تن فروشي نسل اينترنت

پشت جلد كتاب تحصيلات گران من

اخيرا در فرانسه كتابي با نام «تحصيلات گران من» نوشته «لورا د.» منتشر شده است كه اين كشور را با شوك بزرگي روبه‌رو كرده است. اين كتاب داستان «لورا» است كه 19 سال دارد. او روزها، دانشجو است و شب‌ها، سر ساعت‌هاي از قبل تعيين شده، تن‌فروشي مي‌كند. علاوه بر بيست ساعت كلاس، پانزده ساعت در هفته هم در يك مركز تجاري كار مي‌كند. اما خرج تحصيل‌اش را، كه فيش‌هاي آب ‌و ‌برق و تلفن و اجاره‌خانه و هزينه‌ي رفت‌و‌آمد هم به آن‌ها اضافه مي‌شود، نمي‌تواند به اين صورت تأمين كند. لورا بين هوا و زمين معلق مانده است. والدينش آن‌قدر فقير نيستند كه او مشمول بورس تحصيلي شود، و از طرفي آن‌قدر هم ثروتمند نيستند كه از نظر مالي تأمين‌اش كنند.

لورا كه كمي جاه‌طلب است و از هر راهي مي‌خواهد خرج تحصيل‌اش را در بياورد، به گرداب تن‌فروشي مي‌افتد. بعد از تمام اين ماجراها، او امروز مي‌گويد: «به محض اينكه به يك آگهي جواب مثبت بدهي ديگر آلوده شدي.» او در كتاب «تحصيلات گران من» با صراحتي غافلگير كننده، سقوطش را در محيط تن‌فروشي اينترنتي تعريف مي‌كند.

در بخشي از اين‌كتاب آمده است: « آه در بساط نداشتم. فيش‌ها روي هم تل‌انبار شده بود، اجاره‌خانه هم مانده بود. جيب‌هام خالي بود و مجبور بودم بدون بليط سوار مترو بشوم. زندگي‌ام غيرقابل تحمل و خيلي سخت شده بود و به همين سختي هم عادت كرده بودم. تا اينكه به خودم گفتم اگر به «پيام»‌ها جواب بدهم، تا حدودي قدرت انتخاب به دست مي‌آورم. ولي نمي‌دانستم كه دقيقن برعكس مي‌شود. بعد از آن، اصلن قدرت انتخاب نداشتم.» لورا براي يك ساعت تن‌فروشي، 100 تا 150 يورو مي‌گيرد؛ دستمزدي وسوسه‌انگيز كه او را براي به دست آوردن «پول فوري با كمي مشقت» تحريك مي‌كند.

*‌ اينترنت؛ توهم امنيت

همه چيز فقط با چند كليك شروع شد. «پشت مانيتور خيال مي‌كردم خطري نيست ولي اين دام بود، سر قرار كه مي‌رفتم، تنهاي تنها بودم و هيچ‌كس نمي‌توانست كمكم كند.»

با خواندن يك آگهي اينترنتي بود كه لورا كارش به تن‌فروشي كشيده شد. «مرد 50 ساله‌اي دنبال ماساژور پاره‌وقت مي‌گردد. ارجحيت با دختران دانشجو است.» و بار اول، مشتري 250 يورو به لورا مي‌دهد و از اين پس زندگي‌اش از اين رو به آن رو مي‌شود. او وارد دنياي روابط جنسي پولي مي‌شود و روز به روز مشتريانش بيشتر مي‌شوند.

همزمان در فرانسه كتاب «تن‌فروشي در عصر تكنولوژي‌هاي ارتباطي مدرن» نوشته «اوا كلو ِ» نيز انتشار يافته است. نويسنده‌ي اين كتاب معتقد است: «صفحه‌ي اينترنت تنها توهم امنيت را ايجاد مي‌كند.»
در بخشي از اين كتاب آمده است: «مهم‌ترين دليل تن‌فروشي دانشجويان همان نياز مالي است. اين دانشجويان از خانواده‌هاي طبقه‌ي متوسط هستند. والدين‌شان، هر دو، كار مي‌كنند ولي در بسياري موارد توان پرداخت هزينه‌ي تحصيلي فرزندانشان را ندارند.»

و در جاي ديگري از اين كتاب اضافه شده است: «تن‌فروشي به دختران محدود نمي‌شود و بعضي از پسرها هم براي تأمين هزينه‌ي تحصيلي خود دست به اين كار مي‌زنند، كه البته تعدادشان كمتر است.»

* فقر دانشجويي در فرانسه

اعترافات لورا موردي استثنايي نيست و خبر از يك بيماري اجتماعي در فرانسه مي‌دهد: بي‌ثباتي مالي دانشجويان. در سال 2006، يك صنف دانشجويي تعداد تن‌فروشان دانشجو را 40 هزار نفر تخمين زده است. اين رقم در زماني منتشر شد كه دولت فرانسه از قانون برابري حقوق سخن مي‌گفت. با اين حال اين رقم تقريبي است و هيچ آمار دقيقي هنوز در اين مورد وجود ندارد.

هزينه‌هاي ضروري دانشجويان در فرانسه  23 درصد افزايش يافته، ولي بورس‌هاي دانشجويي و كمك‌هزينه‌هاي مسكن فقط 10 درصد افزايش داشته است. تأمين هزينه‌ي تحصيل در اين شرايط فرانسه، بسيار دشوار به نظر مي‌رسد و صد هزار دانشجو در اين كشور زير خط فقر زندگي مي‌كنند(حدود 650 يورو در ماه).

به نظر اوا كلوِ تن‌فروشي دانشجويي نابرابري حقوق اجتماعي در فرانسه را نشان مي‌دهد كه موفقيت در دانشگاه با وجود اين آسان به نظر نمي‌رسد و مي‌گويد: «پاسخ مسؤولان به اين مشكل قانع كننده نيست.»

لورا نيز با تأسف مي‌گويد: «نبايد اين موضوع را تابو فرض كنيم و چشمان‌مان را به روي آن ببنديم. بعضي‌ها مي‌گويند اين پديده‌اي حاشيه‌اي است، اما من، بر عكس، فكر مي‌كنم كه تن‌فروشي دانشجويي دارد ابعاد وسيعي به خود مي‌گيرد.»

امروز لورا ديگر تن‌فروشي نمي‌كند ولي آينده‌ي روشني هم براي خودش پيش‌رو نمي‌بيند.

كتاب «تحصيلات گران من» با اين جملات آغاز مي‌شود: «اسم من لورا است. 19 ساله‌ام. دانشجو هستم و مجبورم براي تأمين هزينه‌ي تحصيل تن‌فروشي كنم. فقط من نيستم كه اين كار را مي‌كنم. حدود 40 هزار دانشجوي ديگر هم همين كار را مي‌كنند. همه چيز با منطقي عجيب و غريب اتفاق افتاد؛ بدون اينكه من واقعن بدانم به چه دامي گرفتار شده‌ام. من با يك قاشق نقرهاي‌ در دهانم به دنيا نيامده‌ام. هيچ‌وقت طعم لوكس و رفاه را نچشيدم، ولي تا همين امسال هم چيزي در زندگي‌ام كم نداشتم. عطش من براي يادگيري و آرزوهاي من، هميشه برايم اين تصور را به همراه داشته كه دوره‌ي دانشجويي‌ام بهترين دوره‌ي زندگي‌ام خواهد بود. هيچ‌وقت فكرش را نمي‌كردم كه اولين سال دانشجويي‌ام به يك جهنم واقعي تبديل شود.»

 

كتاب‌هاي «تحصيلات گران من» و «تن‌فروشي در عصر تكنولوژي‌هاي ارتباطي مدرن» كه اولين كتاب‌ها درباره تن‌فروشي دانشجويي است، همزمان توسط انتشارات ماكس ميلو فوريه‌ي 2007 در پاريس به چاپ رسيده است.

------------------------------------------------------------

منبع: gurab.blogfa.com

/ 0 نظر / 25 بازدید