العالم، فارس نیوز و اعتراض هیات سوری به سخنان مرسی

در حالی که روز گذشته ، خبرگزاری فارس و شبکه العالم (متعلق به صدا و سیما) ، خروج هیات سوری در هنگام سخنرانی محمد مرسی از سالن اجلاس عدم تعهد را تکذیب می کردند و آن را خبرسازی رسانه ای می دانستند ، خبرگزاری رسمی دولت سوریه ، به نقل از وزیر خارجه این کشور ، خبر خروج از سالن را تأیید کرد.


به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه گفت هیئت این کشور در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران در اعتراض به سخنان محمد مرسی رئیس جمهور مصر، سالن اجلاس را ترک کرد.

علاوه بر خبرگزاری رسمی سوریه، سایت رسمی رادیو تلویزیون دولتی این کشور نیز این مطلب را منتشر کرده است.


سایت رسمی تلویزیون دولتی سوریه

  معلم اضافه کرد: پس از پایان سخنرانی مرسی، هیئت رسمی سوریه دوباره به سالن اجلاس بازگشت.

وی افزود: سخنرانی مرسی (درباره سوریه) به معنی دخالت در امور داخلی سوریه و نادیده گرفتن عرف ریاست اجلاس است. این سخنان، به معنی تحریک خون ریزی در سورریه است.

مرسی در سخنانش با توصیف حکومت سوریه به ظالم و سرکوبگر خواستار تغییر آن شد.


خبرگزاری رسمی دولت سوریه - سانا

 العالم در خبری "فوری" مدعی شده بود که المعلم برای مصاحبه با خبرنگار این شبکه از سالن خارج شده بود نه در اعتراض به سخنان مرسی!
خروج از سالن به هنگام ایراد سخنان مغیر با منافع ملی ، از عرف های شناخته شده بین المللی است و ربطی به اصل اجلاس ندارد و صرفاً نمایاندن اعتراض به سخنان ناطق است.
با این حال ، گویا برخی رسانه های داخلی ،با عدم درک این عرف ، کاسه داغ تر از آش شده و در حالی که خود سوری ها می گویند سالن را به نشانه اعتراض به مرسی ترک کردیم ، این ها می گویند : نه ، سالن را ترک کردید تا با ما مصاحبه کنید ، شما اعتراضی نداشتید!

گفتنی است صدا و سیما در پخش مستقیم اجلاس ، سخنان مرسی را تغییر داد و بخش های مربوط به انتقادات او از حکومت سوریه را سانسور کرد.

جالب اینجاست که العالم ، بعد از اعلام رسمی علت خروج هیات سوری از سالن ، به جای عذرخواهی به خاطر خبر کذب خود ، مدعی شد که بر خلاف اعلام برخی رسانه ها ، هیات سوری اجلاس را ترک نکرده است. این در حالی است که خبر ، مربوط به ترک سالن بود ، نه کل اجلاس.
و نکته جالب تر این که العالم کاملاً در جریان خروج هیات سوری به نشانه اعتراض بود چرا که امروز در خبر جدیدش - که با خبر قبلی اش مغایر است - اعتراف کرده که ولید المعلم بعد از خروج از سالن ، با خبرنگار این شبکه صحبت کرده و نسبت به سخنان مرسی اعتراض کرده است.

با این حال ، وقتی مقامات سوری مشاهده کردند که شبکه العالم ، آنها را نیز سانسور می کند ، اصل ماجرا را به خبرگزاری رسمی دولت سوریه منتقل کردند تا از آن طریق اطلاع رسانی درست شود و بعد از ان ، العالم ، ناگزیر به انتشار سخنان المعلم در پی خروج اعتراض آمیزش از سالن شد. همچنین یکی از فعالان سیاسی معروف کشورمان هم مدعی شده بود که احتمالاً نخست وزیر سوریه برای دستشویی سالن را ترک کرده بود!


سایت شبکه العالم بعد از افشای اصل ماجرا توسط خبرگزاری رسمی سوریه

این قبیل رفتارهای غیر حرفه ای و غیر صادقانه ، آن هم از سوی رسانه هایی که با بودجه عمومی و بیت المال اداره می شوند ، بزرگ ترین ضربه به اعتماد مردم به رسانه های داخلی و خدمتی بی نظیر به رسانه های بیگانه است .

__________________________________________________________

منبع: عصر ایران

/ 0 نظر / 14 بازدید