درگذشت هوگو چاوز و حواشی آن

هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری ونزوئلا روز چهارشنبه 16 بهمن ماه 1391 پس از ماه‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان درگذشت.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نیکولاس مادورو، معاون رئیس‌جمهوری ونزوئلا در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خبر درگذشت هوگو چاوز، رهبر سوسیالیست این کشور را تأیید کرد. چاوز که تنها ۵۸ سال سن داشت، در دو سال گذشته برای معالجه بیماری خود بارها به کوبا سفر کرده بود. او اگر چه چند روز پیش به کاراکاس بازگشته بود، اما در انظار عمومی ظاهر نشده بود. معاون چاوز در حالی که متاثر و گریان بود، خبر درگذشت چاوز را اعلام کرد. حال چاوز و وضعیت تنفسی او از ساعات اولیه روز سه‌شنبه «بحرانی» گزارش شده بود.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رییس جمهوری اسلامی ایران، در پیامی درگذشت هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا را تسلیت گفت.

متن پیام تسلیت محمود احمدی‌نژاد به نیکلا مادورو کفیل ریاست جمهوری ونزوئلا بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

دوست گرامی جناب آقای نیکلاس مادورو

کفیل محترم ریاست جمهوری ونزوئلا

روح بلند مردی بزرگ از تبار عدالت‌طلبان و آزادی‌خواهان به آسمان پر کشید و جهان را در سوگ فروبرد. ونزوئلا فرزندی برومند و شجاع و جهان، رهبری خردمند و انقلابی را از دست داد.

در نهایت تأثر این حادثه غم‌انگیز را به همه ملت‌ها و ملت بزرگ ونزوئلا و خانواده محترم ایشان و جنابعالی تسلیت عرض می‌نمایم.

هوگو چاوز نامی آشنا برای همه ملت‌هاست. نام او یادآور زلال پاکی و مهربانی، شجاعت، پایمردی، عشق به مردم و فداکاری و تلاش بی‌وقفه برای خدمت به مردم به ویژه محرومین و زخم‌خوردگان از استعمار و استکبار است.

او انسانی عمیقاً موحد و مؤمن و پایبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبیای الهی و حاکمیت جهانی عدالت و عشق به رهبری صالحان بود.

او همزمان که با رشادت تمام در برابر زیاده‌خواهی‌های مستکبران می‌ایستاد و فشار سنگین تبلیغاتی و اقتصادی و تهمت‌ها و حتی کودتاها را در هم می‌شکست، قامت بلندش در برابر کودکی خردسال فرو می‌افتاد و با دست‌های مهربانش او را نوازش و سرود آزادی و سرافرازی را در گوش او زمزمه و زلال عشق را در اندیشه و جان او جاری می‌کرد.

هوگو چاوز نماد و میراث‌دار همه شجاعان و مبارزان و انقلابیون در تاریخ پرافتخار و البته غمبار آمریکای لاتین و تجلی روح آزادگی مردم مظلوم این دیار و همه ملت‌های تحت ستم و پرچم برافراشته مبارزات ضداستعماری و عدالت طلبانه و طلایه دار دوستی بین ملت ها است.

او نقطه اتکاء روحی و پشتیبان همه انقلابیون و آزادی خواهان منطقه و جهان بود.

او حقیقتا جلوه روشنی از یک ونزوئلایی پرشور و آرمانی و دوست داشتنی است و مردم بزرگ ونزوئلا با آگاهی و هوشمندی بارها و بارها او را به مسند ریاست جمهوری رساندند و در فراز و نشیب و سختی ها یاری‌اش کردند و او نیز همه فرصت‌ها و قدرت را برای خدمت به مردم و سربلندی کشورش و آزادی ملت ها به کار گرفت.

او سرانجام در پی یک بیماری مشکوک همه وجود و جان خود را نیز در این راه پرافتخار تقدیم کرد.

او در حقیقت شهید راه خدمت به ملت ونزوئلا و پاسداری از ارزش های انسانی و انقلابی است. گرچه امروز و به ظاهر هوگو چاوز، دوست صمیمی و مهربان مردم، در بین ما نیست اما اطمینان دارم که روح آسمانی و اندیشه پاک او هر روز و در افقی بالاتر در دل و جان تک تک مردم آمریکای لاتین و ونزوئلا و همه ملت های عالم و با درخششی بیشتر طلوع می کند و راه عزت و سربلندی را فراروی همگان قرار خواهد داد.

هوگو چاوز زنده است تا عدالت و عشق و آزادی زنده است. او زنده است تا ایمان و پاکی و انسانیت زنده است. او زنده است تا ملت ها زنده اند و برای استقرار استقلال و مهربانی و عدالت تلاش می کنند.

تردید ندارم که او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسیح(ع) و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد.

یک بار دیگر این ضایعه سنگین را تسلیت گفته و از خداوند منان برای جنابعالی و ملت ونزوئلا و همه ملت‌ها سعادت و سلامت و رفاه و عزت آرزو می‌کنم.

دوست و برادر شما

احمدی نژاد

رییس جمهوری اسلامی ایران

شانزدهم اسفند ۱۳۹۱

ششم مارس ۲۰۱۳

 

گزارش خراسان نیوز در مورد حواشی پیام تسلیت احمدی نژاد:

احمدی نژاد در فرودگاه کاراکاس: چاوز به این حقیقت که خداوند متعال ، حضرت مسیح و انسان کامل یار ملت ها خواهند بود ایمان داشت
پیام تسلیت احمدی نژاد درباره درگذشت هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا و به ویژه این سخن وی که "تردید ندارم که چاوز همراه با مسیح و انسان کامل باز خواهد گشت" واکنش ها وانتقادهای شدید برخی علما و نمایندگان مجلس خبرگان و رسانه ها را بر انگیخت.در همین حال رئیس جمهور برای حضور در مراسم تشییع پیکر چاوز وارد ونزوئلا شد .به گزارش ایسنا دکتر محمود احمدی نژاد پس از ورود به فرودگاه کاراکاس به منظور شرکت در مراسم خاکسپاری هوگوچاوز در جمع خبرنگاران گفت: چاوز تجلی روح آزادی خواهی و عدالت طلبی ملت های آمریکای لاتین بود. او مرد بزرگی بود که از دل ملت های منطقه متولد شده و یک بار دیگر شخصیت واقعی ملت های آمریکای لاتین را به عرصه ظهور و بروز رسانید. رییس جمهور فقدان هوگوچاوز را به ملت ونزوئلا و همه ملت های آمریکای لاتین تسلیت گفت و با اعلام همبستگی با این ملت ها، اظهار کرد: البته چاوز هرگز نخواهد مرد و روح و اندیشه او در دل و جان ملت ها زنده است و در همیشه تاریخ نیز زنده خواهد ماند.وی خاطرنشان کرد: از دست دادن این مرد بزرگ که دوست صمیمی همه ملت ها بود، برای من غم سنگینی است و مانند از دست دادن برادری مهربان، شجاع و حکیم می باشد.وی افزود: هوگوچاوز برای من یک شخصیت بسیار عزیز و برادری بسیار ارزشمند بود. وی تاکید کرد: روح، اندیشه و آرمان هوگو چاوز حلقه وصل همه ملت های آزادیخواه جهان است. او مردی بزرگ با آرزوهای بزرگ و انسانی بود. وی تصریح کرد: من هم مانند چاوز ایمان دارم که پیروزی از آن ملت ها خواهد بود. وی گفت: خدای متعال، حضرت مسیح و انسان کامل یار ملت ها خواهند بود و این ها حقایقی است که چاوز عمیقا به آن ایمان داشت.وی سخنان خود را با شعار زنده باد عدالت، آزادی و اتحاد همه ملت ها به پایان برد.


دری نجف آبادی: عبارات احمدی نژاد برای پیام تسلیت چاوز در شأن ما نیست
در همین حال پیام تسلیت احمدی نژاد درباره هو گو چاوز که در آن تاکید شده بود "تردید ندارم که چاوز همراه با مسیح و انسان کامل باز خواهد گشت" واکنش هایی را برانگیخت . حجت الاسلام قربانعلی دری نجف آبادی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به پیام تسلیت رئیس جمهور به مناسبت درگذشت هوگوچاوز رئیس جمهور ونزوئلا اظهار داشت: ما اگر می خواهیم از چاوز حمایت کنیم باید از مواضع ضد آمریکایی استقلال خواهی و خدمت گزاری وی حمایت کنیم.دری نجف آبادی تصریح کرد: گفتن مطالبی بیش از این به خصوص این گونه عباراتی که آقای احمدی نژاد در خصوص رئیس جمهور ونزوئلا به کار بردند در شأن ما نیست. همچنین آیت الله سید احمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان نیز در واکنش به این پیام رئیس جمهور اظهار داشت: می شد یک پیام دیپلماتیک داد و وارد حوزه های اعتقادی نشد . همتای یک رئیس جمهور در یک کشور دیگر از دنیا رفته است و طبیعی است که رئیس جمهور ما نیز باید پیام تسلیت بدهد، اما بنده ورود در مباحث اعتقادی در این پیام را درست نمی دانم. وی گفت: از ایشان تقاضا می کنیم از مواضع چالش زا و تنش زا پرهیز کند .


واکنش قرائتی به پیام رییس جمهور
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در بیستمین سالروز تأسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد قم که در مدرسه امام خمینی(ره) برگزار شد، به پیام رییس جمهور درباره درگذشت چاوز واکنش نشان داد و گفت: کسی در گوشه ای از دنیا می میرد و کسی هم از گوشه دیگر دنیا تسلیت می گوید و می نویسد«که من اطمینان دارم که او از عباد صالح است و او به همراه مسیح و مهدی موعود خواهد آمد» شما چه کاره هستید که این حرفها را بر زبان می آورید، کسی که دستش را از دست مراجع خارج کند دچار این غفلت ها خواهد شد.رییس ستاد اقامه  نماز ادامه داد: بر این اساس، امام زمان که برای ظهور 313 یار می خواهد ، به گفته این آقا یکی از آن 313 نفر مشخص شده که کیست، این نشان می دهد وقتی انسان از ریل کتاب الله و عترت خارج شود به کجا خواهد رفت. به گزارش عصر ایران احمدی نژاد روز پنج شنبه در حالی عازم ونزوئلا شد که باز هم کسی از دفتر رهبر انقلاب در بدرقه اش حضور نداشت.این دومین سفر رئیس جمهور بدون بدرقه نماینده دفتر رهبر انقلاب است. در همین حال کامران نجف زاده نیز در برنامه صرفا جهت اطلاع گفت : خدا رحمت کند چاوز را که انصافا توی سینه سپر کردن مقابل آمریکا همیشه پای کار بود. تعریف وتمجید از چاوز حقش بود اما واقعا باید کار رو به رجعت چاوز وقت ظهور حضرت کشوند .نمی شه معتدل تعریف وتقدیر کرد؟نمی شه عزای عمومی وشهید واین جور تعابیر رو سرجای خودش خرج کرد .


آیت الله مصباح یزدی: برخی به  دنبال حکومت صالحان هستند اما هوگوچاوز را امثال آن می دانند
به گزارش خبرگزاری رسا آیت الله مصباح یزدی، نیز عصر روز پنج شنبه هفدهم اسفند ماه در مراسم بزرگداشت آیت الله خوشوقت در مسجد دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: امروز در جامعه ما ولایت فقیه مانند خورشید می درخشد و دنیا حکومت ما را حکومت ولایت فقیه می شناسد اما دست هایی در کار است که می خواهند این عنصر اصلی حکومت ما که به برکت خون شهدا و برکات مجاهدین و در رأس همه آنها امام(ره) به دست آمده، کم رنگ شود.وی با اشاره به این که برخی به دنبال حکومت صالحان هستند اما هوگوچاوز را امثال آن می دانند، تصریح کرد: اسلام را باید از اسلام شناس گرفت و در این زمینه چه کسی از امام(ره) و امروز چه کسی بهتر از مقام معظم رهبری است. به گزارش فارس رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به اظهارات لیدر حلقه انحرافی گفت: فراموش کرده اند که مردم ما به خاطر ولایت فقیه و اسلام سینه هایشان را مقابل فشنگ های دشمن سپر کردند نه برای چیز دیگر. می گویند دوران اسلام گرایی تمام شده؟ چه چیزی تمام شده؟ چگونه چنین ادعایی می کنید بدانید که ما پای اسلام ایستاده ایم.به گزارش مهر وی تأکید کرد: هیچ وقت ایرانی بودن نباید جای اسلام را بگیرد، ایرانی گری شعاری است که بهایی ها هم می گفتند و این افتخار نیست. باید بدانیم که هیچ چیزی در عالم قابل مقایسه با اسلام نیست و همه چیز فدای اسلام است و هر چیزی در پرتو اسلام رشد می کند. در همین حال محسنی اژ ه ای سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد مرگ هوگو چاوز و اینکه پیغام رئیس جمهور ایران مبنی بر محشور شدن چاوز به همراه حضرت مسیح با امام زمان (عج) و اینکه آیا این موضوع مصداقی از نشر اکاذیب است یا خیر نیز افزود: این مسئله موضوع قضایی نیست.


روزنامه ایران: چاوز فرصت نکرد اسلام  آوردنش را اظهار کند
از سوی دیگربه گزارش عصر ایران در پی انتقادات از متن پیام تسلیت رئیس جمهور درباره مرگ هوگو چاوز، روزنامه ایران (ارگان دولت )در یادداشتی با عنوان "از وهب نصرانی تا چـاوز" به قلم "سید مهدی طباطبایی" نوشت:سال ها و قرن ها از واقعه عظیم کربلا و رشادت آن تازه مسلمان مسیحی که جان به راه امام عصر خویش سپرده بود، گذشت که خمینی کبیر (ره) ندای یاری حسین زمان سر داد و مشعل فروزان انقلاب اسلامی اش مظلومان و مستضعفان جهان و حتی بسیاری از غیرمسلمانان را بیدار کرد. چاوز بزرگ اما با این که فرصت چندانی برای اظهار اسلام آوری حقیقی خویش نیافت، حجت را بر همه مدعیان دینداری و بصیرت تمام کرد. او به عبرت آموزان راه عاشورا پیوست و چه بسا گوش ها و چشم های بسته که هنوز اسیر قشری گری مانده و از درک حقیقت و دفاع از اسلام حقیقی عاجزند.


معاون رئیس جمهور: نباید بحث های فرعی را نسبت به موضوعات اصلی برجسته کنیم
به گزارش محمدی خبرنگار خراسان حجت الاسلام میرتاج الدینی معاون رییس جمهور در اجرای قانون اساسی نیز در حاشیه همایش دفاع ملی دفاع همه جانبه در جمع خبرنگاران در خصوص واکنش های برخی علما و اعضای مجلس خبرگان به پیام رئیس جمهور در خصوص درگذشت رئیس جمهور ونزوئلا گفت: ما در دولت نباید بحث های فرعی را نسبت به موضوعات اصلی برجسته کنیم، اصل موضوع این است که چاوز یک شخصیت انقلابی و مبارز بود و با الهام گرفتن از آرمان های امام خمینی تربیت شده بود و این موضوع را خود چاوز بارها اذعان داشت.وی تصریح کرد: رابطه دولت ونزوئلا با جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر بسیار خوب بود و اگر یک سوم این رابطه را سایر کشورها با ایران داشتند الان جایگاه ایران خیلی بالا بود و رئیس جمهور بیشتر به این موضوع این نگاه را داشت که از یک شخصیت مبارز و انقلابی در مقابل استکبار حمایت کند چراکه همه ویژگی های چاوز ماند عدالت خواهی و مردمی بودن او ویژگی مطلوب انقلاب است. البته شاید در بخشی از این پیام مواردی مطرح شده که مورد قبول بعضی ها نباشد و ما نباید مسائل فرعی را بیشتر از مسائل اصلی ترجیح دهیم.میرتاج الدینی افزود: اگر فردی حتی رئیس جمهور هم نباشد و تنها یک شخصیت سیاسی و فرهنگی باشد که افکار امام و انقلاب را این گونه مطرح کند ما از وی حمایت می کنیم چه برسد به فردی که 16 سال رئیس جمهور ونزوئلا باشد.معاون رییس جمهور د ر پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری درباره علت صدور اطلاعیه توسط دولت به دلیل مرگ هوگو چاوز و اعلام عزای عمومی، گفت: بالاخره رئیس جمهور فقید ونزوئلا فردی انقلابی و پیرو اندیشه های امام خمینی (ره) و لازم بود این کار انجام شود؛ با توجه به اینکه هوگو چاوز یک شخصیت سیاسی بود، به همین دلیل اعلام عزای عمومی در کشور بر عهده رئیس جمهور است اما اعلام عزای عمومی برای علمای بزرگ کشور بر عهده مقام معظم رهبری است.

تابناک در روز 17 اسفند 91 نوشت:

فضای سیاسی کشور در ساعات گذشته، تحت تأثیر پیامدهای مرگ هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا بود. پیامی که رئیس جمهور برای درگذشت چاوز فرستاد و او را یکی از قائمین آخر زمان نامید و پس از آن هم یک روز در ایران برای درگذشت چاوز، عزای عمومی توسط هیأت دولت اعلام شد، رسانه‌ها و برخی سیاسیون را به خود مشغول کرد.

در پایان‌ هم حجت‌الاسلام بهمن شریف‌زاده، روحانی نزدیک به مشایی نیز با در گذشت چاوز واکنشی قابل توجه نشان داد. در صفحه شخصی حجت‌الاسلام بهمن شریف‌زاده در سایت فیس بوک این گونه به مرگ هوگو چاوز پرداخته شده است: «ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون... تسلیت به مناسبت درگذشت بسیجی واقعی عصر،‌ آقای هوگو چاوز»!

پایگاه خبری انتخاب به نقل از وال استریت ژورنال نوشت: اهمیت قائل شدن بسیار زیاد احمدی نژاد برای دوست ونزوئلائی اش هوگو چاوز باعث جنجال سیاسی در ایران شده است. این درحالی است که تردیدهایی در خصوص ادامه ی اتحاد تنگاتنگ دو کشور با وجود مرگ چاوز به وجود امده است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب Entekhab.ir ؛ احمدی نژاد در پی مرگ چاوز، عزای عمومی اعلام کرد و در پیام تسلیتش نوشت: چاوز با مسیح و انسان کامل برای نجات بشریت و ایجد عدل در جهان رجعت خواهد کرد.

پیام تسلیت رئیس جمهور ایران باعث انتقادات شدیدی از سوی مسئولان، روحانیت و مردم عادی شد. این در حالی است که این موضوع به تیتر یک روزنامه های ایران تبدیل شده است.

به نوشته ی وال استریت ژورنال ، اکثر مردم ایران واکنشی همراه با تمسخر نسبت به پیام تسلیت احمدی نژاد برای مرگ چاوز داشتند و جوک هایی در خصوص شهید نامیدن چاوز پخش شده است.

همچنین چندین روحانی بلندپایه احمدی نژاد را متهم به بی اطلاعی از مقدسات کردند: مسئله ی اینکه روح جاودان چه کسی با امام زمان (عج) در روز جزا باز می گردد حتی به ندرت در میان روحانیون بلندپایه مورد بحث قرار می گیرد.

حجت الاسلام قرائتی خطاب به احمدی نژاد گفت: تو کی هستی که چنین حرفی بزنی؟

از سوی دیگر، چندین نماینده مجلس پیام احمدی نژاد را جرکتی سیاسی در جهت ایجاد تنش در کشور دانستند.

احمدی نژاد روز پنج شنبه به کارکاس پرواز کرد. او چاوز را شهید خواهند.

ایران و ونزوئلا اشتراکات زیادی ندارند. انها رابطه ی تاریخی، جغرافیایی، مذهبی و فرهنگی ندارند. اما هر دو نفتی هستند و رابطه شان به خاطر مسائل سیاسی ایجاد شده است.

ایران میلیاردها دلار در وزوئلا در طول 8 سال گذشته سرمایه گذاری کرده است که برخی از آن شامل یک بانک، کارخانه برای تولید کامیون، خودرو و دوچرخه و البته پروژه های ساختمان سازی است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب Entekhab.ir  احمدی نژاد و چاوز به مانند برادران دیرینه و قدیمی رفتار می گردند و خیلی محکم یکدیگر را به اغوش می کشیدند و دستانشان را می فشردند و جک هایی با یکدیگر رد و بدل می کردند.

برای ایران، مرگ چاوز اتحاد با یکی از متحدانش و دروازه ی ورود به امریکای لاتین را نابود می کند.

صادق زیباکلام تحلیلگر سیاسی در گفتگویی تلفنی در این زمینه اظهار داشت: دقیقا، این مسئله بر روی رابطه ایران و ونزوئلا تاثیر خواهد گذاشت. وی افزود:چه اتفاقی برای میلیاردها دلار سرمایه گذاری ایران می افتد.

عصر ایران در گزارشی با عنوان حاشیه های حضور احمدی نژاد در مراسم تشییع چاوز نوشت:

حضور محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در مراسم وداع با هوگو چاوز ،رییس جمهور فقید ونزوئلا مورد توجه رسانه های جهانی قرار گرفت.
به گزارش عصر ایران رسانه های مختلف جهان با انتشار عکس ها و فیلم حضور احمدی نژاد در این مراسم، اشک های احمدی نژاد و تاثر او از مرگ یکی از نزدیک ترین همتایان خود را مورد توجه قرار دادند.

احمدی نژاد به همراه بیش از 30 رهبر دیگر از کشورهای مختلف در مراسم روز گذشته حضور یافتند.

احمدی نژاد ، در این مراسم ، شال مشکی به نشانه عزا بر گردن انداخته بود. او دوبار بر تابوت چاوز بوسه زد.

عکس زیر دیدار احمدی نژاد با مادر چاوز را در حاشیه مراسم روز گذشته نشان می دهد.احمدی نژاد در حالی که می گرید در حال ادای تسلیت به مادر چاوز است. کمی آن سوتر ، حجه الاسلام میرتاج الدینی معاون رئیس جمهور در امور اجرای قانون اساسی دیده می شود.

 

 فرارو در این باره نوشت:

معاون رئیس جمهور درمورد عکس‌های جنجالی منتشر شده از احمدی‌نژاد گفت: رئیس‌جمهور فقط می‌خواست به ابراز احساسات مادر چاوز پاسخ بدهد.


حجت الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی معاون رئیس جمهور در گفت‌وگو با تسنیم درباره عکس‌های جنجالی منتشر شده از رئیس‌جمهور در مراسم تشییع هوگو چاوز اظهار داشت: من و آقای صالحی در آنجا حضور داشتم و چنین چیزی صحت نداشته است.
 
وی ادامه داد: عکس‌ها را تغییر داده‌اند و یا آنها به گونه‌ای انداخته شده که این‌گونه برداشت شده است و مصافحه‌ای در کار نبوده است.
 
معاون رئیس جمهور درباره دست دادن احمدی‌نژاد با مادر چاوز گفت: آنها خیلی اظهار ارادت می‌کردند و اصرار داشتند که دست رئیس جمهور را بگیرند، اما رئیس جمهور دست‌هایش را می‌کشید.
 
میرتاج‌الدینی تصریح کرد: رئیس جمهور در مقابل ابراز تاسف و احساسات مادر چاوز که گریه می‌کرد و به احمدی نژاد می‌گفت که تو مانند پسر من هستی، آقای رئیس جمهور در همین حد می‌خواست که پاسخ دهد و رد شود.
 
وی در توضیح رفتار و اشارات خودش به احمدی‌نژاد در فیلم منتشر شده از این ماجرا اظهار داشت: من به آقای رئیس‌جمهور می‌گفتم که از آن مکان رد شویم.
 
میرتاج‌الدینی در پایان تاکید کرد: احمدی‌نژاد با مادر چاوز مصافحه نکرده است.

عصر ایران به نقل از آفتاب نوشت:

رییس جمهور در حاشیه مراسم تشییع پیکر هوگو چاوز مشغول به دلداری مادر هوگو بود که چندین بار با دست خود شانه های النا فریزا دوچاوز همسر هوگو دولوس ریس چاوز را فشرد که این امر با واکنش میرتاج الدینی مواجه شد.

محمود احمدی نژاد صبح پنجشنبه برای حضور در تشییع جنازه هوگو چاوز به کاراکاس رفت.

رییس جمهور در حاشیه مراسم تشییع پیکر هوگو چاوز مشغول به دلداری مادر هوگو بود که با دست خود شانه های النا فریزا دوچاوز همسر هوگو دولوس ریس چاوز را فشرد که این امر با واکنش میرتاج الدینی مواجه شد.

معاون قانون اساسی رییس جمهور که در هنگام دلداری احمدی نژاد به مادر چاوز در پشت سر وی قرار دارد با دست به پهلوی و شانه رییس جمهور می زند تا از این اقدام وی جلوگیری کند که موفق نمی شود.

 البته در تصاویر منتشر شده در برخی رسانه ها النا سر بر روی شانه احمدی نژاد گذاشته و دست وی را می فشارد.

عصر ایران در همین رابطه نوشت:

حتی سفر 2 روزه هم کافی بود تا "حاشیه و احمدی نژاد" دوباره همنشین هم شوند. عکس های منتشره از مراسم یابود هوگو چاوز ، بعد از آن پیام تسلیت جنجالی باعث شد تا انتقادات از نوع رفتار احمدی نژاد ، بار دیگر مطرح شود.

 سید رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز تهران در این رابطه در گفت و گو با عصر ایران می گوید: بنده هنوز عکس های مورد بحث را ندیدم، اما شنیده ام که آقای احمدی نژاد به طور نا متعارفی به مادر آقای چاوز تسلیت گفته اند که در این باره به جز تأسف کار دیگری از ما بر نمی آید.

 نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط موجود و مشکلاتی که لایه های مختلف جامعه را به خود درگیر کرده است، ادامه داد: در شرایطی که مشکلاتی چون گرانی مردم کشور را دچار مشکل کرده است و بر همه واجب و لازم است که فکری برای رفع محدودیتها کنند، همه درگیر حاشیه هایی هستند که توسط احمدی نژاد و اطرافیانش به طور دائم به وجود می آید. پس باید همه متوجه این امر باشند که دولتی ها به چنین رفتارهایی عادت دارند و نباید توجه نشان دادن به این نوع بدرفتاری موجب شود تا مشکلات مهم مردم پابرجا بمانند.

 این عضو جامعه روحانیت مبارز تهران همچنین ادامه داد: پیام آقای احمدی نژاد به مرگ چاوز و همچنین رفتاری که او در مراسم برگزار شده در ونزوئلا از خود نشان داد، این مساله را نشان می دهد که از او هیچ کاری بعید نیست و به همین دلیل همیشه باید منتظر باشیم تا رفتارهایی اینچنینی را از خود بروز بدهند. باید منتظر ماند تا بالاخره دولتش وقتش تمام شود و این روزها را پشت سرگذاشت.

اکرمی همچنین اظهاراتش را با این جمله به پایان برد: " وقتی احمدی نژاد در مقابل مقام معظم رهبری تمرد می کند، پس باید اینطور نتیجه گیری کرد که وقتی کسی به خود اجازه بی توجهی به فرمایشات رهبری را می دهد، هیچ یک از کارهایش را نباید تعجب بر انگیز خواند."

مشرق نیوز با انتشار عکسی نوشت:

به گزارش مشرق، تلویزیون دولتی ونزوئلا اقدام به پخش زنده مراسم بدرقه سران کشورهای دوست این کشور با پیکر هوگو چاوز کرد که این مراسم با ویدئوپوژکتور در نقاط مختلف کاراکاس به نمایش درآمد.

عکس زیر که با دوربین تلفن همراه یکی از مردم ونزوئلا گرفته شده، صحنه بدرقه محمود احمدی‌نژاد با تابوت همتای ونزوئلایی‌اش را نشان می‌دهد.

/ 0 نظر / 23 بازدید