دکتر نیلی: ما اکنون بالاترین تورم دنیا را داریم

مشروح سخنان دکتر نیلی در برنامه پایش

دکتر مسعود نیلی حدود 2 هفته قبل، مهمان برنامه پایش سیمای جمهوری اسلامی بود. وی به عنوان مهمان ویژه برنامه پایش، دولت بعدی را دشوارترین دولت دانست و گفت: ما دوره های سختی بعد از انقلاب سپری کردیم اما دوره دولت بعدی به خاطر تعدد مسائل و عمق آن‌ها دوره دشواری خواهد بود .

وی افزود : وضعیت بازار ارز و تلاطم ارزی ، موضوع یارانه‌ها ، بودجه و کاهش حجم آن را مهم‌ترین چالش دولت آینده عنوان کرد .

نیلی در این برنامه مهم‌ترین مسائل اقتصادی پیش روی دولت آینده را این‌گونه عنوان کرد : 1. وضعیت بازار ارز ( تلاطم ارزی ، نظام چندگانه نرخ ارز ) ، 2. یارانه‌ها و اصلاح قیمت انرژی ، 3 . بودجه ( کمیت و کیفیت خدمات دولتی ، کسری بودجه ) ، 4. نظام تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی (وضعیت سیستم بانکی ، وضعیت بازار سرمایه ) 5. شیوه اداره بنگاه‌های اقتصادی (محیط کسب و کار ، واگذاری‌های انجام شده ) ، 6. محیط زیست و تنگناهای منابع طبیعی 7. تعامل با دنیا 8 . تورم 9 . اشتغال

وی ادامه داد : ما اکنون بالاترین تورم دنیا را داریم و این خیلی مسئله مهمی است ، اکنون سه تورم بالای 20 درصد در دنیا داریم که ما در کنار ونزوئلا و بلاروس این سه کشور را بیشترین نرخ تورم تشکیل داده‌ایم . نرخ تورم علاوه بر این که اثر کاهنده بر تولید دارد نرخ تورم دهک اول دو الی سه درصد بیش از دهک نهم و دهم است . تورم نقطه به نقطه در برای دهک اول 45 درصد است .

نیلی با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع ، موضوع اشتغال است افزود : نامزدها نباید اختلاف نظر روی صورت مسئله داشته باشند بلکه اختلاف نظر باید بر روی راه حل‌ها باشد . در این 9 عاملی که در به آن‌ها اشاره کردم ، مهم‌ترین آن‌ها اشتغال است که علاوه بر جنبه اقتصادی جنبه سیاسی داریم .

این اقتصاد دان گفت : ما افزایش قابل توجهی از جمعیت را در دهه شصت داریم و این باعث شد که ما مشکلات زیادی را مانند تغذیه و مدرسه روبرو بشویم . اکنون این جمعیت به مرز اشتغال رسیده و برای آن‌ها باید اشتغال ایجاد شود . در سال‌های 85 تا 90 خالص اشتغال ما تقریباً صفر بود .

وی ادامه داد : اگر آمار مرکز آمار را مد نظر بگیریم سالانه 14 هزار شغل ایجاد شده که این عملاً یعنی شغلی به میزان قابل توجهی ایجاد نشده است . این درست در زمانی اتفاق افتاده که آن موج جمعیتی به مرز اشتغال ایجاد شده است . از سال 38 تا سال 90 به قیمت‌های ثابت سال 90 کشور 2 میلیارد هشتصد هزار درامد ارزی داشته است . هزار میلیارد این رقم مربوط به سال‌های 38 تا 56 است که متوسط ان تقریباً 30میلیارد دلار می‌شود .

نیلی تصریح کرد : فاصله سال‌های 57 تا 67 تقریباً 550 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم ، 68 تا 1383 در مجموع شانزده سال تقریباً 550 میلیارد دلار داشتیم ، در فاصله سال 84  تا 90 درآمد ارزی ما 750 میلیارد دلار بوده است . یعنی نزدیک دو و نیم برابر کل شانزده سال قبل درآمد داشتیم و این بدان معنی است که در آمد سالانه ارزی ما در این فاصله 107 میلیارد دلار بوده و در آن سال‌های قبل حدود سی میلیارد بوده است .

این استاد اقتصاد افزود: با این درآمد و نیروی جوان تحصیل‌کرده‌ای که در این سال‌ها وجود داشته، اشتغالی ایجاد نشده است و درآمد حاصل از شغل نیز در سال‌های اخیر روند نزولی داشته و موجب شده تعدادی از شاغلان نیز وارد آموزش عالی شوند، بنابراین در سال‌های آینده موجی از بیکاران تحصیل‌کرده خواهیم داشت.

 

نیلی ادامه داد: در واقع در سال‌های اخیر که رشد 4.2 درصدی در کشور ایجاد شده، اما اشتغال در آن ایجاد نشده و این موضوع موجب شده، تا صاحبان شغل درآمد خوبی نداشته باشند و عده‌ای هم از این بازار خارج شده‌اند و در واقع رشد بدون اشتغال در کشور داشته‌ایم.

وی در خصوص رشد اقتصادی سال 91 گفت: براساس پیش‌بینی‌ها رشد اقتصادی کشور در سال گذشته صفر بوده است و امسال نیز با این روند کمتر از آن خواهد بود.

 

منبع: وبسایت رسمی برنامه پایش شبکه 1 صدا و سیما

 ________________________________________________________________

در همین  زمینه بخوانید >> همشهری آنلاین: هشت میلیون بیکار؛ میراث دولت دهم برای رئیس‌جمهور آینده

/ 0 نظر / 7 بازدید