چنان با نیک و بد سر کن ...

نلسون ماندلا در سن 95 سالگی درگذشت. "جاکوب زوما" رئیس جمهور آفریقای جنوبی با عبارت "ماندلا ما را ترک کرده است"، از درگذشت ماندلا خبر داد.

زوما در سخنرانی تلویزیونی خود اعلام کرد ماندلا، اولین رئیس جمهور سیاهپوست آفریقای جنوبی در طی مراسمی رسمی تشییع می شود.

وی همچنین اعلام کرد ماندلا در ساعت 8 و 50 دقیقه به وقت محلی در منزل مسکونی اش و در حالی که اعضای خانواده اش در کنارش بودند، فوت کرد. او به شدت از بیماری ریه رنج می برد.

رئیس جمهور آفریقای جنوبی گفت:" پدر و بنیانگذار جمهوری دموکراتیک ما رفت. او در آرامش و در کنار افرادی از اعضای خانواده اش درگذشت. او هم اکنون راحت شد. امت ما فرزندی بزرگ و ملت ما پدر خود را از دست داد. هیچ چیزی این خسارت و درد بزرگ را جبران نمی کند. به دلیل تواضع، انسانیت و مهربانی اش همه او را دوست داشتند."

رئیس جمهور آفریقای جنوبی اضافه کرد: به مناسبت درگذشت ماندلا، در کشور عزای عمومی اعلام می شود و پرچم های آفریقای جنوبی نیز نیمه افراشته خواهد بود. همچنین تشییع جنازه ماندلا، در مراسم رسمی برگزار خواهد شد.

 ماندلا رهبری اعتراضات علیه آپارتاید و حکومت تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی را برعهده داشت به همین دلیل، 27 سال زندان را تحمل کرد.

وی همچنین پس از پیروزی اعتراض ضدنژادپرستی، نخستین رئیس جمهور سیاه پوست کشور آفریقای جنوبی بعد از پایان حکومت آپارتاید بود که در انتخابات دموکراتیک انتخاب شد.

ماندلا به دلیل مبارزه با تبعیض نژادی و برقراری صلح و آشتی میان سفید پوستان و سیاه پوستان جایزه نوبل را در سال 1993 دریافت کرد.

"می‌بخشیم، اما فراموش نمی‌کنیم" جمله معروف ماندلا بود که او پس از پیروزی اعتراضات ضدنژادپرستی در آفریقای جنوبی آن را به زبان راند و زمینه برقراری آشتی بزرگ میان بخش های نژادی کشورش را فراهم کرد و مانع از جنگ انتقام جویانه در کشورش شد.

شمار زیادی از سران کشورها و چهره های برجسته جهان ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت ماندلا، احساس خود را درباره این حادثه بیان کردند.

هم اکنون تعداد زیادی از مردم سیاه و سفید پوست آفریقای جنوبی در برابر منزل مسکونی ماندلا در شهر ژوهانسبورگ تجمع کرده اند و در حالی که پرچم های کشورشان را در دست دارند و حرکات موزون انجام می دهند و ترانه می خوانند.

همچنین علاقمندان به ماندلا، تعداد زیادی گل و شمع را در کنار منزل مسکونی اش قرار داده اند و هر لحظه بر تعداد این گل ها و شمع ها اضافه می شود.

- دولت فلسطین اعلام کرد به مناسبت درگذشت ماندلا، عزای عمومی اعلام می کند و پرچم فلسطین نیمه افراشته خواهد شد.

- اوباما اعلام کرد تا روز دوشنبه در آمریکا عزای عمومی به مناسبت درگذشت ماندلا برقرار است.

- ونزوئلا به مناسبت درگذشت ماندلا سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

- حسن روحانی رئیس جمهور و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پیام های جداگانه ای درگذشت ماندلا را تسلیت گفتند.

- فیفا اعلام کرد پرچم 209 کشور عضو در مقر این فدراسیون در سوئیس نیمه افراشته خواهد شد.

- پرچم بریتانیا بر فراز مقر نخست وزیری در لندن به مناسبت درگذشت ماندلا نیمه افراشته می شود.

همچنین رئیس‌جمهور اسلامی ایران در پیامی در گذشت 'نلسون ماندلا' را به رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی و ملت این کشور تسلیت گفت.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسلانی ریاست جمهوری، متن پیام حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی با این شرح است:


جناب آقای جاکوب زوما

رییس جمهور محترم آفریقای جنوبی


با نهایت تأسف و تأثر از درگذشت عالی جناب نلسون ماندلا رییس جمهور پیشین کشور دوست، آفریقای جنوبی مطلع شدم.

نلسون ماندلا به آزادی و برابری انسانها نه تنها در کشورش آفریقای جنوبی بلکه در پهنه جهان، باور شک ناپذیری داشت و در این باور راستین هیچگاه به خود تردید راه نداد. او در این راه پر فراز و نشیب و سراسر رنج، با تحمل آوارگی، دوری از خانه و خانواده و زندانهای طویل المدت "راه طولانی آزادی" را شکوهمندانه معنا بخشید. او بی تردید شخصیت ممتازی بود که پس از پیروزی و به بار نشستن مبارزات، با پیوند اخلاق و سیاست، شیرینی بخشش در عین فراموش نکردن را حتی به زندانبانان و به بند کشندگان خود چشانید و از خود خاطره کم نظیری برای جهان بشریت به جا گذاشت. شگفتی زندگی او در آن بود که می دانست چگونه زندگی کند.

امروز ما نه فقط شاهد نتایج سیاستهای خردمندانه او در یکدلی نژادها و یکرنگی رنگهای مختلف در تلاش برای ساختن آفریقای جنوبی هستیم، بلکه آثار گرانسنگ این زندگی پرامید ونشاط را در کل قاره آفریقا برای کسب آزادی و برابری و زدودن آثار شوم به جا مانده از دوران استعمار و استثمار و دمیدن تدبیر در حیات مردم می توان نظاره کرد.

سوگمندانه فقدان این شخصیت بزرگ جهانی را به جنابعالی، خانواده ایشان و ملت بزرگ آفریقای جنوبی تسلیت می گویم و برای آن فقید آرامش ابدی مسئلت دارم.


منابع:

عصر ایران

تابناک

___________________________________________________

پی نوشت:

اظهار نظرها و واکنشهای رهبران و مقامات عالی رتبه کشورهای مختلف جهان در مورد مرگ ماندلا، آدمی را به یاد این شعر عرفی شیرازی می اندازد:

چنان با نیک و بد سر کن که بعد مردنت عرفی

مسلمانت به زمزم شوید و هندو بسوزاند

/ 0 نظر / 33 بازدید