برای نازنین
 
از رونالد تا دونالد، شباهتهای ترامپ با ریگانشمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیروز، نهم نوامبر 2016 خاتمه یافت و دونالد ترامپ جمهوری خواه با غلبه بر رقیب دموکراتش،هیلاری کلینتون، به کاخ سفید راه یافت. شماری از کارشناسان ترامپ را با ریگان، رئیس جمهور اسبق آمریکا، مقایسه می کردند. در مطلب پیش رو به این شباهتها پرداخته شده است.

نامزدهای جمهوری‌خواه بعد از رونالد ریگان همیشه تلاش داشته اند تا خود را به این نام پیوند بزنند و از شگردهای کمپین انتخاباتی او استفاده کنند. دونالد جمهوری‌خواهان که نامش فقط یک حرف با رونالد آن روزها تفاوت دارد، دلایل زیادی برای اثبات این ادعا در چنته دارد که به اختصار به آنها اشاره می کنیم.
رونالد ریگان مردی از پرده نقره ای سینما بود که وارد سیاست شد و به دلیل انتخاب شعار های ساده و عامه پسند مورد اقبال هم واقع شد و موفق شد آرای یانکی ها را از آن خود کند و دو دوره هم کاخ سفید را در اختیار خود داشت. دونالد ترامپ هم پیش از آنکه یک چهره سیاسی باشد، چهره ای رسانه ای بود که با برنامه اپرنتیکس بیش از دلارهایش کسب شهرت کرد.
در کنار ستاره تلویزیونی بودن، هر دوی آنها یعنی رونالد و دونالد قبل از آنکه عضو حزب جمهوری خواه بشود، یک دموکرات بودند و این بیش از دیگر شباهت های این دو نامزد برای آمریکایی ها جلب توجه کرده است.
شاید جالب باشد بدانید شعاری که دونالد ترامپ انتخاب کرده است (Let’s make America great again) ابتکار تیم انتخاباتی خودش نیست و این شعار سالها پیش توسط رونالد ریگان مورد استفاده قرار گرفته است و تیم آقای ترامپ سعی کرد با این شبیه سازی نوستالژی دوران ریگان را برای آمریکایی ها زنده کند.
نزدیکی دیگری بین این دو چهره کاملا متفاوت نوع نگاه آنان به مشکلات جامعه آمریکاست. ریگان هم مانند ترامپ معتقد بود که آمریکا مشکلات بزرگ و پیچیده ای ندارد و این سیاسیون هستند که مشکلات را پیچیده تر از آنچه که هستند به مردم معرفی می کنند.
آقای کارتر به عنوان رئیس جمهور از ادبیات مناسب تری نسبت به آقای ریگان استفاده می کرد اما توصیه های نا امیدانه اش به مردم آمریکا در مورد کم کردن دمای اتاق ها و یا صرفه جویی در مصرف بنزین به دلیل شرایط بداقتصادی در مقابل امیدی که آقای ریگان به مردم آمریکا می داد، شکست خورد و دونالد ترامپ هم قولهای ساده ای همچون کشور را به کسی بسپارید که اقتصاد را می فهمد و شرکت های خود را درست مدیریت کرده است ، بر هیلاری کلینتون کار کشته پیروز شد.
انتخابات ۱۹۸۰ و ۲۰۱۶ شباهت دیگری هم دارند و آن نقش ایران در این کارزار سیاسی است. در آن روزها ضعف کارتر در مقابل ایران در موضوع گروگانها یکی از چالش های بزرگ رئیس جمهور آمریکا بود که ریگان قول آزادی آنها را می داد و کارتر را متهم به خفت در مقابل ایران انقلابی می کرد و ترامپ بر سر پرونده هسته ای ایران همین اتهام ها را به دولت آقای اوباما وارد کرد و سعی دارد تا این موضوع را تبدیل به دستاویزی برای ضعیف نشان دادن دموکرات ها کند.
البته لازم به ذکر است که آقای ریگان پیش از نامزد شدن برای ریاست جمهوری، فرمانداری دو ایالت را هم در کارنامه داشتند و همانند دونالد ترامپ بدون تجربه سیاسی نبودند.


منبع: گیل خبر


نظرات | ۱۳٩٥/۸/٢٠ - کاوه |لینک به نوشته

onLoad and onUnload Example