پول ایران در "حریم سلطان"!

درست زمانی که مردم سرگرم اخبار ساکتین و کاسبین فتنه بودند، کاسبان و ساکتان تحریم، در جایی دیگر بدون دغدغه کار خود را پیش می‌بردند. تا همین چند سال پیش هر دهه یک پرونده بزرگ فساد مالی و اقتصادی خودنمایی می‌کرد و همگان را مبهوت حجم و ابعاد و اندازه می‌ساخت اما حالا اگر نه هر هفته که هر ماه یک پرونده فساد اقتصادی ایران در گوشه‌ای از جهان گشوده می‌شود.

پرونده‌ای که هم اینک پیش‌روست، فاصله‌ای عظیم با بزرگ‌ترین پرونده فساد اقتصادی ایران، یعنی پرونده سوء‌استفاده سه هزار میلیارد تومانی مه‌آفرید خسروی دارد. قضیه این بار نه بر سر سه هزار میلیارد تومان که بر سر 87 میلیارد یورو است. یعنی با احتساب قیمت چهار هزار تومان برای هر یورو، این پول معادل 348 هزار میلیارد تومان می‌شود؛ بیش از صد برابر رقم پرونده بزرگ‌ترین فساد اقتصادی ایران.

البته این تمام ماجرا نیست. علاوه بر این رقم، قاچاق یک و نیم تن طلا، احتمالا کوه یخی است که از آب بیرون زده است. رضا ضراب تاجر 29 ساله ایرانی که نامش در میان اوراق این پرونده به چشم می‌خورد کسی است که برخی از وی به عنوان عامل دور زدن تحریم‌ها یاد کرده‌اند. درست مثل بابک زنجانی.

همان مرد جوانی که این روزها سر‌و‌ته همه اخبار درباره اقتصاد و سیاست و ورزش و سینما به وی گره می‌خورد اما همچنان تبلیغات شرکت هواپیمایی‌اش هر شب در ساعات پربیننده پخش می‌شود و می‌گویند چک عظیم‌المبلغ تامین اجتماعی را نیز باز پس نداده است.

ایران و ترکیه فراز و نشیب های فراوانی در روابط تاریخی خود داشته‌اند اما این بار، در شرایطی که بسیاری از ایرانیان پای شبکه «جم تی وی» مثلث‌های عشقی پوچ و زندگی تجملاتی قهرمانان ترکیه‌ای را پیگیری می‌کنند، معلوم می‌شود پول ایران حتی در جیب وزرای این کشور نیز قرار گرفته است. داستان این بار فراتر از مثلث‌های عشقی است. قصه قصه پول است و سوء استفاده. تنها پای سوم مثلث پولی بابک زنجانی و رضا ضراب، هنوز رخ ننموده است.  

در اخباری که در روزنامه‌های ترکیه درباره این ماجرا منتشر شده است نام‌های مهمی خودنمایی می‌کند. در میان اخبار این پرونده نام بانک ملی این بار نیز می‌درخشد. با رو شدن این ماجرا انگار پازل فرار خاوری از ایران نیز در حال کامل شدن است و می‌توان حدس زد وی نه برای سه هزار میلیارد تومان که چند سنگ از کوهی بزرگ بود و اتفاقا از ایران هم خارج نشده بود، که برای پول‌های بزرگ‌تر از این و ماجراهایی پیچیده‌تر فراری زودهنگام را طراحی کرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده این پول در فاصله سال های 2009 تا 2012 از ایران خارج شده است و خاوری در مهرماه سال 1390، برابر با سپتامبر 2011 از ایران خارج شده است. به این ترتیب وی اطلاعات ذی‌قیمتی در خصوص این پرونده نیز در دل دارد. 

به نظر می‌رسد در پس شرایط غیرعادی تحریم برای مردم کشورمان، شرایطی غیرعادی اما شیرین، برای عده‌ای قلیل نیز رقم خورده است. هر چند 4ماهی از پایان دولت احمدی‌نژاد می‌گذرد اما این طور به نظر می‌رسد که این دوران، دوران یک دولت نبود. دولت پیشین در قامت صد دولت با اختیاراتی عجیب و غریب و تصمیماتی عجیب و غریب‌تر ظاهر شد و حالا رو شدن گوشه گوشه پرونده‌های ریز و درشت فساد اقتصادی‌اش در اینجا و آنجای جهان، ابهت اعداد را برای افکار عمومی از میان برده است.

اینجاست که معلوم می‌شود بحران دولت یازدهم نه مسکن مهر است و نه پرداخت نقدی یارانه‌ها. وقتی در سه سال 87 میلیارد یورو، یعنی بیش از تمام پول حاصل از فروش نفت در یک سال، آن هم قبل از تحریم، از ایران خارج می‌شود، کسری هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه نقدی طبیعتا مشکلی پیش پا افتاده می‌شود. در میان 49 نفری که در پرونده فساد اقتصادی در ترکیه دستگیر شده‌اند نام فرزندان چند وزیر این کشور نیز به چشم می‌خورد. می‌گویند وزرای مذکور استعفا داده‌اند و از حضور در افکار عمومی پرهیز دارند.حالا باید دید این پرونده با کدام مقامات و مسئولان ایرانی گره می‌خورد که اگرچنین شود عزمی برای خجالت از مردمی که فشار سنگین تحریم را با تمام وجود تحمل کردند، وجود دارد؟


منبع: فرارو به نقل از روزنامه قانون

/ 0 نظر / 29 بازدید