دیگران اصولگرای تقلبی هستند و تنها این چهار‌نفر گزینه اصلی اصولگرایان هستند.
به‌تازگی رسانه‌های حامی جریان دولت خطی را پیش گرفته‌اند که در آن نامزدهای جریان اصولگرایی را اصولگرای تقلبی خوانده‌اند، دلیل این رویکرد تازه حامیان دولت چیست؟
دولت سعی می‌کند با طرح چنین بحث‌هایی اصولگراهای اصلی را تخریب کند که مورد اقبال و تایید جریان اصولگرایی هستند و این‌طور آرای آن‌ها را بشکند.
منظورتان از اصولگراهای اصلی کدام گزینه‌ها هستند؟
آقایان محمد‌باقر قالیباف، علی‌اکبر ولایتی، غلامعلی حداد‌عادل و محسن رضایی که مورد تایید عام و خاص مجموعه اصولگرایان هستند.
چرا دولت سعی دارد گزینه‌های اصولگرایان را تقلبی معرفی کند؟
دولت تمام تلاشش را می‌کند که از نامزد مورد‌تایید خود حمایت کند و با توجه به این‌که تجربه تخریب در دوره‌های گذشته را هم دارد، شروع کرده‌ است به این‌که در جریان اصولگرایی شکاف ایجاد کند تا این‌گونه بتواند آرای نامزدهای اصولگرایان را به سمت نامزد موردتایید خود بکشاند.
منظورتان از نامزد مورد حمایت دولت کیست؟
آقای سعید جلیلی معاون آقای احمدی‌نژاد است. در واقع دولت این‌طور بازی را پیش برد و سعی کرد که با آوردن رحیم‌مشایی تمام نگاه‌ها را به سمت وی بکشاند در صورتی‌که گزینه اصلی دولت آقای جلیلی بود و بدون حاشیه ایشان را وارد عرصه انتخابات کرد.
سعید جلیلی را اصولگرا نمی‌دانید؟
خیر، ما همان چهار بزرگواری که نام بردم را به عنوان اصولگرا می‌شناسیم و آقای جلیلی را اصولگرا نمی‌دانیم.
نزدیک به دو سالی است که اصولگرایان سفره خود را از دولت جدا کرده‌اند و جریان دولت را انحرافی می‌خوانند، اما دولت حالا در آستانه انتخابات سعی می‌کند جریان را برعکس جلوه دهد؛ آیا این ادامه همان رفتار تخریب سال‌های 84 و 88 محمود احمدی‌نژاد نیست؟ v
بله، دولت هیچ تغییری نکرده است. جریان دولت سعی می‌کند دوباره از اصولگرایان به نفع خودش استفاده کند و آرای این جریان را به سمت آقای سعید جلیلی بکشاند. هرچند آقای احمدی‌نژاد گزینه مورد‌نظر خود را قبلا اسفندیار رحیم‌مشایی مستقلا معرفی کرده است.
بعضی از اصولگرایان هم موضوع را برخلاف نظر شما تفسیر می‌کنند و می‌گویند بعضی اصولگرایان ‌با معرفی‌کردن سعید جلیلی به عنوان گزینه دولت به دنبال تخریب او هستند؟
سوال من از این دوستان این است آیا آقای جلیلی الان در دولت مسئولیت دارد یا ندارد؟ دارد. آیا اطرافیان آقای جلیلی در ستاد ایشان همگی در دولت محمود احمدی‌نژاد سر کار هستند یا خیر؟ هستند. آیا دولت به دنبال تخریب گزینه‌های اصلی جریان اصولگرایی نیست؟ بله هست. تمام این موارد نشان می‌دهد این یک بازی دو‌طرفه است تا بتوانند نامزد خود را مطرح کنند؛ یعنی از یک‌سو نمی‌گویند جلیلی نامزد ماست و از سوی دیگر نامزدهای جریان اصولگرایی را تقلبی معرفی می‌کنند.
یعنی جلیلی را اصولگرای تقلبی می‌دانید؟
من همان چهار نفری را که نام بردم اصولگرا می‌دانم و به جز آن‌ها هیچ فردی را اصولگرا نمی‌دانم.

 

منبع: baharnewspaper.com


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٧ - کاوه |لینک به نوشته

سخنان تکان دهنده ولایتی در تلویزیون

عصرایران - سخنان دیشب دکتر علی اکبر ولایتی در گفت و گوی ویژه خبری ، از آن نظر تکان دهنده بود که برای نخستین بار در رسانه ملی و از زبان مشاور بین الملل مقام معظم رهبری ، اعداد و ارقام مربوط به طلب ایران از چین و هند علنی شد.ولایتی

وزیر اسبق خارجه ایران که اینک در قامت کاندیدای ریاست جمهوری در صحنه حضور دارد ، در اثبات ناکارآمدی رویکرد کنونی سیاست خارجی و مذاکرات هسته ای گفت که به دلیل تحریم ها ، نمی توانیم پول نفتی که فروخته ایم و تحویل داده ایم را بگیریم و به عنوان مثال ، 30 میلیارد دلار از پول مان نزد چینی هاست و همین حدود نیز پیش هندی ها! این در حالی است که به دلیل کمبود دلار در داخل ، قیمت آن سه برابر شده و مشکلات عدیده ای برای مردم ایجاد شده است.

قطعاً سخنان مشاور بین الملل رهبری ، ناظر به واگذاری حقوق هسته ای ایران نیست ولی تصریحاً انتقاد از روش و منشی است که به ویژه در دو - سه سال اخیر در عرصه سیاست خارجی و مذاکرات هسته ای جاری و ساری بوده است.
دیپلماسی ، فقط پوشیدن لباس های اتو کشیده و مذاکره در پشت درهای بسته و سپس لبخند زدن به سمت دوربین ها نیست ، بلکه فراتر از همه این ها ، فن ، علم و هنری است که اگر خوب به کار گرفته شود، می تواند ضمن حفظ منافع ملی - ولو به طور نسبی - تعامل با جهان را نیز تخریب نکند.

نمونه این دیپلماسی را می توان در دوران دفاع مقدس دید. در آن زمان ، ایران درگیر یک جنگ کلاسیک تمام عیار بود و تقریباً همه قدرت های بزرگ جهان ، عملاً به خاطر منافع کلان خودشان در جبهه عراق بودند ولی دستگاه دیپلماسی ایران با همان کشورها ، دارای روابط دیپلماتیک در بالاترین سطوح بود و وزرای خارجه ایران و اروپا ،به پایتخت های همدیگر سفر می کردند و خبری از تحریم هایی به شدّت و حدّت کنونی نبود. همین دیپلماسی بود که توانست نهایتاً در چارچوب قطعنامه 598 ، حقانیت ایران را در جنگ ثابت کند و "خاویر پرز دکوئیار" ، دبیر کل وقت سازمان ملل متحد رسماً عراق را به عنوان آغازگر جنگ اعلام نماید.

وضعیت کنونی ایران ، بدتر از زمان جنگ نیست اما چه شده که مردم درگیر موج مصائب سیاسی و اقتصادی اند و موج تحریم ها و محدودیت های بین المللی گریبانگیر کشور شده است به طوری که نفت را می دهیم و حتی بعد از سوزانده شدنش در چین و هند هم ، نمی توانیم پولش را بگیریم؟!
زیاد گفته شده است که بخش مهمی از مشکلات داخلی ما ، نه به دلیل فشارهای خارجی که به علت سوء مدیریت داخلی است.
این سخن درستی است اما یکی از مصادیق سوء مدیریت های داخلی ، در حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی رخ داده و باعث شده است که فشارهای بین المللی افزایش یابد و مردم تحت محدودیت های مضاعفی قرار گیرند و مثلاً برای تهیه دارو برای بیماران شان هم با مشکلات جدی مواجه شوند.

اگر دولت بعدی به جای لج بازی با دنیا ، تعامل با جهان را در پیش بگیرد ، بخش مهمی از مشکلات داخلی ، حل و فصل خواهد شد زیرا در دنیای امروز ، دیگر کشور منفصل از جهان ، معنا ندارد و حتی آمریکا نیز نمی تواند بدون تعامل با دنیا ، به حرکت رو به رشد خود ادامه دهد.

دولت بعد ، اگر هنر دیپلماسی بداند و "تعامل" را "وادادگی" نخواند ، هم می تواند منافع ملی را حفظ کند و هم قطار از ریل خارج شده سیاست خارجی را به مسیر استانداردش بازگرداند.
«دیپلماسی خارجی در خدمت اقتصاد داخلی» ، باید روش و منش دولت آینده باشد و الّا ، از این 60 میلیارد دلارهایی که تا کنون به هند و چین داده ایم، باید همچنان بدهیم!

 

منبع: عصر ایران


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٦ - کاوه |لینک به نوشته

ستارگان گزیزان از ازدواج

 
ازدواج قریب الوقوع آزاده نامداری و فرزاد حسنی، داغ ترین حاشیه این روزهای سینما و تلویزیون است که در هیاهوی اخبار سیاسی روز، چندان دامنه دار نشد. با این حال، این دو مجری 36 و 29 ساله خبر ازدواج شان را وقتی علنی کردند که ازدواج هنوز برای خیلی از ستاره‌های سینما و تلویزیون ایران اتفاقی است که به دهه چهارم و پنجم زندگی موکول می‌شود.
ستاره‌های ایرانی برای ازدواج نکردنشان دلایل مشابهی دارند. نه این که در شهر نگاری نباشد که دل‌شان را ببرد، حکایت، همان حکایت قدیمی دردسرهای زندگی هنرمندی و جفت و جور نبودنش با چهارچوب‌های زندگی خانوادگی است.
حامد بهداد، ستاره 40ساله‌ای است که هنوز تصمیمی برای ازدواج نگرفته است. او می‌گوید که ازدواج اگرچه یک روش درست زندگی است، اما با سبک زندگی این روزهایش هماهنگی ندارد: «من دوست دارم ازدواج کنم و بچه‌دار شوم اما الان شرایطم مناسب نیست. در هیچ کجا از این شهر، من هیچ کورسویی از دوست داشتن در یک حریف و همراه نمی‌بینم.»
بهرام رادان با این که امیدوار است ازدواج پر سر و صدایی داشته باشد، اما هنوز تاهل را مانع فعالیت‌های حرفه‌ای‌اش می‌داند و می‌گوید: «هیچ وقت برایم پیش نیامده که گوشه‌ای از ذهنم را به ازدواج اختصاص دهم. منظورم این است که هنوز موضوع آنقدر جدی نشده که بروم زیرساخت‌های زندگی‌ام را آماده کنم که بتوانم ازدواج کنم. اگرچه همیشه طرفدار یک زندگی سالم خانوادگی بوده و هستم و امیدوارم ازدواج متفاوت و پرسر و صدایی داشته باشم.»
به جز این دو بازیگر، مهناز افشار، نیکی کریمی، محمدرضا گلزار، پارسا پیروزفر و هدیه تهرانی، از جمله ستاره‌های بالای 35سالی هستند که هنوز برای ازدواج‌شان برنامه‌ای ندارند.
صحبت از ازدواج هم بی ادبی است!
برای بیشتر ستاره‌های ایرانی صحبت از ازدواج تابویی است که شکستن آن به معنی ورود به حریم خصوصی‌شان است. آنقدر که نیکی کریمی حتی این روزها که به پایان 41سالگی‌اش نزدیک می‌شود، به سوالاتی که درباره ازدواجش باشد این طور پاسخ می‌دهد: «این سوال‌ها به دور از نزاکت است!»
هدیه تهرانی هم که از خبرهای هر روزه نشریات درباره ازدواجش کلافه شده، مدتی قبل در واکنش به این خبرها گفته بود: «این نشریات سالی 8بار مرا شوهر می‌دهند. منطق می‌گوید حتی اگر بخواهیم عده این طلاق‌ها را حساب کنیم و با توجه به اینکه من درست در ساعت مقرر پس از 3 ماه و 10 روز شوهر کنم، بازهم سالی 10تا شوهر نمی‌توانم عوض کنم. انتظار دارید به این حرف‌ها فکر کنم؟ بروم و دوره بیفتم و بگویم چرا این حرف‌ها را می‌زنید؟ اصلا فرض کنید این کار را هم کردم. آن وقت تیتر می‌زنند: هدیه تهرانی با حضور در نشریه ما، 10 تا ازدواجش در سال را تکذیب کرد!»
اما مهرانه مهین‌ترابی جزو معدود بازیگرانی است که از صحبت کردن درباره دلایل تجردش امتناع نمی‌کند و خیلی راحت می‌گوید به نفع موفقیت شغلی‌اش از ازدواج چشم پوشیده است. او اگرچه با نقش مهین در سریال همسران ماندگار شد، اما در زندگی واقعی‌اش هیچ وقت نقش همسری را به عهده نگرفته است. مهین‌ترابی در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود: «تصمیم به مجرد ماندن سخت‌ترین تصمیم زندگی‌ام بود. ازدواج را دوست داشتم اما باید تنها می‌ماندم. من هم عاشق فرزند هستم و دوست دارم برای افراد خانواده‌ام آشپزی کنم. اما از آنجا که بازیگری وجودم را ساخته بود نمی‌توانستم به راحتی از حرفه‌ام بگذرم.»
 
تا قبل از آنکه خبر ازدواج فرزاد حسنی و آزاده نامداری منتشر شود، آخرین زوج‌های سینمایی ایران امین زندگانی و الیکا عبدالرزاقی بودند که در آخرین روزهای سال گذشته خبر ازدواج‌شان منتشر شد. پیش از آنها هم مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی به جرگه متاهلین پیوسته بودند. اما به جز این زوج های سینمایی، بازیگران دیگری هم هستند که در یکی دو سال اخیر ازدواج‌شان رسانه‌ای شده است. لاله اسکندری یکی از این بازیگران است که در سال 90، وقتی 36ساله بود متاهل شد و ترانه علیدوستی در سال 91 و در 29 سالگی‌اش.
در این بین، لیلا حاتمی شاید موفق‌ترین چهره سینمایی باشد که زندگی خانوادگی‌اش را همپای زندگی حرفه‌ای‌اش پیش برده. او در 27سالگی ازدواج کرد و حالا دو فرزند دارد که خودش می‌گوید برای تولد و پرورش آنها از همان اول برنامه‌ریزی داشته است. لیلا حاتمی مدتی قبل در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود که اجازه نداده کار حرفه‌ای‌اش به تغذیه فرزندانش با شیر مادر لطمه وارد کند: «من خیلی انگیزه داشتم که هم کار بکنم و هم به بچه شیر خودم را بدهم. سر فیلم «هر شب تنهایی» که در مشهد بودیم در حرم امام رضا(ع) در آن هوای گرم به یاد دارم که شیرم را می‌دوشیدم و برای مانی می‌فرستادم به هتل.»
ماهایا پطروسیان، ستاره دهه 70 سینمای ایران هم اگرچه حدود 10سال قبل به جرگه متاهل‌ها پیوست اما در همان زمان هم معتقد بود زندگی یک بازیگر نمی‌تواند با اصول زندگی مردم عادی منطبق شود. او که حالا از همسرش جدا شده، درباره مادر نشدنش می‌گوید: «زندگی ستاره‌های زن در ایران مصائب خودش را دارد. شما برای این‌که یک فرزند خوب داشته باشید، باید به دنبال یک شریک زندگی مناسب که از هر جهت با شما هم‌فکر باشد بگردید. واقعیتش این است که من تا به امروز فردی را پیدا نکردم که برای فرزندم پدر شایسته‌ای باشد.»
اما در بین تمام چهره‌های سینمایی و تلویزیونی، شاید هیچ‌کس به اندازه شهاب حسینی تبدیل به نماد خانواده‌دوستی نشده باشد. کسی که در 22سالگی با همسر 15ساله‌اش ازدواج کرد و حالا دو فرزند دارد. فعالیت هنری شهاب حسینی البته بعد از ازدواج شروع شد اما دوام 18ساله زندگی مشترکش مهم‌ترین دلیل شهرت شهاب حسینی به خانواده‌دوستی است.
 حتی اگر الگوی تجرد طولانی مدت برای ستاره‌های ایرانی جا افتاده باشد، باز هم والدین آنها از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا آرزوهایشان را برای سر و سامان گرفتن فرزندشان بازگو کنند. فهیمه کولاتج، مادر سام درخشانی یکی از همین نمونه‌ها است که امسال در ویژه‌برنامه نوروزی تلویزیون، از دلواپسی‌های مادرانه‌اش برای پسری که حالا دو سال تا 40سالگی فاصله دارد گفت. 
او که تنها آرزویش ازدواج سام است، گفته بود: «درحال حاضر دوست دارم سام هرچه زودتر ازدواج کند. اما متاسفانه به خاطر مشکلاتی که وجود دارد جوان‌ها از تشکیل خانواده گریزانند. به‌خصوص که تحمل شرایط هنرمندان کار آسانی نیست. توقع جوان‌های این دوره هم کمی زیاد شده است! انتظارا‌ت‌شان از زندگی مشترک قابل مقایسه با زندگی ما پدر و مادرها نیست.»
بهرام رادان که اردیبهشت ماه امسال شروع 35سالگی‌اش را جشن گرفت هم می‌گوید که هنوز در حال کشف کلید زندگى است و برایش چندان اهمیتی ندارد که دیدن فرزند او، آرزوی پدرش و مایه دلخوری او شده باشد. رادان مدتی قبل در یکی از مصاحبه‌هایش گفت که فعلا برنامه‌اى براى رفع این دلخورى ندارد و «شاید کمى رازیانه دم کرده موجب التیام موقت این دلخورى بشود.»
منبع: فرارو


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٥ - کاوه |لینک به نوشته

امام جمعه کرمان: حاج قاسم سلیمانی گفت به قالیباف رای می‌دهم

امام جمعه و نماینده ولی فقیه در کرمان در دیدار محمد باقر قالیباف گفت : یک شب به همراه مهندس سیف‌اللهی در کنار حاج قاسم سلیمانی بودیم و از ایشان پرسیدم به چه کسی رای می‌دهی؟ حاج قاسم گفت قالیباف؛ من نیز گفتم به قالیباف رأی می‌دهم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف با حضور در دفتر آیت‌الله سیدیحیی جعفری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان با وی دیدار و گفتگو کرد.

آیت‌الله جعفری در این دیدار ضمن خیرمقدم به قالیباف گفت: هرکس این مسئولیت بزرگ را به عهده بگیرد، باید چند موضوع را رعایت کند. نخست آنکه وعده‌های توخالی داده نشود. یکی از آقایان گفته بود ظرف سه ماه مشکلات اقتصادی حل می‌کنم و من نیز از این سخن تعجب کردم، قطعا مردم هم می‌فهمند این وعده دروغ است. ظرف سه ماه نمی‌توان معجزه کرد، بلکه باید به تدریج مشکلات را بررسی کرد. همچنین در روایات آمده که چند موضوع باعث زوال دولت‌ها می‌شوند. اول رها کردن مسایل اهم و مهم ، به این معنا که به جای پرداختن اهم به مهم بپردازیم و به جای پرداختن به مهم مسایل دیگری را در نظر داشته باشیم.  موضوع دوم آن است که افراد نالایق را روی کار بیاوریم. همچنین حضرت علی(ع) فرمودند: من نسبت به فقر نمی‌ترسم، از سوءتدبیر می‌ترسیم.

وی افزود: کابینه شما باید بر این اساس و مبنا تشکیل شود؛ خطی فکر کردن غلط است. آدم لایق هم در میان اصولگرایان و هم در میان اصلاح‌طلبان وجود دارد، اگر بگوییم حتما اصولگرایان در کابینه باشند غلط است. آدم لایق در همه گروه‌ها وجود دارد.

وی افزود: در این استان نیز حاج قاسم سلیمانی محبوبیت خاصی دارد. یک شب به همراه مهندس سیف‌اللهی در کنار حاج قاسم سلیمانی بودیم و از ایشان پرسیدم به چه کسی رای می‌دهی؟ حاج قاسم گفت: قالیباف؛ من نیز گفتم به قالیباف رأی می‌دهم.

امام جمعه کرمان یادآور شد: ما اکثر ویژگی‌ها را در شما می‌بینیم؛ شما دارای استعداد بالا بوده، برادر شهید و پاسدار هستید. اینچنین شخصیت‌هایی مثل سردار کرمی، حاج قاسم سلیمانی، سردار سیف‌اللهی، مهندس مهاجری و... در این استان حامی شما هستند، اگر انشاالله این اتفاق افتاد و پیروزی به دست آوردید، انشاالله یک دولت کارآمد مردمی و ولایت مدار تشکیل شود.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با بیان اینکه باید ولایت در رأس امور باشد، تاکید کرد: مقام معظم رهبری فرمودند بنا نداریم در انتخابات اسمی را مطرح کنیم. ایشان تاکید کردند برخی افراد درباره کاندیداتوری پیش من آمدند و من گفتم خودتان می‌دانید؛ اگر کسی گفت که مقام معظم رهبری به من فرموده‌اند کاندیدا شو، این غلط است. عده‌ای هم به عنوان طرفداری از کسی که رد صلاحیت شده، جوسازی می‌کنند. اگر درست فکر کنیم این موضوع ریشه‌دار است. نخست آنکه در سال 88 فتنه بزرگی در کشور رخ داد، بنده به همراه آیت‌الله علم‌الهدی نیز در زمینه موضع‌گیری درباره فتنه جزو نفرات اول بودیم، از این رو من دوست قدیمی سی ساله‌ام را برای حفظ نظام رنجاندم. میرحسین موسوی پیش از پایان انتخابات اعلام کرد من برنده هستم. مقام معظم رهبری سه بار پذیرفتند که صندوق‌ها بازشماری شود اما او قبول نکرد و گفت جز به ابطال انتخابات به چیز دیگری قانع نیستم. موسوی پیش از انتخابات نزد من آمد، به او گفتم یک دعا برای شما می‌کنم، امیدوارم هرچه خیر و صلاح شماست پیش آید، اما او به گونه‌ای دیگری رفتار کرد.

وی در ادامه خطاب به قالیباف گفت: ویژگی‌هایی که در شما می‌بینیم باید به درستی برای مردم تفهیم شود. مردم باید این را بدانند که استعداد شما بالاست، برادر شهید هستید، پاسدار هستید، مورد حمایت بزرگانی چون حاج قاسم سلیمانی، سردار کرمی، سردار سیف‌اللهی، مهندس مهاجری و... هستید.

 آیت‌الله جعفری تاکید کرد: همانطور که سایر نامزدها مواضع و برنامه‌های خود را از تلویزیون اعلام کردند شما نیز همانند آنها حقیقت را اعلام کنید، به خداوند توکل کنید و علاوه بر رفع بیکاری و اشتغال، روی مساله احیای ارزش‌ها و ولایت‌مداری تمرکز کنید. همه درباره مسایل اقتصادی و رفع بیکاری سخن می‌گویند و این کار آسانی نخواهد بود، اما همه ما می‌دانیم، نمی‌توان سه ماهه این تورم را برطرف کرد، انشاالله امیدواریم شما همان فرد منتخبی که مورد توقع و انتظار ملت است، باشید و انشاالله انتخاب شوید تا ما برای عرض تبریک بیاییم.

در ادامه این دیدار محمدباقر  قالیباف نیز گفت: از زمان جنگ با شما آشنا شدیم و همواره از دوران دفاع مقدس تاکنون ذکر خیر،  صراحت، اخلاص، نظم و درایت حضرتعالی زبانزد بوده است. چه در زمان جنگ و چه پس از آن. بارها با سردار قاسم سلیمانی ذکر خیرتان شده و ما جزو ارادتمندان قلبی شما هستیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: امروز کشور مشکلات، معضلات و پیچیدگی‌های بسیاری دارد. اما از دیگر سو، امکانات قابل توجهی نیز در کشور ما وجود دارد. تجربه مدیریتی به من می‌گوید آنچه امروز کشور از آن رنج می‌برد همان کلام امیرالمومنین(ع) است که فرمود: من از فقر نمی‌ترسم، از سوءتدبیر می‌ترسم. چرا که سوءتدبیر، فقر می‌آورد. امروز با این همه امکانات و منابع مادی که در کشور وجود دارد، نباید شاهد چنین مشکلاتی باشیم.

وی افزود: در عرصه مدیریت باید توجه بیشتری صورت گیرد. مدیریت در کشور ما همانند یک مدیریت معمولی که در سایر کشورها دیده می‌شود، نیست. ما کشور اسلامی به شمار می‌رویم و بر این اساس نیز نیازمند روحیه جهادی برای کار هستیم. در کشور عده‌ای بر این باور هستند که نمی‌توان با روحیه جهادی، همچون دوران دفاع مقدس کار کرد، اما ما با همین روحیه جهادی پیش رفتیم. در شهر تهران پروژه بزرگراه امام علی(ع) حدود 40 سال بر زمین مانده و دوازده هزار خانه در مسیر این اتوبان قرار داشت؛ همه می‌گفتند این کار قابل انجام نیست، اما این پروژه با فرهنگ ایثار و جهاد ظرف  22 ماه و در محروم‌ترین نقطه شهر انجام شده است.

قالیباف تاکید کرد: پس از دوران دفاع مقدس دو قشر به کشور کم‌لطفی کردند. یک قشر که روحیه جهادی را از جامعه گرفتند و یک قشر که لفاظی کردند. به این معنا که این حرف‌ها را زدند اما کار نکردند. سوءتدبیر بین دو لبه قیچی لفاظی و فاصله گرفتن از روحیه جهادی قرار گرفت، در غیراین صورت به سرعت کارها قابل انجام است. البته من براساس مطالعاتی که انجام داده‌ام و همچنین با توجه به سابقه کار اجرایی به مردم قول داده‌ام که در طول دو سال آرامش و ثبات را به جامعه برمی‌گردانیم. وضعیت ما همچون مریضی است که همه می‌دانیم باید جراحی شود، اما امکان جراحی کردن وجود ندارد. ابتدا باید شرایط این مریض را کنترل کنیم و سپس دست به جراحی بزنیم. اقتصاد را ظرف دو سال به کنترل درآوردن یعنی آنکه اقتصاد را انعطاف پذیر کنیم و به ثبات برسانیم، مردم احساس کنند ثباتی در وضعیت اقتصادی و نرخ کالاهای اساسی وجود دارد. این ظرفیت در کشور ما وجود دارد و به آینده نیز امیدوار هستیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پایان تاکید کرد: اگر تقدیر الهی شد و مردم حماسه سیاسی را اینگونه رقم زدند که ما توفیق خدمت در دولت را پیدا کنیم باید با کار و تلاش جبران این محبت‌ها را داشته باشیم و حماسه اقتصادی را محقق کنیم. نباید مردم را از انتخاب خود پشیمان کنیم.

 

منبع: خبرگزاری مهر


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٥ - کاوه |لینک به نوشته

باهنر: تایید صلاحیت غرضی غیرمترقبه بود

محمدرضا باهنر با اشاره به مذاکرات لاریجانی و آیت‌الله مهدوی‌کنی با هاشمی رفسنجانی گفت: فضا خوب و آرام است و موضع آقای هاشمی خوب است.
به گزارش ایسنا، محمدرضا باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به آرایش کاندیداها در سه دوره قبل از ثبت‌نام‌ها در زمان ثبت‌نام و پس از اعلام صلاحیت‌ها گفت: در بین هشت کاندیدای مطرح، برخی از آنها از نظر جامعه اصولگرایی قابل بررسی نیستند.
وی با بیان این‌که گروه خونی عارف و روحانی به اصولگرایان نمی‌خورد، ادامه داد: انتخاب آقای غرضی نیز به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری تا حدی غیرمترقبه بود. البته ایشان نیروی خوبی هستند که دو دوره وزیر بودند.
وی با اشاره به ثبت‌نام جلیلی در آخرین ساعات افزود: ثبت‌نام آقای جلیلی، شبهه‌هایی را در کشور ایجاد کرد مبنی بر این‌که جلیلی منتخب نهایی نظام و مسوولان است. در شرایطی که مقام معظم رهبری به صراحت اعلام کرده بودند که یک رای دارند و تا زمانی که به صندوق نیندازند، رای ایشان مشخص نمی‌شود و در این راستا دستورالعمل مکتوبی هم به سپاه و بسیج فرستاده شده و آنها از این‌که به صورت سازمانی در انتخابات از کسی حمایت کنند، منع شده‌اند.
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین تصریح کرد: صداوسیما هم در این برهه زمانی به صورت غیرمعمول، مساله مذاکره کوتاه اشتون و جلیلی را خیلی سنگین مطرح کرد و باعث شد این شبهه در اذهان عمومی به وجود آید که رییس جمهور مشخص شده است.
وی ضمن اینکه اقدام شورای نگهبان را شجاعانه دانست، تصریح کرد: تایید صلاحیت جلیلی در کنار برخی عدم صلاحیت‌ها مثل عدم صلاحیت آقای سعیدی‌کیا که چهار دوره وزیر بودند و نکته منفی اخلاقی و سیاسی نداشتند، باعث شکل‌گیری شبهه‌هایی در کشور می‌شود.
وی با ابراز این عقیده که از دل دوستانمان در سپاه و بسیج خبر داریم که دنبال آقای قالیباف هستند و یا گروهی از آنها به سمت‌های دیگری تمایل دارند،به کاندیداتوری جلیلی اشاره کرد و تاکید کرد: نباید این تصور در اذهان جامعه به وجود آید که کسی آمده است که نظام و مقامات بالادستی از او حمایت می‌کنند.
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به این‌که جبهه پیروان خط امام و رهبری بحث‌های مفصل و نظرخواهی‌هایی برای مشخص کردن کاندیدای خود داشته است، گفت: دوشنبه بعدازظهر، جلسه نهایی برای مشخص شدن کاندیدای نهای جبهه برگزار می‌شود و نتیجه نهایی بین آقایان قالیباف، جلیلی و ولایتی خواهد بود.
باهنر برخورد هاشمی را در موضوع رد صلاحیت خود خوب ارزیابی کرد و گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی و آقای لاریجانی مذاکرات خوبی با هاشمی داشته‌اند و فضا خوب و آرام است و موضع‌گیری آقای هاشمی هم خوب بوده است.
وی در رابطه با کاندیداتوری حدادعادل گفت: تا آنجایی که من اطلاع دارم، آقای حدادعادل خیلی قصد برای ماندن تا آخر را ندارد، اما قصدشان این است که در مصاحبه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی شرکت کنند و سپس تصمیم بگیرند.
باهنر با اشاره به این‌که فعلا 1+2 به این تصمیم نهایی نخواهند رسید که یک نفر از آنها باقی بماند و بقیه از او حمایت کنند، اظهار کرد: این تحلیل وجود دارد که دو نفر از آنها کنار روند، لزوما تمام آرای‌شان به شخص سوم منتقل نمی‌شود، اما باید بدانند که پایبندی‌شان به تعهدات تاثیر زیادی در جذب آرا می‌تواند داشته باشد.
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در رابطه با موضع‌گیری جامعه اسلامی مهندسین در مورد انتخابات پیش‌رو گفت: جامعه اسلامی مهندسین عضوی از مجموعه جبهه پیروان است و جبهه در سایه روحانیت و جامعتین حرکت می‌کند، پس باید در چارچوب تشکیلاتی کار را جلو ببریم و جبهه نباید حرکتی که مغایر با تصمیم جامعتین باشد، اتخاذ کند.
منبع: تابناک


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٤ - کاوه |لینک به نوشته

فرارو: "احمدی‌نژاد دوم" استارت زد

وبسایت فرارو نوشت: سعید جلیلی از دو روز گذشته تبلیغات انتخاباتی خود را آغاز کرده است.

به گزارش فرارو، روز گذشته تبلیغات انتخاباتی سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی  کلید خورد و اولین همایش وی در ورزشگاه شیرودی تهران برگزار شد.

در همایش جلیلی  برخی چهره های اصولگرا و نزدیک به پایداری همچون حمید رسایی و مهدی کوچک زاده حضور داشتند. یوسفعلی میرشکاک شاعر پر حاشیه که در سال 88 از میرحسین موسوی حمایت کرده بود در این همایش حضور یافت. آرش میر اسماعیلی جودکار سابق تیم ملی نیز در میان حاضران دیده شد.

اما حضور محمد حسینی وزیر ارشاد نیز در نوع خود جالب توجه است. او  پا جای پای رییسش گذاشت و همانگونه که محمود احمدی نژاد هنگام ثبت نام مشایی او را همراهی کرد و گفت "مرخصی گرفته است"، وزیر ارشاد نیز گفت که حضورش شخصی است و به عنوان محمد حسینی در این مراسم شرکت کرده نه به عنوان وزیر ارشاد!

انتخاب علی باقری به عنوان رییس ستاد انتخاباتی جلیلی نیز تعجب برانگیز بود. علی باقری معاون جلیلی در شورای عالی امنیت ملی است. پیش از این گفته می شد کامران باقری لنکرانی نامزد اصلح جبهه پایداری که یک روز پیش از اعلام صلاحیت ها به صورت شتابزده به نفع جلیلی کناره گیری کرد، رییس ستاد او می شود.

همایش روز گذشته استارت فعالیت انتخاباتی جلیلی بود. مسئول ستاد دانشجویی سعید جلیلی از اعلام همکاری ۱۰ هزار نفر برای فعالیت در ستاد دانشجویی سعید جلیلی خبر داد و گفت: «از هفته آینده تبلیغات میدانی ستاد در مساجد و میادین شهر آغاز خواهد شد.»

نحوه تبلیغات انتخاباتی سعید جلیلی و شعارهای او و همچنین حامیان رسانه ای و سیاسی دبیر شورای عالی امنیت ملی این موضوع را قوت بخشیده است که سعید جلیلی "احمدی نژاد دوم" است.

به گزارش سایت اصولگرای مشرق، سوزان مالونی" یکی از نویسندگان مطرح اندیشکده بروکینگز در گزارشی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران  نوشته است: «جلیلی، "احمدی نژاد" دوم است؛ او از نسل تندرو جوان‌تری آمده که مدعی است به آرمان‌های انقلاب تعهد کامل دارد، او کارنامه ملی چندانی ندارد و در میان افراد تثبیت شده نظام از پایگاه خاصی برخوردار نیست، که همین امر او را به خادمی تمام عیار برای آیت الله خامنه ای بدل می‌کند. جلیلی زبان نرم‌تری نسبت به احمدی نژاد دارد، کارهایش را با نظم و دقت بیشتری انجام می‌دهد و قابل اطمینان تر است.»

__________________________________________________________________

منبع: فرارو


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٤ - کاوه |لینک به نوشته

آیت الله هاشمی در آینهٔ کلام رهبر انقلاب

 

به گزارش اول نیوز، متن زیر مروری است بر بیانات رهبر معظم انقلاب در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۶۸ و ۱۳۸۸ که در آن مطالبی را پیرامون شخصیت و دولت اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس‌جمهوری ایران در دولت‌های پنجم و ششم) بیان داشته‌اند. این گزارش بدون گزینش موضوعی و از طریق جستجو در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب تهیه شده است و به ترتیب زمانی مرتب شده است.

***

تنفیذ حکم اولین دوره‌ى ریاست جمهورى حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمى‌رفسنجانى
۱۳۶۸/۰۵/۱۲

...و خدا را شکر که اراده و رأى ملت عزیز، بار سنگین امانت و مسؤولیت الهى را بر دوش تواناى مردى بزرگ از فرزندان اسلام و حواریّین امام عظیم‌الشّأن، عالمى مجاهد و فقیهى اسلام‌شناس و سیاستمدارى هوشمند و مدیرى درد آشنا و دلسوز قرار داد. شخصیتى که پرونده‌ى تلاشش در راه خدا و مجاهدتش براى حاکمیت دین و اعلاى کلمه‌ى اسلام، حتّى پیش از نخستین روزهاى شروع نهضت آغاز شده و سرگذشت رنجها و سختیها و فعالیتهاى کم‌نظیر را در خود گنجانیده است. چهره‌ى موجّهى که به برکت حرکت در صراط مستقیم انقلاب، همواره امین امام و محبوب امت بوده و ان‌شاءاللَّه از این پس نیز خواهد بود. بى شک، این یک دستاورد بزرگ است که همزمان با انجام اصلاحات در قانون اساسى که زمینه‌ى اداره‌ى صحیح کشور را فراهم ساخته، مدیریت اجرایى کشور در دست تواناى کسى همچون رئیس جمهور منتخب ملت قرار گیرد و امید است همچنان که مردمِ قدرشناس و هوشمند کشورمان انتظار مى‌برند، تأییدات و تفضلات الهى، راه را به سوى رفع مشکلات و تحقق آرمانهاى انقلاب هموار سازد.

این‌جانب، ضمن سپاس مجدد از الطاف نهان و آشکار حضرت حق‌تعالى (جلّت‌عظمته)، به پیروى از ملت عظیم‌الشّأن و با معرفت به مقام و مرتبت یاور صمیمى امام و شخصیت برجسته‌ى نظام جمهورى اسلامى و بازوى توانا و زبان گویاى آن، جناب آقاى هاشمى‌رفسنجانى(دامت‌تأییداته)، رأى ملت را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهورى اسلامى ایران منصوب مى‌کنم و بدیهى است که این رأى و تنفیذ تا زمانى است که ایشان در همین صراط مستقیم و نورانى که عمر شریف خود را تاکنون در آن گذرانیده‌اند - یعنى راه دفاع از اسلام ناب محمّدى (صلى‌اللَّه‌علیه‌واله) و مجاهدت براى تحقق حاکمیت کامل قرآن و عمل به شریعت و طرفدارى از محرومین و مستضعفین و کوشش براى ریشه‌کن کردن فقر و محرومیت و استقرار عدالت اجتماعى - راه خود را ادامه دهند که البته چنین خواهد بود.

  

بیانات در دیدار اعضای هیأت دولت
۱۳۶۸/۰۶/۰۸

من باید به مردم عزیزمان تبریک عرض کنم؛ چون رئیس جمهورى با این خصوصیات، حقیقتاً براى ملت و انقلاب و کشور ما یک موهبت الهى است. وجود جناب آقاى هاشمى و مسؤولیتشان، هر دو براى مردم و بر ما نعمت است. من، قدر این نعمت را مى‌دانم و مطمئنم که مردم هم قدر این نعمت را مى‌دانند و این را در رأى خود و اعلام وفاداریشان نشان دادند و بعد از این هم، ان‌شاءاللَّه نشان خواهند داد. براى شما برادران هم که با این مجموعه و با ایشان کار مى‌کنید، یقیناً تبریک جداگانه‌یى لازم است.


بیانات در دیدار با رئیس‌جمهور واعضاى هیأت وزیران، در آستانه‌ى هفته‌ى دولت‌
۱۳۶۹/۰۶/۰۱

در رأس این دولت، جناب آقاى هاشمى رفسنجانى قرار دارند که خودشان از شخصیتهایى هستند که از دوران نشو و نماى این نهضت، در وسط میدان و در صفوف مقدم حضور داشتند و همان سختیها و رنجها و شکنجه‌ها را چشیده‌اند. از روز اول پیروزى انقلاب، هم ایشان و هم شماها، واقعاً زحمات زیادى کشیدید و بهتر از خیلیها مى‌دانید...

...در پایان صحبت امروز، مایلم به نکته‌یى اشاره کنم و آن، این است که یکى از چیزهایى که ما همیشه به عنوان فضایل برجسته‌ى جناب آقاى هاشمى در ذهن داشتیم و مشاهده مى‌کردیم، حضور فداکارانه و مدبرانه‌ى ایشان در صحنه‌هاى جنگ تحمیلى بود و حقیقتاً زبان قاصر است از این‌که آن زحمات و آن فداکاریها را سپاسگزارى کند. من آن شبهاى دشوار، آن لحظات پُرهم‌وغم و پُرمسؤولیتى را که ایشان در مقابل چشم همه‌ى ما گذراندند - که همیشه مورد تشکر امام بزرگوارمان (رضوان‌اللَّه‌تعالى‌علیه) هم بود - فراموش نمى‌کنم. ما حالا مى‌خواهیم این تشکر را به صورت یک حرکت سمبلیک مجسم کنیم و این نشان فتح را به سینه‌ى جناب آقاى هاشمى الصاق نماییم.


سخنرانى در دیدار با گروه کثیرى از آزادگان و اقشار مختلف مردم، در اولین روز از هفته‌ى وحدت‌
۱۳۶۹/۰۷/۱۱

امروز رئیس جمهور ما، از نظر من که سالیان متمادى است ایشان را مى‌شناسم، یک مجتهد قطعى است. این هم از برکات خدا بر ماست. ما رئیس جمهورى داریم که از لحاظ درسهاى حوزه‌یى، یک مجتهد و از لحاظ تفکرات اسلامى، یک متفکر سطح بالا با سوابق فراوان است.


بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت
۱۳۷۰/۰۶/۰۳

شاید مردم ما هم هنوز به بطن کارهاى برادران مسؤول در دولت، درست واقف نیستند. البته یک چیزى شنیده‌اند و یک چیزى مى‌دانند، ولى خصوصیاتى را که افراد آشناى با اعضاى دولت مى‌توانند بدانند و بفهمند، یقیناً مردم بعضى از آنها را نمى‌دانند، بعضى را هم باور نمى‌کنند. مثلاً اگر به مردم گفته شود که در بین وزراى جناب آقاى هاشمى - بنابر آنچه که مسموع بنده است - وزیرى هست که اگر از حقوق ماهیانه‌اش، اقساطى را که باید بدهد، کم کنند، برایش ۲۴۰۰ تومان مى‌ماند، آیا واقعاً این را تصور مى‌کنند که در کارگزاران یک دولت - کسانى که بیت‌المال و امکانات در اختیار اینهاست - کسانى پیدا مى‌شوند که این‌طور زندگى و این‌گونه صرف و خرج مى‌کنند؟ اینها چیزهاى باارزشى است، و ما خدا را بر داشتن شماها شکر مى‌گزاریم و از خدا مى‌خواهیم که شما را در راه خیر و صلاح و سداد، همواره موفق بدارد. امروز ملت به خدمتگزاران صدیق و صمیمى و خسته‌نشو احتیاج دارد؛ از کار خسته نشوید.


بیانات در مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری
۱۳۷۲/۰۵/۱۲

امروز، ان‌شاءاللَّه براى ملت ایران روز مبارکى است؛ شروع یک دوره دیگر از مسؤولیت و مدیریت رئیس جمهور عزیز و کارآمد و گرامى‌مان که حقیقتاً با توجّه به اوضاع و احوال جهانى و مطامع دشمنان و تلاشى که دشمن در این برهه مبذول کرد، یک نعمت بزرگ الهى است. البته بنده باید قبلاً از مردم عزیزمان تشکّر کنم. آنها بودند که با هوشیارى و احساس مسؤولیتشان به صحنه آمدند، انتخابات را رونق بخشیدند و این انتخاب درست و صائب را انجام دادند.

تکیه ما بر عنصر اجرایى و این شکرگزارى‌اى که به خاطر این انتخاب عمومى و این مسؤولیتى که جناب آقاى «هاشمى رفسنجانى» بحمداللَّه برعهده گرفتند، به درگاه خداى متعال مى‌کنیم، به خاطر اهمیت دست اجرا در سرنوشت کشور است.


تنفیذ حکم دومین دوره ریاست جمهورى حجت‌الاسلام و المسلمین هاشمى رفسنجانى
۱۳۷۲/۰۵/۱۲

خداى بزرگ را سپاس که در این نوبت نیز، رأى مصیب ملت، مسؤولیت را به دستهاى تواناى مردى سپرد که در میدانهاى دشوار، لیاقت و امانت و صلاحیت و کاردانى و برجستگى او را آزموده بود. مردى بزرگ از سابقینِ اوّلینِ انقلاب و از حوارییّن و انصار دیرین امام راحل. عالِمى متفکّر، سیاستمدارى هوشمند، فقیهى زمان شناس، مجاهدى خستگى نشناس، برادرى مهربان براى ضعیفان و مدیرى کاردان براى کشور.

این‌جانب ضمن تبریک به ملت عزیزمان براى این حُسنِ انتخاب و با معرفت به مقام و مرتبت والاى شخصیّت برجسته و چهره منوّر نظام جمهورى اسلامى و رکن رکین انقلاب و بازوى توانا و زبان گویاى آن، جناب آقاى هاشمى رفسنجانى دام‌عُلاه، رأى ملّت را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهورى اسلامى ایران منصوب مى‌کنم. بدیهى است که تنفیذ این‌جانب نیز، مانند رأى ملّت، تا زمانى است که ایشان در همان صراط مستقیم و منهاج قویمى قدم برمى‌دارند که سالهاى عمر بابرکت خود را در طى مراحل نورانى آن گذرانیده‌اند؛ یعنى راه دفاع از اسلام ناب محمّدى صلّى‌اللَّه‌علیه‌وآله و مجاهدت براى تحقّق حاکمیت کامل قرآن و عمل به شریعت و حمایت از محرومان و مستضعفان و کوشش براى ریشه‌کن کردن فقر و تبعیض و استقرار عدالت اجتماعى و تمسّک به اصول پایدار انقلاب اسلامى، که البته همواره چنین خواهد بود.

 

بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت
۱۳۷۲/۰۶/۰۳


اوّلاً لازم است به برادران عزیزمان، به خاطر شروع این مسؤولیت جدید و بسیار مهم، تبریک عرض کنم. اگر چه وقتى انسان این چهره‌هاى نورانىِ وزراىِ جمهورى اسلامى را مشاهده مى‌کند و نگاهى به طهارت و تقوا و خداترسى و دین باورى آنها مى‌اندازد، احساس مى‌کند که این تبریک را باید به مردم گفت که بحمداللَّه مسؤولینى معتقد، متدیّن، علاقه‌مند به‌کار و عاشق به خدمت دارند. امیدواریم که ان‌شاءاللَّه این دولت، مصداقى باشد براى همان دولت کریمه‌اى که در دعاى «افتتاح» مى‌خوانیم و از خداى متعال آن را درخواست مى‌کنیم.

...بنده آقایان و بخصوص جناب آقاى هاشمى را که واقعاً این مسؤولیت سنگین بر دوش ایشان است، دعا مى‌کنم. ایشان هم حقیقتاً جزو صلحاى زمان ما هستند. خدا را شکر مى‌کنیم که این مسؤولیت به دست کسى مثل ایشان است. بنده بخصوص با نام و پیوسته، ایشان را و همچنین سایر مسؤولین و دیگران را دعا مى‌کنم.


بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت
۱۳۷۶/۰۵/۰۹


لازم مى‌دانم - بخصوص - نظر خودم را درباره بخشى از علل موفّقیت این دولت ذکر کنم. هم اینها براى مردم نافع است، هم براى مسؤولینى که در طول زمان - در آینده - حضور خواهند داشت، بلاشک نافع است.

بخش قابل توجّهى از این، به خصوصیّات شخصِ آقاى هاشمى برمى‌گردد؛ یعنى واقعاً برخى از خصوصیات در ایشان هست که تأثیر تام و تمامى در این موفّقیتها داشته؛ از قبیل برخوردارى ایشان از روحیه کار - پرکارى - روحیه ابتکار و نوآورى و ورود در میدانهاى جدید و ناپیموده، همّت بلند در امر سازندگى و نترسیدن از طرحهاى بزرگ و اقدام کردن شجاعانه در مورد کارهاى بزرگ، شیوه مدیریّت باز که در ایشان وجود داشت و این به همکاران ایشان امکان مى‌داد که ابتکار و تلاش خودشان را به کار بیندازند و از آن استفاده کنند.

ایمان عمیق به توانایى خود نیز نقش زیادى داشت. همچنین هوشمندى در شناخت مسائل و مضایق و پیدا کردن راه حلها، بخشى از خصوصیاتى است که بلاشک مؤثّر بود.

...جناب آقاى هاشمى، به عنوان یک روحانى انقلابى، کارآمد، متدیّن و متعبّد، براى مردم ما مطرح هستند و این خصوصیّاتى است که در ایشان هست.

...بنده دائماً شما را در طول این سالهاى متمادى دعا مى‌کردم؛ شخص آقاى هاشمى را به نام و حداقل در هر شبانه‌روزى یک مرتبه - و بیش از این - و شما را نیز همین طور، معمولاً دعا مى‌کردم. باز هم دعا خواهم کرد.

 

خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران
۱۳۸۸/۰۳/۲۹

آقاى هاشمى را همه میشناسند. من شناختم از ایشان مربوط به بعد از انقلاب و مسئولیتهاى بعد از انقلاب نیست؛ من از سال ۱۳۳۶ - یعنى ۵۲ سال قبل - ایشان را از نزدیک میشناسم. آقاى هاشمى از اصلى‌ترین افراد نهضت در دوران مبارزات بود؛ از مبارزین جدى و پیگیرِ قبل از انقلاب بود؛ بعد از پیروزى انقلاب از مؤثرترین شخصیتهاى جمهورى اسلامى در کنار امام بود؛ بعد از رحلت امام هم در کنار رهبرى تا امروز. این مرد بارها تا مرز شهادت پیش رفته. قبل از انقلاب اموال خودش را صرف انقلاب میکرد و به مبارزین میداد. اینها را جوانها خوب است بدانند. بعد از انقلاب ایشان مسئولیتهاى زیادى داشت: هشت سال رئیس جمهور بود؛ قبلش رئیس مجلس بود؛ بعد مسئولیتهاى دیگرى داشت. در طول این مدت هیچ موردى را سراغ نداریم که ایشان براى خودش از انقلاب یک اندوخته‌اى درست کرده باشد. اینها یک حقایقى است؛ اینها را باید دانست. در حساسترین مقاطع ایشان در خدمت انقلاب و نظام بوده.

من البته در موارد متعددى با آقاى هاشمى اختلاف‌نظر داریم، که طبیعى هم هست؛ ولى مردم نباید دچار توهم بشوند، چیز دیگرى فکر کنند. البته بین ایشان و بین آقاى رئیس جمهور از همان انتخاب سال ۸۴ تا امروز اختلاف‌نظر بود، الان هم هست؛ هم در زمینه‌ى مسائل خارجى اختلاف‌نظر دارند، هم در زمینه‌ى نحوه‌ى اجراى عدالت اجتماعى اختلاف‌نظر دارند، هم در برخى مسائل فرهنگى اختلاف‌نظر دارند؛ و نظر آقاى رئیس جمهور به نظر بنده نزدیکتر است.

 

منبع: awalnews.ir


نظرات | ۱۳٩٢/۳/٢ - کاوه |لینک به نوشته

واکنشها به عدم احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی

عدم احراز صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، بازتابهایی داشته است که بعضی از آنها در ادامه می آید.

در پی اعلام اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان، زهرا مصطفوی فرزند امام خمینی طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست کرد که در تصمیم شورای نگهبان تجدید نظر شود.
 
به گزارش ایسنا، متن کامل این نامه بدین شرح است:
 
«بسم الله الرحمن الرحیم
 
حضور محترم مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی آقای خامنه‌ای مدظله‌العالی
 
با عرض سلام و ارادت کامل؛
 
همان روزی که تأئید امام بر رهبری حضرتعالی را از زبان ایشان شنیدم و همواره آن نظریه را در مواقع لازم بیان کرده‌ام تأئید صلاحیت برادر آقای هاشمی را هم شنیدم زیرا امام بعد از نام جنابعالی نام ایشان را هم ذکر کردند.

خوشبختانه و به حق حضرتعالی مورد رأی خبرگان قرار گرفتید، لذا لزومی نمی‌دیدم تا ذکری در این مورد از ایشان به میان آورم. اما متاسفانه امروز که می‌بینم شورای نگهبان دست به رد صلاحیت ایشان برای ریاست جمهوری زده است، خواهرانه تذکر می‌دهم که این کار هیچ معنایی جز فاصله انداختن بین دو یار امام و بی‌توجهی به شوق و اقبالی که مردم کوچه و خیابان به نظام و انتخابات پیدا کرده است ندارد.

 من مدعی نیستم که آقای هاشمی امروزی همان فرد دیروزی است زیرا این تغییرات در تک تک مردم در گذر زمان رخ داده است «وَمَا أُبَرِّیءُ نَفْسِی إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ» اما جدا شدن تدریجی شما از هم بزرگترین لطمه‌ای است که به انقلاب و نظام وارد می‌شود چنانچه امام همیشه می‌فرمودند: این دو وقتی با هم باشند خوبند. خواهشمند است در این امر مهم دخالت فرمائید و نگذارید که یک حرکت همه تلاشها را خراب کند و نشان دهید که چرا امام می‌فرمود: «ولایت فقیه برای آن است که نگذارد هرکس هر کاری دلش می‌خواهد بکند و ولایت فقیه می‌خواهد جلوی دیکتاتوری را بگیرد».

خواهش می‌کنم فلسفه وجودی ولایت مطلقه فقیه را یکبار دیگر عینیت ببخشید. اطمینان دارم که این درخواست زبان حال بسیاری از دلسوزان نظام است که نگران وضع ایران اسلامی هستند و دلشان برای شنیدن طنین وحدت و همدلی در این کشور می‌تپد.
 
ارادتمند 92/2/31
 زهرا مصطفوی»

 

منبع

-------------------------------------------------------------------------------------------------

آیت‌الله حائری شیرازی نماینده استان فارس در مجلس خبرگان، طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: "حماسه سیاسی در انتخابات و مشارکت حداکثری که همواره موردنظر رهبری بوده است، وقتی تحقق می‌یابد که افراد رده اول دو طرف در رقابت حاضر باشند."

به گزارش ایسنا، آیت‌الله حائری شیرازی در بخشی از این نامه آورده است: "حماسه سیاسی در انتخابات و مشارکت حداکثری که همواره موردنظر رهبری بوده است، وقتی تحقق می‌یابد که افراد رده اول دو طرف در رقابت حاضر باشند. مثلاً بازی استقلال و پیروزی، همه را در استادیوم حاضر می‌کند و جای خالی نمی‌ماند. حذف یکی از این دو تیم حضور را به حداقل می‌رساند."

در ادامه این نامه خاطرنشان شده است: "همین‌طور حذف یک فرد برجسته از صحنه انتخابات در شرایط کنونی با هدف ایجاد حماسه سیاسی ناسازگار است، حتی اگر توجیهاتِ حذف، منطقی باشد".

وی در پایان نامه خود، از مقام معظم رهبری خواسته است که به شورای نگهبان بفرماید "فعسی أن تکرهوا شیئاً و یجعل‌الله فیه خیراً کثیراً"؛‌ ای بسا که شما از امری خوشتان نمی‌آید و خداوند در همان کار خیر کثیر قرار دهد.

در انتخابات، حذف یک طرف یا حذف فرد برجسته آن در شرایط کنونی با مصلحت ضرورت ایجاد حماسه سیاسی سازگار نیست.

 

منبع

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 مطهری: رویکرد شورای نگهبان سیاسی بود/ تأیید صلاحیت جلیلی درست نبود

رییس ستاد اصولگرایان حامی آیت الله هاشمی رفسنجانی در واکنش به رد صلاحیت این کاندیدای انتخابات گفت: رویکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها بیشتر سیاسی بود تا اعتقادی.

علی مطهری در گفتگو با مهر، در واکنش به رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: به عنوان مقدمه عرض می کنم که تمکین به قانون منافاتی با انتقاد به مجری قانون ندارد. یعنی ممکن است شما به نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداها انتقاد داشته باشید و این انتقاد خود را هم بیان کنید تا آن روش تکرار نشود اما در عمل تابع باشید.

وی با بیان اینکه به نظر من رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی و افرادی مانند آقای پزشکیان درست نبود، همان طور که تأیید صلاحیت آقای جلیلی درست نبود، ادامه داد: این امر نشان می دهد که رویکرد شورای نگهبان بیشتر سیاسی بوده تا اعتقادی و قانونی.

رییس ستاد اصولگرایان حامی هاشمی، در جواب این سوال که  دلیل این ادعای شما چیست؟ گفت: ببینید، درباره رد صلاحیت آقای هاشمی دو دلیل آورده اند که هر دو باطل است. یکی ناتوانی جسمی و دوم نقش داشتن در فتنه سال 88.

مطهری ادامه داد: بنده پیشنهاد می کنم برای ارزیابی توان جسمی آقای هاشمی، یک مسابقه دو صدمتر بین ایشان و آقای جلیلی و یک مسابقه کشتی بین آقای هاشمی و آقای حداد برگزار کنند.

وی همچنین با اشاره به عملکرد هاشمی در فتنه 88 گفت: در مورد فتنه 88 هم در آن مناظره کذایی به آقای هاشمی و خانواده اش تهمت هایی زدند و وقتی ایشان درخواست وقت از صدا و سیما برای دفاع کرد به او وقت ندادند و طبعاً ایشان اعتراض داشت. آیا این می تواند مجوز رد صلاحیت باشد با وجود آن همه سابقه و تجربه؟

نماینده مجلس شورای اسلامی، با طرح این سوال که پزشکیان با دو دوره نمایندگی مجلس و یک دوره وزارت چرا رد صلاحیت شد؟ گفت: از آن طرف آقای جلیلی با کمترین تجربه چرا تأیید صلاحیت شد؟ آیا با چهار تا ملاقات و مذاکره با خانم اشتون کسی می تواند رئیس جمهور شود؟

وی در پاسخ به این سوال که  انتخابات را چگونه پیش بینی می کنید؟ گفت: با این وضعیت فکر نمی کنم آن حماسه سیاسی مورد نظر رهبر انقلاب اتفاق بیفتد، چون حماسه و مشارکت بالا و شور و هیجان زمانی رخ می دهد که کاندیداهای حداکثری از طرف های حاضر در انتخابات حضور داشته باشند ولی وقتی کاندیدای حداکثری یک طرف یا دو طرف حضور نداشته باشند چنین اتفاقی نمی افتد.

وی در جواب این سوال که به نظر شما راه حل چیست؟ خاطرنشان کرد: به نظر من تنها راه حل این است که رهبر انقلاب با حکم حکومتی آقای هاشمی را تایید صلاحیت کنند و این دور از ذهن نیست چون آقای هاشمی پس از ثبت نام به ایشان گفته بودند اگر شما مخالف هستید من انصراف می دهم و ایشان گفته بودند من مخالف نیستم.

 

منبع

_____________________________________________________________

نامه مطهری به رهبری: پیشنهاد صدور حکم حکومتی برای تایید صلاحیت هاشمی

علی مطهری در پی عدم احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی توسط شورای نگهبان، به رهبر معظم انقلاب نامه نوشت.

به گزارش اعتدال ، متن این نامه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

رهبر گرامی، آیت الله خامنه ای دامت برکاته

با اهداء سلام، در خصوص رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان ، به عرض می رساند این رد صلاحیت که با دو دلیل ناموجه  ناتوانی جسمی و نقش داشتن در فتنه سال 88 انجام شده است آسیب جدی به انتخابات آینده وارد خواهد کرد و حماسه سیاسی مورد نظر جناب عالی را محقق نخواهد ساخت. حدس قوی دارم که اگر امام خمینی هم، به فرض حیات ، با نام مستعار در انتخابات شرکت  می کردند صلاحیت شان رد می شد چون ایشان هم گاهی انتقاداتی داشتند.

مستحضر هستید که با ورود جناب آقای هاشمی به صحنه انتخابات چه شور و شوقی در میان مردم  و چه امیدی در دل آنان  به اصلاح امور و پیشرفت سریعتر کشور پیدا شد و با رد صلاحیت ایشان طبعا آن شور وشوق وآن امید از بین رفت.

پیشنهاد می کنم با حکم حکومتی در تایید صلاحیت ایشان زمینه تحقق حماسه سیاسی مورد نظرآن رهبر عزیز را فراهم آورید و محذور احتمالی لزوم  اقدام مشابه در باره آقای مشایی موجه به نظر نمی رسد زیرا قیاس این دو با هم قیاس مع الفارق است و رد صلاحیت به دلیل داشتن گرایش های فکری غیر اسلامی کار درستی است اما رد صلاحیت به دلیل منتقد بودن کار نادرستی است. اولی مشمول حکم حکومتی نمی شود و دومی مشمول می شود. برای جنابعالی آرزوی سلامت و توفیق بیشتر دارم.
                                                   
والسلام 92.3.1

علی مطهری

 

منبع

---------------------------------------------------------------------------------------------------

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا با انتشار گزارشی موضوع رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از حضور در رقابت های انتخاباتی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را مورد توجه قرار داده است.

به گزارش عصر ایران ، این روزنامه  می نویسد: تصمیم به رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی بسیاری از ایرانیان را در بهت و شوک فرو برد چون بیش از 70 درصد جمعیت ایران در دوره ای زندگی کرده اند که هاشمی در آن یکی از سران  اصلی حکومت بوده است.

 در این گزارش با اشاره به اینکه هاشمی یکی از اصلی ترین بنیانگذاران انقلاب اسلامی بوده است به نقل از مهدی یک معلم 27 ساله ایرانی می نویسد:" شایع است که انقلاب فرزندان خود را می خورد اما این بار ظاهرا انقلاب پدر خود را خورده است!"

نیویورک تایمز رد صلاحیت هاشمی و مشایی را به عنوان دو رد صلاحیت تاثیر گذار بر فرایند انتخابات ذکر می کند و در ادامه  با اشاره به نام ها و مواضع 8 نامزد باقی مانده می نویسد: البته احتمال این مساله وجود دارد که با حکم حکومتی رهبر ایران یک یا دو نامزد رد صلاحیت شده به گردونه رقابت ها بازگردند.

نیویورک تایمز می نویسد رد صلاحیت هاشمی از ورود به انتخابات می تواند برای او به معنای این باشد که ایده های او در زمینه اقتصاد آزاد و آزادی های بیشتر با عدم اقبال نظام مواجه شده است.

 

منبع


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۱ - کاوه |لینک به نوشته

آزار جنسی دخترک 6ساله توسط راننده آژانس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: آن گونه که مادر فرشته عنوان کرده 28 مهرماه سال گذشته بود که او به همراه دو خانواده دیگر که جملگی کودکانشان در یک مدرسه تحصیل می‌کردند از آژانس مسافربری نزدیک محل سکونتشان درخواست یک راننده "چشم و دل پاک و متعهد" می‌کنند که در ازای دریافت 50 هزار تومان وظیفه انتقال این سه دختربچه را به مدرسه به عنوان سرویس بر عهده گیرد.

مادر این دختر قربانی کودک‌آزاری، با بیان اینکه در وهله اول مدیریت آژانس مسافربری راننده یک دستگاه پژو را به عنوان سرویس به آنان معرفی می‌کند، گفت که اما ساعاتی بعد مدیریت آژانس (ر. ه) راننده یک سواری پرایدی که معلولیت در یک چشمش داشت به عنوان راننده سرویس به اعضای خانواده سه کودک معرفی می‌کند.

مادر این دختر قربانی کودک‌آزاری، با بیان اینکه مدیریت آژانس مسافربری با این فرد را به عنوان یکی از «معتمدین» که برای امرار معاش و تامین هزینه‌ خانواده‌اش زحمت می‌کشدمعرفی کرد، مدعی شد که با اصرار مسئول آژانس مسافربری این فرد به عنوان راننده سرویس کودکان انتخاب شد.

مادر فرشته با بیان اینکه از آن زمان رفتار کودکش پرخاشگرانه و عصبی شد گفت: این تغییر رفتار موجب افت تحصیلی فرشته نیز شد؛ بگونه‌ای که مدیریت مدرسه طی تماسی با من درخواست کرد که نسبت به تصحیح رفتارمان با فرشته اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه تغییر رفتارهای فرشته هر روز بیشتر مشهود بود گفت: تا این که در 18 بهمن‌ماه سال گذشته در حالی که ساعتی از مراجعه فرشته به منزل می‌گذشت با تلفن همراه راننده جنایتکار تماس گرفتم و از او در مورد تاخیر سوال پرسیدم که وی ترافیک و پنچری لاستیک را علت این تاخیر عنوان کرد.

مادر این دختر قربانی کودک‌آزاری، در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه در هنگام تحویل فرشته دریافتم که کودک شش ساله‌ام نمی‌تواند به درستی قدم بردارد گفت: فرشته در هنگام پیاده‌شدن از خودرو دو لگد به پای راننده وارد کرد و در حالی که به شدت می‌گریست، وارد خانه شد. هنگامی که در این مورد از راننده جنایتکار پرسیدم وی عنوان کرد که فرشته در مدرسه زمین خورده و از شدت عصبانیت و ناراحتی اقدام به چنین کاری کرده است. اما من که به این دلیل رفتار راننده جنایتکار و فرشته مشکوک شده بودم، موضوع را از مسئولان مدرسه سوال کردم اما آنان ایراد هرگونه ضربه به دخترم را رد کردند.

وی با اشاره به اینکه مدام از دخترم در مورد رفتار راننده جنایتکار می‌پرسیدم گفت: سرانجام با دادن هزار وعده و التماس، فرشته لب به سخن گشود و از هوسرانی راننده آژانس پرده برداشت.

مادر این دختر قربانی کودک‌آزاری، با بیان اینکه این مرد به مدت چند هفته دختر مرا مورد آزار و اذیت قرار می‌داد مدعی شد که متهم به بهانه «قطاربازی» دختر شش ساله‌اش را به خرابه برده و او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است به گونه‌ای که فرشته تا هفته‌ها قادر به دستشویی رفتن نبوده است.

مادر این فرشته کوچولو در حالی که به شدت می‌گریست مدعی شد که راننده جانی با چاقویی زردرنگ که بنا به گفته هر سه کودک در زیر صندلی راننده قرار دارد، کودکان را تهدید کرده اما در نبود دو کودک دیگر تنها فرشته را مورد آزار و اذیت قرار داده است.

وی مدعی شد که این راننده جنایتکار هنگامی که دخترش را در ساعت 7:15 هر روز صبح تحویل می‌گرفته پس از پیاده‌کردن دو دختر دیگر به بهانه این که " مادر فرشته گفته که برایش خوراکی بخرم" او را به خرابه‌های نزدیک مدرسه برده و آزار می‌داده، به گونه‌ای که مسئولان مدرسه نیز عنوان داشته که هر روز صبح فرشته با کفش‌های خاکی و لنگه به لنگه به مدرسه می‌آمد.

سکوت دختر 6 ساله با تهدید چاقوی زرد

مادرفرشته می‌گوید این جانی دخترم را تهدید می‌کرد که سر مادر و پدرت را با چاقو می‌برم و این گونه او را به سکوت وا می‌داشت.

وی به صدور قرار مجرمیت برای این راننده جنایتکار اشاره و ادعا کرد که وقاحت این خانواده به حدی بود که همسر متهم پیشنهاد داد که در ازای دریافت مبلغ 40 میلیون تومان از شکایت خود صرف‌نظر کنیم اما مگر ما دختر شش ساله‌مان را به این مرد اجاره داده بودیم که او در ازای این اقدام به ما پول بدهد؟ فرشته امانتی در دست این مرد بود.

درخواست اشد مجازات برای این مرد
مصرف قرص‌های آرام بخش در6سالگی


مادر این دختر قربانی کودک‌آزاری، با اشاره به رفتارهای پرخاشگرانه فرشته گفت:‌ در حال حاضر دخترم تحت درمان روانپزشکان و روان درمانی است، زیرا پس از آن جریانات بود که تپش قلب گرفت و با تجویز پزشک معتمد پزشکی قانونی مجبور به استفاده از داروهای آرام‌بخش شد.

وی با بیان اینکه زیبایی فرشته بلای جانش شد از رفتارهای تهاجمی و خشم دخترش که ناشی از آزار در این مدت بود سخن گفت و افزود که فرشته حتی از پدر و برادرش نیز می‌ترسد.

مادر این دختر قربانی کودک‌آزاری، با بیان اینکه تنها خواسته‌اش این است که مسئولان اشد مجازات را برای این مرد 40 ساله در نظر بگیرند گفت: «چرا این مرد که دختران را قربانی هوسرانی خود کرده باید به قید وثیقه آزاد شود؟»

وی افزود: به هیچ عنوان از شکایت خود صرف‌نظر نخواهم کرد چرا که نمی‌خواهم این جنایتکار در جامعه آزاد باشد و پس از مدتی زنان یا دختران دیگران را در خرابه‌ای قربانی هوسرانی خود کند.

مادر این دختر قربانی کودک‌آزاری، همچنین با اشاره به اینکه روز گذشته صدای زنگ مدرسه تغییر کرده بود و به همین لحاظ فرشته از ترس خود را خیس کرد، گفت: دخترم هر شب کابوس می‌بیند و فریادکشان از خواب بلند می‌شود.

به گفته وی، فرشته در جلسات دادسرا با دیدن متهم خود را خیس می‌کرد.

خاله سوسکه خطاب کردن سارینا
مقصر اصلی این حادثه کیست؟
همچنین پدر سارینا دختر دیگری که در خودرو این مرد هوسران حضور داشته، با بیان اینکه دخترش دارای پیش فعالی است گفت: این راننده جنایتکار بارها سارینا را «خاله‌سوسکه» خطاب می‌کرد و می‌دانست که این دختر شش ساله هر اتفاق و حرفی را در مدرسه یا سرویس زده می‌شود به من منتقل می‌کند.

وی با بیان اینکه مدرسه سرویسی را برای ایاب و ذهاب کودکانمان در نظر گرفته بود، اما خانمی که اقدام به جابجایی بچه‌ها می‌کرد با بداخلاقی با آنان رفتار می‌کرد و شش کودک را درون یک ماشین جا می‌داد گفت: برای راحتی دخترانمان اقدام به کرایه اتومبیلی از موسسه توریستی محله کردیم.

پدر یکی از کودکان تهدید شده با چاقوبا بیان اینکه در روز حادثه نیز متهم با من تماس گرفت و عنوان داشت که مدیر مدرسه اجازه نمی‌دهد که دختران را به منزل برسانم گفت:‌ من به مدرسه رفتم اما مدیر مدرسه هیچ اطلاعاتی در اختیارم قرار نداد و با این لفظ خطاب به من گفت «به حرف من گوش کن به نفع توست»، مانع از حضور این راننده در مدرسه شد.

پدر سارینا با بیان اینکه بارها مشاهده کرده بودم، سارینا موقع پیاده‌شدن از ماشین به این راننده جنایتکار لگد می‌زند گفت: سارینا بارها عنوان کرده بود که از راننده سرویس‌اش متنفر است اما ما این قضیه را به پای شیطنت و معلول‌بودن چشم راننده گذاشته بودیم.

پدر یکی از کودکان تهدیدشده با چاقوبا بیان اینکه چند روز بعد متوجه اتفاق شدم گفت: مقصر اصلی این قضیه ما والدین هستیم که به دلیل ارزان‌تر بودن سرویس به مردی غریبه اعتماد کردیم؛ هرچند ما حتی تصور این را که ممکن است مردی هوسران به دختر شش ساله هم رحم نکند، نداشتیم.

مادریکی از کودکان تهدیدشده با چاقو، در مورد حادثه کودک آزاری به ایسنا گفت که این راننده جنایتکار با دلنیای 9 ساله‌ام شوخی‌های نامناسب و بد می‌کرد و دخترم را «بزغاله» صدا می‌کرد، افزود: به او تذکر دادم که با دخترم شوخی نکن، اما تا زمانی که فرشته راز این راننده جنایتکار را فاش نکرده بود، دلنیا به من و پدرش نگفته بود که توسط راننده‌اش با چاقو تهدید شده است.

وی گفت: دخترم در تمام مراحل بازپرسی تهدیدشدن با چاقوی زرد توسط این راننده جنایتکار را تشریح کرده است.

به گزارش ایسنا، با اینکه حالا پس از گذشت ماه‌ها پرونده رسیدگی به هوسرانی این مرد در حال پیگیری است، اما جای سوال است که چه کسی باید پاسخگوی آینده از دست رفته کودکان خردسال باشد که تنها و تنها قربانی هوسرانی مردی شده و اکنون متهم آزادانه در شهرقدس می‌چرخد.

اسامی قربانیان این جنایت به درخواست والدین‌شان و به منظور حفظ حریم این کودکان تغییر کرده است.
 
منبع: انتخاب


نظرات | ۱۳٩٢/۳/۱ - کاوه |لینک به نوشته

onLoad and onUnload Example