برای نازنین
 
هزار اتوبوس و پانزده هزار نیرو از شهرداری تهران در عراق

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران با اشاره به اینکه مسئولیت حمل و نقل در خاک عراق بر عهده شهرداری است، تصریح کرد: خوشبختانه سازمان اتوبوسرانی توانسته است با همکاری سپاه خدمات در خور شأنی را به زائران ارائه کند.

به گزارش فارس، مجتبی عبداللهی در جمع خبرنگاران با تشریح اقدامات مدیریت شهری در زمینه خدمت رسانی به زائران حسینی، گفت: هم اکنون نظافت شهرهای نجف و کربلا نیز در سه شیفت کاری در حال انجام است.

 وی با بیان این مطلب که در حال حاضر بیش از 5هزار نیروی داوطلب با نظارت شهرداری مسئولیت خدمت رسانی به زائران را در مسیر نجف به کربلا بر عهده دارند، گفت: شهرداری تهران با 10هزار نیرو در کربلا و نجف حضور دارد.

 رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران با بیان اینکه ٢ موکب متعلق به شهرداری تهران خدمات مناسب و کاملی را در مسیر نجف به کربلا و زائران ارایه می دهند، افزود: بیش از یک هزار دستگاه اتوبوس درون شهری نیز درحال جابه جایی زائران در خاک عراق هستند.

 عبداللهی با بیان این مطلب که یکی از تمرکزهای اصلی شهرداری در بحث حمل و نقل بوده، گفت: از هم اکنون به فکر بازگشت زائران به کشورمان هستیم.

 وی خاطرنشان کرد: امسال به نسبت سالیان گذشته بازگشت زائران کمی زودتر آغاز شده است که این اتفاق باعث خواهد شد شاهد ترافیک کمتری در بازگشت باشیم.

 عبداللهی با اشاره به اینکه مسولیت حمل و نقل در خاک عراق بر عهده شهرداری است، تصریح کرد: خوشبختانه سازمان اتوبوسرانی توانسته است با همکاری سپاه پاسداران خدمات در خور شأنی را به زائران ارایه کند.

 رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران تاکید کرد: معتقدیم امکانات باید طوری تقسیم بندی شود که خدمات مطلوب چه در موقع ورود زائران و چه در مسیر بازگشت این عزیزان ارایه شود.

 عبداللهی با اشاره به اقدامات کمیته‌های مختلف شهرداری تهران، گفت:کمیته درمان تاکنون اقدامات خوبی در راستای خدمات درمانی به زائران داشته است و توانسته رضایت آنان را جلب کند. همکاران آتش نشانی ما نیز تجهیزات کاملی را هم در مرزها و هم در خاک عراق تدارک دیده اند.

 وی تاکید کرد: مسئولان کشور باید از هم اکنون به فکر استخراج کاستی‌ها، مشکلات و ضعف های موجود باشند و از همین حالا باید نسبت به رفع مشکلات برای سال آینده اقدام کرد.

 رییس ستاد اربعین شهرداری تهران با اشاره به بازگشت زائران افزود: باید از تمام ظرفیت‌های داخل کشور برای خدمت رسانی هرچه بهتر و کامل تر در مسیر بازگشت به زائران استفاده شود.

 عبداللهی با اشاره به مشکلات موجود گفت: در داخل خاک عراق به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها با مشکل مواجه هستیم. باید به تامین سرویس‌های بهداشتی، تامین آب آشامیدنی مورد نیاز و اسکان مناسب زائران در خاک عراق بیش از این توجه شود.

 

منبع: عصر ایران


نظرات | ۱۳٩٥/۸/٢٩ - کاوه |لینک به نوشته

از رونالد تا دونالد، شباهتهای ترامپ با ریگانشمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیروز، نهم نوامبر 2016 خاتمه یافت و دونالد ترامپ جمهوری خواه با غلبه بر رقیب دموکراتش،هیلاری کلینتون، به کاخ سفید راه یافت. شماری از کارشناسان ترامپ را با ریگان، رئیس جمهور اسبق آمریکا، مقایسه می کردند. در مطلب پیش رو به این شباهتها پرداخته شده است.

نامزدهای جمهوری‌خواه بعد از رونالد ریگان همیشه تلاش داشته اند تا خود را به این نام پیوند بزنند و از شگردهای کمپین انتخاباتی او استفاده کنند. دونالد جمهوری‌خواهان که نامش فقط یک حرف با رونالد آن روزها تفاوت دارد، دلایل زیادی برای اثبات این ادعا در چنته دارد که به اختصار به آنها اشاره می کنیم.
رونالد ریگان مردی از پرده نقره ای سینما بود که وارد سیاست شد و به دلیل انتخاب شعار های ساده و عامه پسند مورد اقبال هم واقع شد و موفق شد آرای یانکی ها را از آن خود کند و دو دوره هم کاخ سفید را در اختیار خود داشت. دونالد ترامپ هم پیش از آنکه یک چهره سیاسی باشد، چهره ای رسانه ای بود که با برنامه اپرنتیکس بیش از دلارهایش کسب شهرت کرد.
در کنار ستاره تلویزیونی بودن، هر دوی آنها یعنی رونالد و دونالد قبل از آنکه عضو حزب جمهوری خواه بشود، یک دموکرات بودند و این بیش از دیگر شباهت های این دو نامزد برای آمریکایی ها جلب توجه کرده است.
شاید جالب باشد بدانید شعاری که دونالد ترامپ انتخاب کرده است (Let’s make America great again) ابتکار تیم انتخاباتی خودش نیست و این شعار سالها پیش توسط رونالد ریگان مورد استفاده قرار گرفته است و تیم آقای ترامپ سعی کرد با این شبیه سازی نوستالژی دوران ریگان را برای آمریکایی ها زنده کند.
نزدیکی دیگری بین این دو چهره کاملا متفاوت نوع نگاه آنان به مشکلات جامعه آمریکاست. ریگان هم مانند ترامپ معتقد بود که آمریکا مشکلات بزرگ و پیچیده ای ندارد و این سیاسیون هستند که مشکلات را پیچیده تر از آنچه که هستند به مردم معرفی می کنند.
آقای کارتر به عنوان رئیس جمهور از ادبیات مناسب تری نسبت به آقای ریگان استفاده می کرد اما توصیه های نا امیدانه اش به مردم آمریکا در مورد کم کردن دمای اتاق ها و یا صرفه جویی در مصرف بنزین به دلیل شرایط بداقتصادی در مقابل امیدی که آقای ریگان به مردم آمریکا می داد، شکست خورد و دونالد ترامپ هم قولهای ساده ای همچون کشور را به کسی بسپارید که اقتصاد را می فهمد و شرکت های خود را درست مدیریت کرده است ، بر هیلاری کلینتون کار کشته پیروز شد.
انتخابات ۱۹۸۰ و ۲۰۱۶ شباهت دیگری هم دارند و آن نقش ایران در این کارزار سیاسی است. در آن روزها ضعف کارتر در مقابل ایران در موضوع گروگانها یکی از چالش های بزرگ رئیس جمهور آمریکا بود که ریگان قول آزادی آنها را می داد و کارتر را متهم به خفت در مقابل ایران انقلابی می کرد و ترامپ بر سر پرونده هسته ای ایران همین اتهام ها را به دولت آقای اوباما وارد کرد و سعی دارد تا این موضوع را تبدیل به دستاویزی برای ضعیف نشان دادن دموکرات ها کند.
البته لازم به ذکر است که آقای ریگان پیش از نامزد شدن برای ریاست جمهوری، فرمانداری دو ایالت را هم در کارنامه داشتند و همانند دونالد ترامپ بدون تجربه سیاسی نبودند.


منبع: گیل خبر


نظرات | ۱۳٩٥/۸/٢٠ - کاوه |لینک به نوشته

ستون حنانه

بنا به برخی روایات، از وقتی که مسجدالنبی ساخته شد، پیامبر اکرم (صلی الله وعلیه وآله) در موقع ایراد خطبه و سخنرانی برای مسلمانان (مخصوصاً روزهای جمعه)، بر تنة درخت خرمایی که در صحن مسجد باقی مانده بود تکیه می دادند؛ منتها وقتی جمعیت زیاد شد، اصحاب پیشنهاد کردند که منبری برای رسول خدا (صلی الله وعلیه وآله) ساخته شود تا همگان به آسانی بتوانند ایشان را ببینند.

پیامبر (صلی الله وعلیه و آله) نیز اجازه فرمودند. منبری از چوب با دو پله و یک عرشه ساخته شد. اولین جمعه ای که پیش آمد، رسول اکرم (صلی الله وعلیه وآله) جمعیت را شکافتند و با پشت سر گذاشتن آن ستون نخل، به طرف منبر رهسپار شدند. همین که بر بالای منبر قرار گرفتند، یک باره صدای نالة درخت خشکیده همانند زنِ فرزندمرده بلند شد. با نالة ستون صدای جمعیت نیز به گریه و ناله برخاست. رسول خدا (صلی الله وعلیه وآله) از منبر به زیر آمدند؛ ستون را در بغل گرفتند و دست مبارک را بر آن کشیدند و فرمودند: آرام باش! سپس به طرف منبر برگشته خطاب به مردم فرمودند: ای مردم! این چوب خشک به رسول خدا اظهار علاقه و اشتیاق می کند و از دوری وی محزون می گردد؛ ولی برخی از مردمان باکشان نیست که به من نزدیک شوند یا از من دور گردند! اگر من او را در بغل نگرفته و بر آن دست نکشیده بودم، تا روز قیامت از ناله خاموش نمی شد.

در وبسایت ویکی شیعه می خوانیم:

"ستون حَنّانه ، به عربی «اسطوانة الحَنّانة» (به معنای ستون گریه‌کننده)، نام یکی از ستون‌های مسجد النبی است. این ستون در محل درخت نخلی قرار دارد که بنا بر گزارش‌های تاریخی از فراق پیامبر (ص) نالید.

در حال حاضر این ستون در مسجد النبی وجود ندارد و عده ای می گویند ابن ابی کعب، ستون را به خانه خود برده و برخی روایات حاکی از دفن ستون زیر منبر پیامبر(ص) است."


به نوشته ویکیپدیا، "شاعران گوناگون از جمله مولوی در بیت‌هایی از اشعار خود از این ستون یاد کرده‌اند:

بنواخت نور مصطفی آن اُستُن حنانه را  کمتر ز چوبی نیستی حنانه شو حنانه شو

و یا:

سرمست چنان خوبی کی کم بود از چوبی  برخاست فغان آخر از استن حنانه

گفته شده که این ستون را «علم رسول‌الله»، «جزعه» و «مخلقه» هم می‌نامیدند. مخلقه به معنای عطرآگین است و در توضیح آن آمده‌است که این نام‌گذاری برای آن است که بر این ستون عطر و عود می‌سوزاندند و یا این‌که یاران پیش از دیدار با محمد در این مکان خود را عطرآگین می‌کردند."


یکی از اشعار معروف مولوی که در آن به ستون حنّانه (اُستُن حنّانه) اشاره شده است:در دل و جان خانه کردی عاقبت

هر دو را دیوانه کردی عاقبت

آمدی کاتش در این عالم زنی

وانگشتی تا نکردی عاقبت

ای ز عشقت عالمی ویران شده

قصد این ویرانه کردی عاقبت

من تو را مشغول می‌کردم دلا

یاد آن افسانه کردی عاقبت

عشق را بی‌خویش بردی در حرم

عقل را بیگانه کردی عاقبت

یا رسول الله ستون صبر را

اُستُن حنانه کردی عاقبت

شمع عالم بود لطف چاره گر

شمع را پروانه کردی عاقبت

یک سرم این سوست یک سر سوی تو

دوسرم چون شانه کردی عاقبت

دانه‌ای بیچاره بودم زیر خاک

دانه را دردانه کردی عاقبت

دانه‌ای را باغ و بستان ساختی

خاک را کاشانه کردی عاقبت

ای دل مجنون و از مجنون بتر

مردی و مردانه کردی عاقبت

کاسه سر از تو پر از تو تهی

کاسه را پیمانه کردی عاقبت

جان جانداران سرکش را به علم

عاشق جانانه کردی عاقبت

شمس تبریزی که مر هر ذره را

روشن و فرزانه کردی عاقبت


 

منابع:

entezar.ahlolbait.com

fa.wikishia.net

fa.wikipedia.org
نظرات | ۱۳٩٥/۸/۱٠ - کاوه |لینک به نوشته

onLoad and onUnload Example