فرق لپ تاپ با نوت بوک چیست؟

لپ تاپ چیست؟
لپ تاپ یکی از انواع متفاوت رایانه‌های موجود است. این نوع از رایانه‌ها قدرت محاسباتی و عملیاتی نظیر رایانه‌های شخصی دارند. با توجه به ویژگی‌های متعدد این نوع رایانه، به خصوص ویژگی حمل، می‌توان آنها را در موارد مختلف و به صورت فرامکانی مورد استفاده قرار داد.

نگاهی به لپ‌تاپ:

از روزگاری که داشتن رایانه‌های کیفی آرزویی برای دانش‌پژوهان محسوب می‌شد، زمان زیادی نمی‌گذرد. لپ‌تاپ‌ها یا همان رایانه‌های کیفی، که البته از نظر چگونگی تاشوی بیشتر شبیه کتابچه است، رایانه‌هایی هستند بسیار جوان که قدمت آنها به زحمت به سه دهه می‌رسد. با این حال، رشد کمی و کیفی آنها تاکنون شتاب زیادی داشته است و افق روشن‌تری هم برای این صنعت پیش‌بینی می‌شود.

نگاهی به تاریخچه و ساختار لپ تاپ:
به احتمال قوی “آلن کای” از شرکت (زیراکس)، اولین کسی بود که در دهه ۱۹۷۰ طرح رایانه‌ی حمل شدنی دستی را به‌طور اصولی پایه‌ریزی کرد. او در این طرح رویایی رایانه‌هایی به اندازه‌ی دفترچه یادداشت را با نام پیشنهادی (داینا بوک) ترسیم کرد که به راحتی حمل می‌شود و توانایی حفظ و نگهداری تمام اطلاعات مورد نیاز هر شخص را داشته باشد.

تفاوت لپ تاپ با نوت بوک

هنوز هم برخی از کاربران در مورد اینکه نت‌بوک چیست و چه فرقی با لپ‌تاپ دارد سردرگمند.

بی‌شک لپتاپ و نت‌بوک هر دو مزایا و معایبی دارند اما می‌توان از چند نظر تفاوت آن‌ها را مورد ملاحظه قرار داد تا با توجه به کاری که انجام می‌دهیم دریابیم کدامیک برای ما مناسب‌تر خواهد بود.

اندازه:

آنچه در نظر اول در مورد نت‌بوک جلب توجه می‌کند، اندازه آن است؛ نمایشگر نت‌بوک معمولا از هفت تا 10 اینچ است اما اندازه لپ‌تاپ‌ها معمولا از 14 اینچ آغاز می‌شود. این مساله موجب می‌شود نت‌بوک‌ها در مقایسه با لپ‌تاپ‌ها بسیار کوچک‌تر و سبک‌تر باشند. همچنین قابل حمل‌تر بوده و می‌توانند در کیف یا کوله پشتی کوچک حمل شوند.

وضوح:

بیش‌تر نت‌بوک‌ها در حال حاضر وضوح تصویری 1024 در 600 را فراهم می‌کنند؛ هر وضوحی پایین‌تر از این میزان به کاربر اجازه نمی‌دهد یک صفحه وب را به‌طور کامل مشاهده کند و مجبور است برای خواندن کل متن صفحه را به عقب یا جلو ببرد.

قدرت:

اندازه کوچک نت‌بوک‌ها آن‌ها را از نظر مصرف نیرو بهینه می‌کند، بنابراین می‌توان از یک نت‌بوک به مدت پنج تا شش ساعت بدون شارژ مجدد باتری استفاده کرد که سه برابر طولانی‌تر از یک لپ‌تاپ معمولی است. این ویژگی به همراه راحتی حمل، نت‌بوک را به دستگاه پرطرفدار مسافران مسافت‌های دور تبدیل می‌کند.

کارآمدی:

اندازه، تنها تفاوت میان لپ‌تاپ و نت‌بوک نیست؛ عیب اصلی نت‌بوک‌ها مربوط به کارآمدی ضعیف‌تر آن‌ها از نظر سخت افزاری است. سرعت هارددرایو و پردازنده حافظه‌های گرافیکی پایین‌تر به‌طور روشن ارزشی به جذابیت نت‌بوک‌ها اضافه نمی‌کند.

بنابراین انجام هرگونه کار سنگین مانند ویرایش گرافیک یا ویدیو به آسانی کار در لپ‌تاپ‌ها نخواهد بود. حتی پخش بیش از اندازه ویدیو در سایت‌هایی مانند یوتیوب نیز می‌تواند نت‌بوک را به میزان قابل ملاحظه‌ای آهسته کند.

کی‌بورد:

یک ایراد عمده وارد شده در مورد نت‌بوک‌ها به ابعاد کی‌بورد آن‌ها مربوط است. در صورتی که کاربر انگشتان بلندی داشته باشد، مجبور است زمان زیادی برای تصحیح آنچه که تایپ کرده صرف کند. نت‌بوک‌ها معمولا کی‌بوردهای کوچکی دارند که تایپ با آن‌ها را دشوار می‌کند.

درایوهای نوری و اتصال به اینترنت:

نت‌بوک‌ها معمولا درایو دیسک نوری ندارند، به این معنی که از CD یا DVD خبری نیست. با این همه اتصال به اینترنت یک مساله محوری در تمامی نت‌بوک‌هاست. تمامی آن‌ها با وای فای تعبیه شده عرضه شده و شمار روزافزونی از آن‌ها به بلوتوث مجهز شده‌اند، بنابراین می‌توانند برای اتصال به اینترنت به یک شبکه تلفن همراه نسل سوم متصل شوند.

قیمت:

نکته آخری که چندان هم کم اهمیت نیست، قیمت است؛ نت‌بوک‌ها بسته به امکانات بین 200 تا 500 دلار قیمت دارند، در حالی که ارزان‌ترین لپ‌تاپ از 400 دلار آغاز می‌شود.

با یک لپ‌تاپ مدل پایین می‌توان به اینترنت متصل شد، اسناد را ایجاد و ویرایش کرد و بازی‌هایی را اجرا کرد که برای نمایش بدون مشکل نیاز به گرافیک بالایی ندارند. مدل‌های بالاتر ظرفیت ذخیره‌سازی بیش‌تر، RAM بالاتر وامکانات بیش‌تری دارند.

____________________________________________________________

منابع:

1   2

/ 0 نظر / 6 بازدید