شستن و بوسیدن پای زندانیان توسط پاپ (+تصویر)

اولین روزهای رهبری پاپ فرانسیس با رفتارها و تصمیمات بی سابقه وی همراه همراه شد. اقدامات او بویژه در روز عید پاک به صف آرایی موافقان و مخالفان اصلاحات کلیسایی منجر شده است. او عرض کمتر از ۱۰ روز به چند اقدام سنت شکنانه دست زد که به گفته بزرگان مسیحیت در چند قرن گذشته بی سابقه بوده است. او در اولین حرکت نمادین خویش با پاپ سابق- بندیکت شانزدهم -جلسه مشترک برای حل بحران کلیسا تشکیل داد و در مقابل خبرنگاران مراسم نیایش مشترک برگزار کرد

پاپ فرانسیس برای اولین بار با حضور در راس هرم رهبری واتیکان توانسته است به ۶۰۰ سال حاکمیت اروپایی تبارها بر این نهاد پرنفوذ پایان دهد.اما مهمترین حرکت پاپ آرژانتینی تبار این هفته رقم خورد زمانی که او در صدد بر آمد تا همه تشریفات و ملاحظات کشیشان محافظه کار را در برخورد با جوانان بزهکار کنار بگذارد.در این حرکت رهبر جدید کاتولیک‌های جهان در این مراسم پای ۱۲ جوان بزهکار، از جمله دو زن را شست. یکی از این زن‌ها مسلمان بود و با این اقدام خود موجب اعتراض شماری از سنت گرایان و کشیشان متعصب گردید. این اعتراض به تابو شکنی پاپ فرانسیس که به رسانه ها درز کرده است به عنوان اولین چالش در برابر اصلاحات نماینده آمریکای لاتینیها در واتیکان محسوب می شود.کشیشان امریکای لاتین قبل از عزیمت پاپ فرانسیس به رم گفته بودند که او حامی طبقات فقیر بوده و در کشور خود – آرژانتین – نیز بارها در حمایت از طبقه فرودست و علیه سیاستهای اقتصادی موضع گرفته بود.ادامه…..

 جنجالها زمانی اوج گرفت که او در روز مذهبی پاشویی طی مراسم آئینی که یادآور شام آخر عیسی مسیح، پیامبر مسیحیان است، در زندانی کوچک در ایتالیا پای ۱۲ جوان بزهکار، از جمله دو زن را شست.این کار در تاریخ کلیسای مسیحیت بی‌سابقه بوده و بر اساس مقررات مذهبی عید پاک، شستن پای زنان مجاز نیست.

 یکی از این دو زن، مسلمانی از صربستان و دیگری کاتولیکی از ایتالیا بوده است. او پای این دو زن را شست و بوسید.

 در توضیح این حرکت پاپ فرانسیس،سخنگویان واتیکان گفته اند که در روایات مسیحیانآمده، عیسی مسیح پیش از این‌که به صلیب کشیده شود، به نشانه عشق و خدمت پای حواریون خود که ۱۲ تن بودند را شست و بوسید.

 پاپ شستن پا را “یک نشانه” خواند و گفت: «کسی که بالاتر از بقیه قرار گرفته باید خادم آنها باشد.»

 

منابع:

strategicreview.org

thonline.com

straitstimes.com

/ 0 نظر / 26 بازدید