ملامسه با زن نامحرم یا دروغ گفتن، مسأله کدام است؟

در حالی که "علیرضا شیخ عطار" سفیر ایران در آلمان با متهم کردن سایت ها به دروغگویی، گفته است که هیچ گونه «ملامسه»ای با نماینده زن در پارلمان آلمان نداشته ، فیلم منتشر شده توسط رسانه ها ، خلاف این ادعا را نشان می دهد.

ماجرا از این قرار است که در اجلاس امنیتی مونیخ ، سفیر ایران ، پس از دیدن خانم «کلادیا رث» رئیس حزب سبزهای آلمان و نماینده پارلمان ، به نشانه احترام و سلام ، دست خود را بالا برد و نماینده زن آلمان ، دستش را به دست شیخ عطار زد.

 سخنگوی این سیاستمدار آلمانی هم با انتشار متنی تایید کرده است که شیخ عطار قصد دست دادن نداشت بلکه این، سیاستمدار آلمانی بود که در واکنش به سفیر ایران، با او دست داد.

واقع مطلب هم همین است و دیپلمات باسابقه ای مانند شیخ عطار نیز حتماً می داند که مقامات ایرانی هرگز با خانم ها دست نمی دهند و لذا شیخ عطار هم چنین قصدی نداشته است و این ، زن آلمانی بوده که دستش را به دست شیخ عطار زده است.

این نوع از دست دادن در ایران به نام "بزن قدش" و در غرب با عنوان "های فایو" شناخته می شود که دو طرف با بلند کردن دست و قرار دادن کف دست خود به سوی کف دست طرف مقابل، دست های یکدیگر را به هم می زنند.

نوشتار حاضر ، هرگز اصل دست دادن - یا به قول شیخ عطار ، "ملامسه" - را در کانون توجه خود ندارد و اساساً مشکل کشور ما نیز این نیست که آیا دست شیخ عطار به دست خانم آلمانی خورده یا نه؟ بلکه دغدغه این نوشتار ، آن است که چرا برخی مسوولان کشورمان به راحتی، نه تنها خود دروغ می گویند، بلکه دیگران را هم متهم به دروغگویی می کنند! و فکر می کنند که مردم نمی فهمند و نخواهند فهمید؟!در همین ماجرا ، شیخ عطار نه تنها به دروغ گفته که هیچ ملامسه ای بین دست ها وجود نداشته ، بلکه سایت ها را نیز متهم کرده که خبر کذب منتشر کرده اند و سپس برایشان اظهار تأسف هم کرده است!
در حالی که می توانست صادقانه بگوید: من دستم را به نشانه سلام و احترام بالا بردم و این نماینده آلمانی بوده که دستش را به دستم کوبید در حالی که من چنین قصدی نداشتم.

اما این که یک "واقعه رخ داده" - که انصافاً شیخ عطار در آن خلافی نکرده بوده - را منکر شود و به دروغ بگوید که هیچ تماسی انجام نشد و بعد هم بقیه را متهم به دروغ کند ، قابل تحمل نیست.
دست دادن با نامحرم ، هر چند در فقه شیعی ، گناهی فردی است ، اما دروغ گفتن ، "گناه کبیره " است و اتفاقاً یکی از مصیبت های بزرگ کشورمان نیز همین مساله است که متأسفانه در برخی رده های مدیریتی نیز شیوع پیدا کرده است.

قبل از این، در واکنش به این موضوع، شیخ عطار در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته بود: من دستم را به نشانه احترام بلند کردم و خانم رث نیز دستش را بلند کرد ولی هیچ ملامسه‌ای صورت نگرفت. متأسفانه سایت‌های داخل کشور بدون اینکه در جریان کم و کیف ماجرا باشند اقدام به انتشار این خبر کرده‌اند.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران هم گفته بود:  اینها هجمه تبلیغاتی است که علیه سفیر ما در آلمان شروع شده که در گذشته نیز سابقه داشته است. برخی رسانه‌ها می‌خواهند به شکلی حضور پر رنگ ایران در اجلاس امنیتی مونیخ را زیر سوال ببرند و یا نقشی که آلمان می‌تواند در برقراری روابط هدفمند که به حل مشکلات بین‌المللی کمک کند تحت تاثیر قرار دهند و با نقش آلمان مخالفت کنند. این خبرسازی‌ها قبلا هم سابقه داشته است و هیچ خلافی توسط سفیر ما صورت نگرفته است. سخنگوی حزب سبز آلمان نیز بر این موضوع تاکید کرده بود.

مقامات ایرانی معمولا در ملاقات با زنان از دست دادن با آنها خودداری می کنند و برای ابراز احترام و خوش آمدگویی ، دست راست را بر روی سینه خود می گذارند یا اینکه با چسباندن دو کف دست بر روی یکدیگر به شیوه مرسوم در شرق آسیا، ادای احترام و خوش آمدگویی می کنند.

نماینده زن آلمانی: کار من بود

سایت خبری دویچه وله آلمان در گزارشی به نقل از مدیر صفحه فیس بوک خانم روت نوشته بود: «سفیر جمهوری اسلامی اصولاً با زنان دست نمی‌دهد و با کلاودیا هم هیچوقت دست نداده است. او در این وضعیت تنها سعی کرده است پاسخی مودبانه بدهد، بی آنکه مجبور شود با کلاودیا دست بدهد. کلاودیا که کاملا با این ژست غیرمترقبه غافلگیر شده بود، تنها دست سفیر را به مدتی کوتاه لمس کرده است. واکنش مودبانه او بخاطر این واقعیت بود که می‌خواست در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ از وزیر امور خارجه و سفیر ایران طی گفتگویی بخواهد که به کارگردان معروف ایرانی جعفر پناهی اجازه دهند برای شرکت در فستیوال فیلم برلیناله به آلمان بیاید.»

کلاودیا نیز در آلمان به دلیل خوش و بش با سفیر ایران از سوی برخی رسانه ها، مورد انتقاد قرار گرفته است. او در واکنش به این انتقادات گفته است که تلاش کرد در حاشیه اجلاس مونیخ خواستار صدور مجوز برای لغو ممنوع الخروجی جعفر پناهی کارگردان ایرانی و امکان سفر او به آلمان برای حضور در جشنواره فیلم برلین شود.

 

منبع: عصر ایران

/ 0 نظر / 9 بازدید