برای نازنین
 
شکست هیلاری کلینتون از ترامپ با وجود 1.5 میلیون رای بیشتر

آمار نهایی شمارش شده در انتخابات ریاست ایالات متحده آمریکا نشان می دهد هیلاری کلینتون نسبت به دونالد ترامپ بیش از  1.5 میلیون رای بیشتر کسب کرد اما به دلیل سیستم انتخاب رای الکترال، ترامپ رئیس خواهد شد.

به گزارش عصرایران، براساس آمارهای منتشر شده توسط خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، کلینتون 63 میلیون و 390 هزار و 669 رای  کسب کرد اما ترامپ یعنی پیروز انتخابات رای کمتری یعنی 61 میلیون و 820 هزار و 845 رای به دست آورد.

دلیل پیروزی ترامپ بر هیلاری با وجود کسب رای کمتر نیز به دلیل اجرای سیستم انتخابات دو مرحله ای یا رای الکترال است. سیستم انتخابات ریاست ایالات متحده پیچیده است.

به این صورت که مردم ابتدا نمایندگانی را برای " شورای انتخاب کنندگان" با 538 عضو انتخاب می کنند که آنها در نشستی (تقریبا تشریفاتی)، رئیس جدید ایالات متحده را انتخاب خواهند کرد.

 هر کدام از 50 ایالت آمریکا دارای تعداد معینی نماینده یا رای الکترال در این مجموعه هستند. رای الکترال ایالت ها در این مجموعه، به تساوی نیست.

هر کاندیدایی که در ایالتی اکثریت آرا را به دست آورد تمامی آرای الکترال آن ایالت را از آن خود خواهد کرد.

رئیس جدید ایالات متحده باید بتواند حداقل 270 رای الکترال را کسب کند.

ترامپ تاکنون توانسته است 290 رای الکترال و هیلاری 232 رای الکترال کسب کند  و این موضوع باعث شد ترامپ با وجود رای کمتر، پیروز نهایی انتخابات باشد.

شورای انتخاب کنندگان با 538 عضو در روز 19 دسامبر آینده نشست تشریفاتی را برای انتخاب رئیس آینده آمریکا برگزار می کنند که نتیجه آن مشخص است.
 
این برای نخستین باری نیست که کاندیدای پیروز در انتخابات ریاست آمریکا، رای کمتری را به دست می آورد.

قبل از این در سال 2000 میلادی هم جرج بوش پسر (جمهوری خواه) با وجود کسب 543 هزار رای کمتر از رقیب اش  " ال گور" دموکرات، اما پیروز انتخابات شد.


نظرات | ۱۳٩٥/٩/۱ - کاوه |لینک به نوشته

onLoad and onUnload Example