GSM چیست؟

GSM یا سامانهٔ جهانی ارتباطات همراه، مخفف Global System for Mobile Communications، استانداردی توسعه داده شده توسط انستیتو اروپایی استانداردهای مخابراتی است.

جی‌اس‌ام (GSM)  یکی از متداول‌ترین استاندارد های تلفن‌های همراه در جهان است. فروشندهٔ اصلی آن یعنی شرکت جی‌اس‌ام تخمین می‌زند که ۸۰ درصد از بازار جهانی تلفن همراه از این استاندارد استفاده می‌کند. سه میلیارد نفر در ۲۱۲ کشور از این استاندارد بهره می‌گیرند.گستردگی این استاندارد رومینگ بین‌المللی میان اپراتورهای تلفن همراه را رایج نموده است. این امکان مشترکین را قادر می سازد از تلفن‌های همراه خود در بیشتر نقاط دنیا استفاده کنند.

جی‌اس‌ام در اصل کوتاه‌شدهٔ عبارت فرانسوی Groupe Spécial Mobile (گروه ویژهٔ تلفن همراه) است. تفاوت GSM با تکنولوژی‌های پیش از آن در سیگنالینگ و کانال‌های صدای دیجیتال است و به همین دلیل از آن به عنوان نسل دوم سیستم‌های تلفن همراه (۲G) یاد می‌شود. همچنین GSM برای اولین بار یک جایگزین ارزان (برای حامل شبکه) برای تماس‌های تلفنی ارائه کرد، سرویس پیام کوتاه(SMS)، که امروزه در سایر استانداردهای تلفن همراه نیز پشتیبانی می‌شود. یک مزیت دیگر آن است که استاندارد شامل یک شماره تلفن اورژانس جهانی ، ۱۱۲، می‌باشد.

نسخه‌های جدیدتر با استاندارد اصلی گوشی‌های GSM سازگار هستند. به عنوان مثال، در نسخه ۹۷ استاندارد قابلیت بسته داده با استفاده از GPRS افزوده شده است. نسخه ۹۹ با استفاده از تکنولوژی EDGE ارسال داده با سرعت بالا را ارائه کرد.

انجمن GSM تخمین می زند که فناوری تعریف شده در استاندارد GSM در خدمت 80 ٪ از جمعیت جهان، شامل بیش از 5 میلیارد نفر در بیش از 212 کشور است.

اولین تماس GSM جهان تاریخی را در 1 جولای سال 1991 توسط نخست وزیر فنلاند Harri Holkeriبه Kaarina Suonio شهردار شهر تامپره ایجاد شد. شبکه برای اولین بار توسط Telenokia و زیمنس ساخته شده بود و توسط Radiolinja کار میکرد. سال 1992 ، اولین SMS فرستاده شد و وودافون بریتانیا و مخابرات فنلاند توافق نامه رومینگ بین المللی را به امضا رساندند.

جزئیات فنی

GSM یک شبکه سلولی است که تلفن های همراه از طریق جستجوی نزدیک‌ترین فضای اطراف به آن متصل می‌شوند. پنج اندازه متفاوت سلول در شبکه GSM وجود دارد. سلول‌های ماکرو، میکرو، پیکو، فمتو و چتری. محدوده پوشش هر سلول بر طبق محیط قرارگیری متفاوت است. سلول‌ها ماکرو به سلول‌هایی گفته می‌شود که آنتن ایستگاه پایگاه بر روی یک یا ساختمانی بالای ارتفاع متوسط پشت بام قرار گرفته است. سلول‌های میکرو سلول‌هایی هستند که ارتفاع آنتن کمتر از سطح متوسط بالای پشت بام است و معمولاً در مناطق شهری استفاده. می‌شوند. Picocells سلول‌های کوچکی هستند که قطر پوشش آن‌ها چند ده متر است؛ آن‌ها به طور عمده مورد استفاده درون خانه هستند. Femtocells سلول طراحی برای استفاده در محیط‌های مسکونی یا کوچک کاری هستند و از طریق اتصال به اینترنت پهن باند به شبکه ارائه دهنده خدمات متصل می‌شوند. سلول‌های چتر برای پوشش مناطق سایه سلول‌های کوچک‌تر و پر کردن شکاف در پوشش بین این سلول‌ها استفاده می‌شود. شعاع افقی سلول بر اساس ارتفاع آنتن، گیرش آنتن و شرایط گسترش از چند صد متر تا چند ده کیلومتر تغییر می‌کند. بیشترین مسافتی که مشخصات GSM پشتیبانی می‌کند 35 کیلومتر است.

واحد شناسایی مشترک (SIM)

یکی از ویژگی‌های کلیدیGSM واحد شناسایی مشترک است، که به عنوان یک سیم کارت شناخته می‌شود.سیم کارت هوشمند قابل جداسازی حاوی اطلاعات اشتراک کاربر و دفترچه تلفن است. این کار به کاربر اجازه می‌دهد تا اطلاعات خود را پس از تعویض گوشی. حفظ نماید. متناوبا ، کاربر همچنین می‌تواند اپراتور را با تغییر سیم کارت خود تغییر دهد در حالی که گوشی خود را نگاه می‌دارد. برخی اپراتورها با اجازه دادن به یک گوشی برای اتصال تنها به یک سیم کارت. یا تنها با سیم کارت‌های صادر شده توسط آن‌ها، جلوی این کار را می‌گیرند این عمل به عنوان قفل سیم کارت شناخته می‌شود.

__________________________________________________________

منابع: 1 و 2

/ 0 نظر / 6 بازدید