تعداد سادات ایران

محمد ناظمی‌اردکانی در اردیبهشت ماه 1392 در نخستین گردهمایی سادات فاطمی که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به اینکه هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران بیش از 76 میلیون نفر جمعیت دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد بیش از 6 میلیون نفر سادات بنی‌الزهرا هستند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه از این تعداد سادات 3 میلیون و 111 هزار نفر مرد و 2 میلیون و 666 هزار نفر خانم هستند، تصریح کرد: همچنین 550 هزار نفر فرزندان سیده داریم که در شناسنامه‌های برخی از این افراد با عنوان میرزا یاد می‌شود.

ناظمی اردکانی با اشاره به پراکندگی و جمعیت سادات در سطح کشور گفت: استان تهران با 12 میلیون نفر جمعیت، بیش از یک میلیون نفر که در واقع بیشترین تعداد از سادات کشور هستند را در خود جای داده است.

وی مازندران با 3 میلیون نفر جمعیت و حضور 600 هزار نفر از سادات را در رتبه دوم کشور دانست و اضافه کرد: خراسان رضوی با 600 هزار نفر، اصفهان با 520 هزار نفر، خوزستان با 440 هزار نفر، فارس با 340 هزار نفر، گیلان با 319 هزار نفر، آذربایجان شرقی با 200 هزار نفر، یزد و قم نیز با 180 هزار نفر از سادات در رتبه‌های سوم تا دهم قرار دارند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه از لحاظ تراکم سادات به ازای هر هزار نفر بیشترین تعداد سادات در مازندران حضور دارند، خاطرنشان کرد: مازندران به ازای هر هزار نفر، 192 نفر سادات دارد که 19 درصد جمعیت این منطقه را تشکیل می‌دهند.

وی یزد و کهگیلویه و بویراحمد را رتبه‌های دوم و سوم از لحاظ تراکم سادات عنوان کرد و افزود: استان قم به ازای هر هزار نفر، 140 سادات دارد که رتبه چهارم کشوری را از آن خود کرده است.

همچنین محسن کرمی، معاون امور ثبتی سازمان ثبت و احوال در بهمن ماه 1392 در چهارمین همایش مسئولان امور ایثارگران سازمان ثبت احوال کشور در بندرعباس گفته بود: علی‌رغم اینکه آمار خوبی که ثبت احوال از سادات در اختیار دارد اما بر این عقیده‌ایم که در کشور بیشتر از رقم ۶.۵ میلیون سید که تاکنون سید بودن آنها احراز شده است سادات داریم، چراکه پسوندهایی همانند "میر" و سایر القابی که در برخی از مناطق نیز برای این قشر به کار می‌رود باید مورد احتساب قرار گیرد.

 

منابع:

فارس نیوز

تابناک

الف

/ 0 نظر / 19 بازدید