جنگ خبری فارس و ایرنا بر سر یک مصاحبه

فرارو- پس از انتشار اظهاراتی از زبان 'محمد مرسی' رئیس جمهور منتخب مصر از سوی خبرگزاری فارس، خبرگزاری ها و سایتهای مختلف به نقل از مقامات مصری این اظهارات و اساسا مصاحبه با این خبرگزاری را تکذیب کردند. از سوی دیگر خبرگزاری فارس هم از انتشار مصاحبه خود با مرسی در سایت تلویزیون رسمی مصر خبر داده است.
خبرگزاری دولتی ایرنا گزارشی از این تکذیب‌ ها را منتشر کرده است، ایرنا همچنین روایت خبرنگار خود در قاهره را از بازتاب و حاشیه های گفت و گو منسوب به مرسی با خبرگزاری فارس را منتشر کرده است. از طرف دیگر خبرگزاری فارس نیز در مطلبی به این گزارش ها پاسخ داده است این خبرگزاری تاکید دارد که گفت و گو با مرسی جعلی نبوده است.
روایت ایرنا از بازتاب تکذیب مصاحبه مرسی
خبرگزاری 'رویترز' به نقل از دستیار مرسی نوشت که رئیس جمهور منتخب هیچ موضوعی در مورد ایران مطرح نکرده است.
'یاسر علی' دستیار مرسی به رویترز گفت که وی هیچ مصاحبه مطبوعاتی با خبرگزاری فارس انجام نداده است و تمامی آنچه از سوی این خبرگزاری به نقل از مرسی منتشر شده است به هیچ وجه درست نیست.
رویترز افزود که خبرگزاری الشرق الاوسط (خبرگزاری رسمی مصر) نیز به نقل از یک منبع رسانه ای در دفتر ریاست جمهوری مصر هر گونه مصاحبه مرسی با خبرگزاری فارس را نفی کرد.
خبرگزاری فرانسه نیز در این زمینه به نقل از یک منبع رسمی نوشت: دفتر ریاست جمهوری مصر روز دوشنبه هر گونه اظهارات منتشر شده به نقل از مرسی را که در آن خواستار از سر گیری روابط با ایران شده است رد کرد.
این خبرگزاری به نقل از خبرگزاری الشرق الاوسط افزود که یک منبع رسانه ای در دفتر ریاست جمهوری مصر گفت که رئیس جمهور منتخب هیچ مصاحبه ای با خبرگزاری فارس انجام نداده است و آنچه فارس منتشر نموده صحت ندارد.
روزنامه فرامنطقه ای 'الشرق الاوسط' چاپ لندن با اشاره به انتشار خبر اظهارات منسوب به مرسی از سوی خبرگزاری فارس در تایید بازنگری در معاهدات امضا شده با رژیم صهیونیستی و از سرگیری روابط با ایران به نقل از 'جهاد حداد'،سخنگوی رسانه ای ستاد تبلیغات انتخاباتی مرسی این خبرها را عبارت از یک دروغ بزرگ و شایعه توصیف نمود.
حداد به الشرق الاوسط گفت آنچه فارس منتشر نموده ساختگی و غیر واقعی است و هدف از ان ایجاد بلوا ونگرانی و ترس درباره پیروزی مرسی است.
وی تاکید کرد که موضع رسمی مرسی در مورد ایران به دقت در برنامه انتخاباتیش ذکر شده است.
الشرق الاوسط به نقل از یک منبع رسانه ای در دفتر ریاست جمهوری مصر هر گونه مصاحبه مرسی با خبرگزاری فارس را تکذیب نمود.
'رضا فهمی' نماینده اخوان المسلمین ورئیس کمیته امور عربی و روابط خارجی مجلس شورای مصر در پارلمان مصر به الشرق الاوسط گفت که اصولا هدف از انتشار اظهارات منسوب به مرسی افزایش نگرانی و ترس از قصد مرسی برای برقراری روابط قوی مصر با ایران است که ممکن است خشم غرب را برانگیزد.
پایگاه خبری 'میدل ایست آنلاین' نیز در خبری با عنوان مرسی در یک مصاحبه ساختگی ابراز امیدواری کرد روابط با ایران از سر گرفته شود گفت که ریاست جمهوری مصر هر گونه گفت وگوی مرسی با فارس را رد کرده وخبر فارس را بی اساس دانسته است.
این پایگاه به نقل از خبرگزاری الشرق الاوسط مصر افزود که کل اظهارات منسوب به مرسی از جمله در مورد ایران عاری از صحت است.
از سوی دیگر شبکه 'الجزیره' قطر نوشت که یاسر علی دستیار مرسی اعلام کرد که رئیس جمهور منتخب هیچ مصاحبه ای با خبرگزاری فارس انجام نداده است.
الجزیره افزود که یک منبع رسانه ای ریاست جمهوری نیز هر گونه مصاحبه مرسی را با فارس تکذیب کرده است.
الجزیره گفت که به نظر می رسد صدای فردی که در نسخه صوتی مصاحبه فارس با مرسی به گوش می رسد با رئیس جمهور منتخب مصر مطابقت ندارد.
پایگاه خبری شبکه 'العربیه' نیز گزارش داد که یک مقام مسئول در دفتر ریاست جمهوری مصر به خبرگزاری رسمی الشرق الاوسط گفته است که رئیس جمهور منتخب مصر با هیچ خبرنگاری گفت و گو نکرده است.
این منبع عربی به نقل از این مقام مسئول افزود: تنها دفتر ریاست جمهوری است که می تواند از زبان رئیس جمهور سخن بگوید.
العربیه افزود: این سخنان پس از آن ایراد شد که خبرگزاری ایرانی 'فارس' اعلام کرد که با محمد مرسی دقایقی پیش از اعلام پیروزیش در انتخابات ریاست جمهوری، مصاحبه انجام داده و متن این مصاحبه را به همراه فایلی صوتی در سایت خود منتشر کرده است اما کارشناسان تاکید دارند که این فایل صوتی ساختگی است و صدای فرد مصاحبه شونده صدای رئیس جمهور منتخب مصر نیست.
به گزارش العربیه، 'فرید السید' سخنگوی رسانه ای ستاد محمد مرسی، مصاحبه او با خبرگزاری فارس را از پایه و اساس رد کرد.
او در این باره گفت: من به عنوان سخنگوی رسانه ای ستاد مرسی در قاهره تاکید می کنم، او با هیچ رسانه ایرانی پیش از اعلام پیروزیش گفت و گو نکرده اما درباره مصاحبه هایش پس از اعلام پیروزیش در انتخابات خبری نداریم چرا که او در پی تشکیل تیم رسانه ای جدید برای ریاست جمهوری است.
روزنامه 'الحیات' نیز نوشت که مرسی در بیانیه ای منتشره از سوی دفتر ریاست جمهوری هر گونه گفت وگو با خبرگزاری فارس را در مورد از سرگیری روابط با ایران برای ایجاد توازن راهبردی در منطقه نفی کرد.
روزنامه 'القدس العربی' نیز بر روی پایگاه اینترنتی خود به نقل از ریاست جمهوری مصر هرگونه مصاحبه مرسی با خبرگزاری فارس قبل از پیروزی در انتخابات در خصوص از سر گیری روابط با ایران و بازنگری در پیمانهای امضاشده با رژیم صهیونیستی از جمله کمپ دیوید برای تامین منافع مصر و فلسطین را رد کرد.
خبرنگار 'بی بی سی' عربی از قاهره به نقل از سخنگوی مرسی هم هرآنچه را که خبرگزاری فارس به عنوان گفت وگو با مرسی رییس جمهور مصر نسبت داده، رد کرده است .
بی بی سی افزود: سخنگوی مرسی گفت که آنچه در مورد توازن راهبردی در منطقه از زبان رئیس جمهور منتخب مصر از سوی خبرگزاری فارس منتشره شده به هیچ وجه صحت ندارد.
پایگاه اینترنتی روزنامه مصری'الاهرام' نیز خبر تکذیبیه مصاحبه مرسی با فارس را به نقل از خبرگزاری الشرق الاوسط منتشر کرده است.
در همین حال پایگاه 'اخبار مصر پس از انقلاب 25ژانویه' هم به نقل از 'فرید السید' سخنگوی رسانه ای ستاد انتخاباتی 'محمد مرسی' هرگونه گفت وگوی مرسی با رسانه های ایرانی پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مصر را رد کرد.
السید گفته است: من به عنوان سخنگوی رسانه ای مرسی تاکید می کنم که وی تا قبل از اعلام نتایج انتخابات هیچگونه گفت وگویی با هیچ رسانه ای ایرانی نداشته اما پس از آن را نمی دانم .
پایگاه مصری 'الیوم السابع' نوشت که یک مقام دفتر ریاست جمهوری مصر در گفت وگو با خبرگزاری الشرق الاوسط اظهار داشت هرآنچه را که فارس به نقل از دکتر مرسی منتشر کرده بی پایه واساس است.
درباره فایل صوتی مرسی
در خصوص فایل صوتی محمد مرسی که در خبرگزاری فارس منتشر شده است، خبرنگار ایرنا در قاهره توضیحاتی را ارایه کرده است.
وی می گوید:از صبح روز دوشنبه خبرگزاری فارس – در بخش مسایل ایرانی در تویتر- اعلام کرد که گفت وگوی اختصاصی خود را با مرسی منتشر خواهد کرد.
پخش این مطلب پرسش هایی در مصر وبویژه در میان دست اندرکاران مسایل ایران ایجاد کرد در خصوص اینکه چرا باید اولین مصاحبه آقای مرسی با رسانه ای ایرانی که حساسیت هایی را در همان ابتدای راه ایجاد می کند،صورت گیرد.
با اطلاع از این مساله با یکی از سخنگویان مرسی تماس گرفته شد و وی تاکید کرد که چنین مصاحبه ای انجام نشده و خواست منتظر پخش این گفت وگو از خبرگزاری فارس باشیم و موضوع را پیگیری کنیم.
دو ساعت بعد 'فارس' گفت وگو را به دو زبان عربی وفارسی پخش کرد که برخی مطالب مندرج در آن مارا شوکه کرد.
تلاش کردیم تا به متن کامل آن دسترسی پیدا کنیم بویژه اینکه رویترز هم این خبر را بازتاب داده بود. با پیگیری موضوع در سایت های خبری وشبکه های اجتماعی متوجه شدیم که این مساله با واکنش های گسترده ای در مطبوعات کشورهای خلیج فارس بویژه عربستان روبه رو شده است.
سپس متوجه شدیم که 'خبرگزاری فارس' فایل صوتی را بهمراه خبر فارسی آن منتشر کرده است وعربی آن این فایل را ندارد و کسانی که متن عربی را مطالعه می کنند دسترسی به فایل صوتی آن ندارند.
پس از شنیدن فایل صوتی، مشاوران مرسی و دیگر همکاران وی توجه شدند که صدا، صدای وی نیست. این فایل همچنین به سمع 'سیف الاسلام' فرزند امام حسن بنا هم رسید و همه مطمئن شدند که تقلبی است.
نکته قابل تامل این است که آقای مرسی هرگز لهجه عامیانه محاوره ای نداشته و این لهجه با شخصیت فرهیخته ی ایشان هیچ تناسبی ندارد همچنانکه تن صدا، صدای ایشان نبود.
در اینجا بود که همه برآمدند تا این خبر را تکذیب کنند. ابتدا تلاش شد که با شخص مرسی تماس گرفته شود اما ایشان برای اولین بار به کاخ ریاست جمهوری رفته بودند وبه دلایل امنیتی از سوی گاردها حفاظت می شدند ودسترسی به ایشان امکان پذیر نبود. از همین رو انتشار خبر تکذیبیه با تاخیر صورت گرفت . 'ولید الحداد' سخنگوی مرسی خواستار تکذیب این خبر شد.در همان حال بی بی سی نیز خبر تکذیبیه دیگری را از طرف ' یاسر علی' مسوول ستاد انتخاباتی مرسی منتشرکرد و پس از آن دیگر سایت ها اقدام به این کار کردند.
تکذیب خبر از سوی سخنگویان مرسی، کاخ ریاست جمهوری را برآن داشت تا با انتشار بیانیه هرچند با تاخیر بطور رسمی خبر را تکذیب کند و در اینجا بود که از همه اعضای ستاد انتخابات مرسی خواست تا دیگر در این زمینه سخن نگویند چون خود را تنها مرجع در این زمینه اعلام کرد. 
خبرگزاری فارس با حمله به ایرنا این اخبار را رد کرد و نوشت: 
پایگاه خبری تلویزیون رسمی مصر (egynews) روز گذشته بلافاصله بعد از انتشار مصاحبه فارس با محمد مرسی، این مطلب را با تیتر "تقویت رابطه با ایران توازن استراتژیک در منطقه ایجاد می‌کند" بازتاب داد.
مصاحبه تفصیلی این خبرگزاری با "محمد مرسی" نامزد اسلام‌گرای انتخابات ریاست جمهوری مصر تنها چند ساعت پیش از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های مختلف منطقه و جهان داشته است.
تاکید مرسی بر تجدید روابط با ایران که از سال 1358 شمسی تاکنون بدلیل همکاری‌های قاهره با رژیم صهیونیستی قطع و در پایین‌ترین سطح ممکن بود، لرزه بر اندام بسیاری از رسانه‌های وابسته به رژیم صهیونیستی و دشمنان مقاومت در منطقه انداخت به همین دلیل تلاش کردند تا اصل این مصاحبه را زیر سوال ببرند اما فایل صوتی که خبرگزاری فارس بر روی خروجی خود قرار داد، جای هیچ تردیدی باقی نگذاشت ضمن اینکه اسم و هویت خبرنگاری که با رئیس‌جمهور منتخب مصر مصاحبه کرده است، کاملاً شفاف در فایل صوتی ذکر شده و هر کس می‌تواند با جستجوی نام این خبرنگار در اینترنت هویت آن را ببیند.
هرچند برخی سایت‌ها و رسانه‌های داخلی در امتداد خط رسانه‌های ضد ایرانی این مصاحبه را تکذیب کردند، اما این مصاحبه در رسانه‌های رسمی مصر و شبکه‌های تلویزیونی "ایجی نیوز" و "الحیاة" بازتاب گسترده ای داشت.
 
پایگاه اینترنتی ایجی نیوز تلویزیون رسمی مصر ساعت‌ها این مصاحبه را در تیتر صفحه اول سایت خود منتشر کرد. نکته جالب اینکه اگر با اظهارنظرهای منتشر شده ذیل این خبر دقت کنیم، متوجه می شویم که عده‌ای تندرو و وهابی که از محتوای مصاحبه مرسی با فارس به خشم آمده بودند، به جریان سازی علیه این مصاحبه روی آوردند.
 
 
/ 0 نظر / 6 بازدید