برای نازنین
 
هفت نفر از شاگردهای مستقیم سید محمد باقر صدر در مجلس خبرگان پنجم

پارسینه:یکی از پدیده های جالب مجلس خبرگان که در پس جنجال های سیاسی و انتخاباتی آن مغفول مانده است، حضور حداقل هفت نفر از شاگردان مستقیم و شاخص آیت الله سیدمحمدباقر صدر در خبرگان پنجم است.

 


آقایان:محمد علی تسخیری؛سید علی اشکوری؛سید محمود هاشمی،عبد الهادی شاهرودی،شیخ اراکی،محمد حسین أحمدی شاهرودى تعدادی از این شاگردان مکتب صدر حاضر در مجلس خبرگان جدید جمهوری اسلامی ایران هستند.

تعداد قابل توجهی از شاگردان غیرمستقیم و افراد تاثیرگرفته از  سیدمحمدباقر صدر نیز در مجلس خبرگان پنجم حضور دارند.

گفتنی است دکتر سید صادق طباطبایی- برادر همسر سیداحمد خمینی- چند ماه قبل از فوت در گفتگویی با نشریه تقریرات فاش ساخته بود که قرار بوده است به دستور امام خمینی و به منظور جانشینی ایشان، آیت الله سید محمدباقر صدر به ایران آورده شود، اتفاقی که به دلیل اشتباه سید محمود دعایی لو می رود.  در این مصاحبه آمده است:زمانی که بنا به دستور امام خمینی ما قصد داشتیم آیت‌الله سید محمد باقر صدر را مخفیانه از عراق به ایران بیاوریم و [به عنوان جانشین امام خمینی] مقدمات کار از هر لحاظ آماده شده بود و آقای دعایی با گذرنامه آماده برای خروج مناسب ایشان از عراق، عازم بغداد گردید، گویا طرح مذکور لو رفته و ایشان دستگیر و به شهادت رسیدند.

در فرودین 1359 صدام حسین سیدمحمدباقر صدر و خواهرش بنت الهدی را زیر شکنجه به شهادت رساند.

سید محمدباقر صدر در مقام یک مجتهد برای اولین بار یک حزب سیاسی مدرن(حزب الدعوه) را در عراق تاسیس کرد. پرداختن به معضلات و مسائل روز جامعه بشری ؛ نواندیشی در عرصه مطالعات اسلامی ؛ تربیت کادرهای برجسته علمی و اخلاقی در حوزه علمیه ؛ ؛ بنیانگذاری تشکیلات انقلاب اسلامی که جهشی کیفی در تاریخ نهضت‌های اسلامی شیعیان بشمار می‌رود؛بنیانگذاری دستگاه مرجعیت عالی با استفاده از طرح مرجعیت صالح از جمله اصول اندیشه ها و عملکرد سید محمدباقر صدر محسوب می شود.


نظرات | ۱۳٩٤/۱٢/۱۳ - کاوه |لینک به نوشته

onLoad and onUnload Example