ايران سومين مصرف کننده‌ بزرگ سيگار آمريکايي

اداره آمار آمریکا اعلام کرد كه ایران بعد از ژاپن و عربستان، سومین مصرف کننده‌ بزرگ سیگارهای آمریکایی در جهان است.

این سازمان همچنین در گزارش خود عنوان می کند كه سیگار مهم‌ترین کالای مجاز صادراتی سال‌های اخیر شرکت‌های آمریکایی به ایران بوده است.  

در همین حال سازمان بهداشت جهانی در گزارشی اعلام کرده كه ایران برای شركت‌های چند ملیتی تولید سیگار به ویژه شرکت‌های دخانیات آمریکایی از اهمیت زیادی برخوردار است.

fce0e12f8ba0a2dbbacd8921f9efbd2e.jpg


اطلاعات اداره‌ آمار آمریکا نشان می‌دهد كه حداقل نیمی از حدود 100 میلیون دلار کالایی که شرکت‌های آمریکایی در سال 2005 به ایران صادر کرده‌اند سیگار بوده است.

این آمار در حالی منتشر می‌شود كه کاخ سفید طی ماه‌های اخیر تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کرده است.

اما سیگارهای آمریکایی در فهرست تحریم های ایران قرار ندارد؛ چرا که کنگره‌ آمریکا مدت‌ها پیش دارو، مواد غذایی و محصولات کشاورزی را از فهرست تحریم‌های ایران خارج کرد، به این ترتیب سیگار نیز در گروه مواد غذایی قرار گرفت و از فهرست تحریم‌ها خارج شد.

گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که ایران یکی از کشورهای مورد علاقه‌ شرکت‌های دخانیات خارجی است.

این سازمان مدارکی را بدست آورده که نشان می‌دهد شرکت‌های دخانیات آمریکایی مانند «آر جی رینولد»همواره به ایران به عنوان یک بازار پر رونق برای محصولات خود نگاه کرده و آن‌ها را از طریق واسطه به ایران صادر کرده‌اند.

مت مایرز کارشناس صنعت دخانيات در واشنگتن می گوید: مصرف سیگار در آمریکا و بیشتر کشورهای توسعه یافته سیر نزولی را طی می‌کند و شرکت‌های دخانیاتی مجبورند محصولات خود را در کشورهای دیگر بفروشند. به همین علت است که ایران برای آینده‌ شرکت‌های تولید کننده‌ سیگار بسیار مهم است.

منبع: انتخاب

/ 1 نظر / 7 بازدید