یارانه، آزمونی برای شناخت رفتار ایرانیان

در پی فراخوانهای گسترده برای انصراف مردم از دریافت یارانه نقدی، در اواخر فروردین ماه 1393 ثبت نام اینترنتی داوطلبان دریافت یارانه صورت گرفت. نتایج حاصل هر چند در وهله نخست شاید آنچنان که باید مورد توجه و مداقه در فضای عمومی کشور قرار نگرفت، اما با نگاهی دقیقتر بازگوکننده واقعیاتی در مورد جامعه کنونی ایران است.

ابتدا می خواهیم ببینیم تا قبل از اجرای طرح جدید، چه تعداد از مردم ایران یارانه نقدی دریافت می کردند.

منصور حقیقت پور، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در دی ماه سال 1392 در گفتگو با خبرنگار «فردا» با بیان اینکه در حال حاضر 5 میلیون نفر بیش از کل جمعیت ایران یارانه دریافت می کنند، اظهار داشت: این روزها اموات هم در کشور ما یارانه می گیرند. به عنوان مثل یک فردی در روستایی فوت کرده و طبق قانون یارانه وی باید قطع می شده است. اما به دلیل نبود سیستم، خانواده وی همچنان با شناسنامه این فرد یارانه دریافت می کنند.  
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: 3 میلیون نفر از ایرانیان خارج از کشور نیز در حال حاضر یارانه دریافت می کنند. 2 میلیون نفر هم در کشور بیش از جمعیت کشور یارانه می گیرند. این درحالی است که خارج نشینان نباید حقی از یارانه های داخل کشور داشته باشند. یارانه ها برای قشر آسیب پذیر و طبقه متوسط جامعه است. خارجی ها نه تنها نباید یارانه بگیرند بلکه باید یارانه هم بدهند. اما متاسفانه به دلیل عدم وجود سیستم در کشور این مشکل پابرجاست و دولت به 77 میلیون نفر در حال حاضر یارانه می دهد.  
 نماینده مردم اردبیل افزود: اگر 10 میلیون نفر از مردم کشور را ثروتمند بدانیم و 5 میلیون نفر دیگر هم که مازاد بر جمعیت کشور یارانه می گیرند را شناسایی کنیم، آن موقع است که می توان گفت یارانه 15 میلیون نفر در حال حاضر اضافه بر سازمان پرداخت می شود. (منبع)

رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران در اسفنده ماه 1392 در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این که 500 هزار فرد متوفی در کشور یارانه دریافت می‌کنند! گفت: در حال حاضر بر اساس آمار رسمی بالغ بر 77 میلیون نفر از جمعیت کشور یارانه دریافت می‌کنند. این در حالی است که بیش از جمعیت سرشماری شده در کشور یارانه نقدی واریز می‌شود. (منبع)
پس از پایان مهلت ثبت نام در طرح جدید، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در اوایل اردیبهشت ماه 1392 در مصاحبه با ایسنا گفت: در این مرحله خانواده‌ها دو گزینه را می‌توانستند انتخاب کنند که حدود دو میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه انصراف دادند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه "در روزهای نخست تعداد افرادی که ثبت‌نام نکرده بودند به بیش از 10 درصد رسید و پیش‌بینی ما این بود که حدود هفت تا هشت میلیون نفر از ثبت‌نام انصراف دهند"، گفت: در نهایت حدود دو میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه انصراف دادند. (منبع)
در همان ایام ابراهیم نکو، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره تعداد انصراف دهندگان از یارانه نقدی در مرحله جدید اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: در حالت کلی طبق آمار دریافتی از سوی مسئولان حدود 7.5 درصد از مردم در این مرحله ثبت نام نکرده و از دریافت یارانه نقدی انصراف داده‌اند. وی افزود: البته از این رقم بخش بزرگی مربوط به ایرانیان خارج نشین یا کسانی که در خارج به سر می‌برند است از همین رو بدون لحاظ این افراد باید گفت در دور جدید ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی تنها 3.5 الی 4 درصد از مردم از ثبت نام خودداری کرده و انصراف داده‌اند.
نکو با بیان اینکه 71 میلیون نفر از ایرانیان داخل کشور نسبت به دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده‌اند تصریح کرد: در این مرحله کمتر از 7 میلیون نفر ثبت نام نکرده‌اند که بدون لحاظ خارج نشینان باید گفت فقط سه و نیم میلیون نفر در داخل کشور انصراف داده‌اند.
وی با اشاره به اینکه آمار انصراف 3.5 الی 4 درصدی هم باید برای دولت قابل توجه باشد، گفت: دولت باید از این آمار به عنوان موفقیت یاد کند چرا که از بین 77 میلیون نفر باز هم تعدادی از مردم به توصیه دولت گوش کرده و نسبت به دریافت یارانه نقدی اقدام نکرده‌اند. (منبع)
چند روز بعد جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: 90 درصد ثبت نام کنندگان در سامانه دریافت یارانه نقدی درآمد خود را زیر یک میلیون تومان اعلام کرده اند که از این میان 60 درصد در آمد خود را زیر 600 هزار تومان اعلام کرده اند. (منبع)
از دو حال خارج نیست: یا واقعا درآمد ماهانه 90 درصد مردم ایران زیر یک میلیون تومان است که تصویر تیره و تاری ترسیم می کند و با هیچ یک از مدعاهای اقتصادی سازگار نیست یا چنین نیست که به معنی اظهار نادرست درآمد است که باز با ادعاهای اخلاقی درباره خودمان، انطباق ندارد و در هر دو صورت قابل تامل و البته تاسف است.
در حالت اول، درآمد ماهانه 90 درصد مردم تنها 350 دلار در ماه است. چنانچه ساعات کار هر هفته را 44 ساعت در نظر بگیریم هرساعت تنها 2 دلار خواهد شد. در حالت دوم، جامعه ای که در آن از بام تا شام درباره اخلاق و معنویت سخن گفته می شود در ورطه دروغ افتاده است. (منبع)
همه آنهایی که از خیر یارانه گذشته اند پولدارها نیستند و همه آنهایی که یارانه می گیرند کم درآمد نیستند. 73 میلیون در برابر دو میلیون 400هزار نفر یعنی شکست برای واقعی کردن یارانه بگیرها. این یعنی مردم دارند به دولت دروغ می گویند؟ این یعنی از مردم اعتمادی به دولت ندارند؟ این یعنی مردم به زبان بی زبانی به دولت می گویند آنچه را وظیفه داری به من بدهی بده! این یعنی مردم به دولت می گویند اگر تا به حال بر اساس بی تدبیری ها ثروت و داریی ام کم ارزش شده حداقل دلم خوش است که ماه به ماه مبلغی را در ازای ضرر من پرداخت می کنی!
مردم از دولت مستقر یا واقعی تر بگویم از همه دولت های سابق بدهکارند. خود را طلبکاری می دانند که می خواهند هر چه می توانند از مطالباتشان را وصول کنند. این نگاه طلبکارانه مردم از دولت کار را سخت می کند. مردم با این نگاه مشارکتشان در توسعه کشور پایین می آید. مردم طلبکار شهروندان صدیقی نیستند. مردم طلبکار فقط طلبکارند و شاکی. به مردم طلبکار همان قدر که اعتماد نمی کنند نمی شود اعتماد کرد. مردم دولت را صادق نمی دانند که می گوید میخواهیم یارانه ها را بهتر برای شما خرج کنیم و دولت هم همه 73 میلیون نفری که خودش را مُحِق دریافت یارانه می دانند صادق نمی داند.
بی اعتمادی مردم و دولت نشانه های یک سونامی مهلک است. کسی حواشس هست؟!!! (منبع)

/ 0 نظر / 17 بازدید