هر کسی از ظن خود شد یار من

این لوگوی بازیهای المپیک ٢٠١٢ لندن هم داستان جالبی دارد و اعتراضات فراوانی را برانگیخته است. طرفه آنکه این سر و صداها نه از جانب یک گروه و کشور خاص بلکه بعضاً توسط گروههایی ایراد شده است که دشمنان سرسخت یکدیگر محسوب می شوند. از یک طرف کمیته ملی المپیک ایران رسماً به این لوگو ایراد گرفته و با یادآوری المپیکهای ١٩٨٠ و ١٩٨۴ که ایران در آنها غایب بود، تلویحاً تهدید کرده است که در صورت عدم تغییر آن ممکن است بازیها را تحریم کند و از دیگر سو عده زیادی از یهودیان انگلستان در تماس با رسانه ها خواهان تغییر این لوگو شده اند. حکایت عجیبی است، نیست؟ دو خبر زیر را به نقل از منابع داخلی بخوانید تا بفهمید چه شیر تو شیری است.

خبر اول

 

جام جم آنلاین: رییس و دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران در نامه ای رسمی اعتراض خود را به آرم نژاد پرستانه بازی های المپیک 2012 لندن اعلام کردند.
به گزارش ایرنا، در این نامه که با امضاء محمد علی آبادی و بهرام افشارزاده خطاب به ژاگ روگ رییس کمیته بین المللی المپیک نوشته شده است، از نژادپرستانه بودن آرم بازی ها انتقاد شده است.

متن نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم کمیته بین المللی المپیک

با عرض سلام

احتراما، ضمن عرض تشکر و آرزوی موفقیت در برنامه‌های کلان کمیته بین المللی المپیک که همواره در راستای توسعه روح المپیزم در سراسر جهان تاکید داشته و دارد، نظر جنابعالی را به نکته‌ای مهم که قطعا بی توجهی به آن می‌تواند اثرات مخربی برای آینده ورزش به خصوص المپیک 2012 لندن داشته باشد جلب می نمایم.

رئیس عزیز. از آنجائیکه پیردوکوبرتن بعنوان بنیانگذار المپیزم نوین خدمتی بسیار بزرگ و ارزشمند به روح بشری بخصوص جامعه مدرنیته و ماشینی امروز کرد تا مردم سراسر جهان بویژه جوانان حضور در این آئین بزرگ را بعنوان هدفی والا در کنار رسیدن به رشد و تعالی روحی و بدنی و همچنین بنای جهانی صلح آمیز قرار دهند بر همه ما نیز وظیفه است تا راهکارها و فعالیتهای لازم را در جهت هر چه بهتر برگزار شدن این رویداد بزرگ بکار بندیم.

بر هیچ کس پوشیده نیست که شخص جنابعالی نیز بعنوان ادامه رو این راه و فردی که المپیک مدرن را با راهکارهایی اساسی همچون تاکید بر برپایی المپیک نوجوانان که می تواند گامی اساسی در راستای تحقق واقعی این جنبش در روح و فکر آینده سازان کشورهای مختلف باشد؛ نقشی اساسی در بحث ایجاد تحرک و داشتن روح و بدنی سالم در سراسر جهان داشته اید.

از این رو مطمئنا تاکید بر حفظ ارزشهای آرمانی المپیک که هر گونه جانب داری و حرکت سیاسی، دینی و نژادپرستی را در این حوزه ممنوع اعلام می کند می تواند نقشی اساسی در برپایی هر چه بهتر المپیک پیش رو (2012 لندن) داشته باشد.

متاسفانه همگان شاهدیم که المپیک پیش رو در آغاز راه و در حالی که دو سال تا برپایی آن باقیمانده با چالشی اساسی که قطعا زائیده روح نژادپرستی برخی افراد است مواجه گردیده است.

استفاده از واژه zion از سوی طراح لوگوی المپیک ( براساس مطالعات و مستنداتی که در شبکه اینترنت موجود است و به پیوست نیز ارسال گردیده) در آرم بازیهای المپیک 2012 اقدامی بسیار زشت و خلاف شعارهای ارزشی المپیک است که مطمئنا عدم برخورد شخص جنابعالی با این موضوع می تواند حضور حداکثری کشورهای شرکت کننده بخصوص کشورهایی همچون ایران را که بر پیروی از اصول و ارزشها تاکید دارند تحت تاثیر قرار دهد.

در پایان ضمن یادآوری بحرانی که در المپیکهای 1980 و 1984 گریبانگیر این رویداد ورزشی بزرگ بعنوان بزرگترین گردهمایی به دوراز رنگ، نژاد، دین و سیاست شد از جنابعالی بعنوان متولی و حرکت دهنده نهضت المپیک درخواست می گردد ضمن برخورد با مسببین این موضوع که می تواند بحرانی مشابه را به بار بیاورد، نسبت به تغییر این آرم و لوگو و طراحی آرمی جدید مطابق با تمامی ادوار گذشته که فقط و فقط به ورزش و برابری و برادری در این رویداد بزرگ تاکید داشته، دستورات مقتضی را صادر فرمائید.
 

 خبر دوم

خبر آنلاین: لوگوی طراحی شده توسط شرکت «وولف اولینز» برای المپیک لندن که در تعریفش ، خودشان می گویند:« عبارت لندن 2012 و پنج حلقه المپیک که در رقم صفر قرار گرفته اند  ، تشکیل شده » بیش از 400 هزار دلار هزینه داشت و پس از معرفی لوگو در ژوئن 2007 عکس العمل های تندی نسبت به آن در کشور انگلستان صورت گرفت تا جایی که در نظرسنجی شبکه بی بی سی بیش از 80 درصد آرا کمترین نمره ممکن را به این لوگو دادند و روزنامه دیلی تلگراف هم با اعتراض شدید به لوگو برای حذف آن و تغییر عقیده کمیته برگزار کننده بازی ها بیش از 20 هزار امضا جمع آوری کرد. روزنامه سان هم لوگو را نقاشی از یک میمون ماکاک توصیف کرد و هزینه صرف شده برای آن را زیر سوال برد.

اما جالب تر وقتی است که اخبار مربوط به قصه رونمایی این نماد در سال 2007 بررسی شود . آن روزها روزنامه های معتبر انگلیسی با انتقاد از دولت وقت تونی بلر ، می نوشتند:« عده زیادی از یهودیان انگلستان تماس با رسانه ها خواهان تغییر این لوگو شده بودند چون به نظرشان  لوگو چیزی بجز صلیب شکسته رنگ شده نازی ها در جنگ جهانی دوم نیست .» و البته تعدادی از روزنامه ها هم معتقد بودند لوگو، تصویر لیزا سیمپسون -یکی از شخصیتهای سریال کارتونی خانواده سیمپسون - را در ذهن تداعی می کند .

 اما تونی بلر ، یکی از طرفداران این لوگو بود و در رسانه ها بارها از آن دفاع کرد و در کنار آن لرد کو مدیر کمیته برگزار کننده بازی های المپیک لندن این لوگو را جذاب خواند.

/ 1 نظر / 7 بازدید
مرضی

به نظر من شبیه یک آدمی هست که ژست مسابقه به خودش گرفته!