تجارت میلیاردی نماز و روزه میت!

وقتی فرد مسلمانی فوت می‌کند، مساله ادای تکالیف ادانشده وی مطرح می‌شود. اغلب مواقع، نزدیکان فرد فوت‌شده، متوسط سالی را برای ادای نماز و روزه قضا شده آن فرد، در نظر می‌گیرند که این زمان متوسط بین یک تا سه سال است.

«اقتصادنیوز» با این مقدمه ادامه داد: در این میان آن‌طور که بسیاری از مراکز مرتبط با مراجع تقلید در مورد نرخ واجباتی که به گردن اموات است می‌گویند، نرخ نماز قضا برای هر یک سال حداقل حدود 700 هزار تومان و نرخ هر یک ماه روزه قضا، حداقل 500 هزار تومان است. این بدان معنی است که هزینه هر یک سال نماز و روزه ادانشده از سوی فرد فوت‌شده، حداقل یک میلیون و 200 هزار تومان هزینه دارد.

در نظر گرفتن زمان یک سال، زمانی متوسط برای ادای واجباتی است که در طول حیات فرد فوت‌شده از سوی خود او ادا نشده است.

بر اساس آماری که پیش از این سازمان ثبت احوال به صورت تفکیک‌شده در مورد اموات سال 91 عنوان کرده بود، در سال مزبور 307 هزار و 839 نفر فرد بالغ، فوت شده‌اند. هر یک از این افراد بالغ با فرض مسلمان بودن، هزینه‌ حداقل یک میلیون و 200 هزار تومانی برای یک سال واجبات ادانشده خود دارند.

در واقع با احتساب فوت حدود 308 هزار نفر در سال و پرداخت نماز و روزه یک‌ساله آنها به میزان حداقل یک میلیون و 200 هزار تومان، گردش مالی این بازار حدود 370 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

به عبارتی این عدد نشان از گردش مالی واجبات یک‌ساله فوت‌شدگان سال 91 دارد. البته این عدد در صورتی است که کلیه این فوت‌شدگان مسلمان باشند و بستگانشان برای ادای تکالیف ادانشده آنها اقدام کرده باشند.

البته نرخ ادای نماز و روزه قضا در برخی از شهرهای استان گیلان در حدود یک میلیون و 400 هزار تومان و در شهری مانند مشهد همان یک میلیون و 200 هزار تومان است. در شهر قم نیز توسط یکی از مراکز مذهبی اجرت یک سال نماز 900 هزار تومان و یک ماه روزه 500 هزار تومان نرخ‌گذاری شده است.

تورم 250 درصدی اجرت نماز و روزه

موضوع قابل توجه دیگر در این تجارت، تورم آن است. در سال 89 اجرت یک سال نماز قضا در حدود 250 هزار تومان و یک ماه روزه 150 هزار تومان بود که اکنون این نرخ در برخی مناطق به یک میلیون و 400 هزار تومان رسیده است. تفاوت این دو نرخ حاکی از تورم 250 درصدی نرخ ادای نماز و روزه در سال‌های 1389 تاکنون است.

 

منبع: عصر ایران

/ 0 نظر / 32 بازدید