اعتراضات به فیلم آمریکایی

عصر ایران - واکنش ها به تولید و پخش فیلمی توهین آمیز درباره پیامبر اسلام که از روز سه شنبه گذشته آغاز شده بود همچنان در مناطق مختلف جهان ادامه داد.

اعتراضات همراه با خشونت در کشورهای مختلف در روز جمعه در مجموع 7 نفر کشته شدند. این افراد در مصر (یک کشته)، سودان (3 کشته) ، تونس (2 کشته) و در لبنان (یک کشته) به قتل رسیدند.

در این اعتراضات صدها نفر نیز تا این لحظه مجروح شده اند که از ان جمله 400 نفر در مصر ، 50 تن دیگر در سودان و 50 نفر در تونس زخمی شده اند.

مهمترین این واکنش ها که امروز جمعه روی دادند و برخی از آنها همچنان ادامه دارد به این شرح است:

- دبیر کل سازمان ملل متحد فیلم توهین کننده به اسلام را "مشمئز کننده" توصیف کرد.

بان کی مون امروز جمعه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در عین حال خواستار آرامش و تعقل در اعتراض به این فیلم شد.

وی افزود: هیچ چیزی نمی تواند توجیه گر انجام جنایت، وحشیگری و خشونت در ابراز نظر باشد. سوء استفاده از حق اساسی در آزادی ابراز نظر برای خون ریزی، باعث شرم است. در این مرحله از بحران، ما نیازمند آرامش و تعقل هستیم.

- یک نفر از معترضین در مقابل سفارت آمریکا در قاهره به ضرب گلوله کشته شد. درگیری ها و زد و خوردها میان معترضین و پلیس مصر در مقابل سفارت آمریکا در قاهره که از روز سه شنبه گذشته آغاز شده بود تا امروز جمعه ادامه دارد. اخوان المسلمین مصر که دعوت به برگزاری تجمع اعتراض آمیز مقابل سفارت آمریکا در قاهره کرده بود، این فراخوان خود را پس گرفت. سفارت آمریکا در قاهره، کاملا تخلیه شد.

تصویری از اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده در اعتراضات علیه فیلم توهین آمیز درباره پیامبر اسلام در میدان التحریر قاهره

پ

محمد مرسی رئیس جمهور مصر که در حال انجام سفر دوره ای در اروپاست بار دیگر ضمن اعلام پیامبر اسلام به عنوان خط قرمز و محکومیت توهین به ایشان، مخالفت خود را با واکنش های خشونت آمیز و حمله به سفارتخانه ها اعلام کرد.

 
درگیری ها مقابل سفارت آمریکا در قاهره


سردر سفارت آمریکا در قاهره

 

- هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا با شرم آور توصیف کردن فیلم توهین آمیز درباره پیامبر اسلام گفت که این فیلم ارتباطی با دولت آمریکا ندارد.

- آمریکا شماری از نیروهای ویژه تفنگداران دریایی خود را برای حمایت از مراکز و شهروندان این کشور، به یمن اعزام می کند.

اعتراضات مقابل سفارت آمریکا در یمن

- در یمن حملات معترضین به سفارت آمریکا در صنعا، امروز جمعه هم ادامه یافت. معترضین برای ورود به سفارت آمریکا تلاش کردند اما با مقاومت نیروهای امنیتی روبه رو شدند با این حال معترضین پرچم سفارت آمریکا را به پایین کشیده و آن را آتش زدند.

تظاهرات در تهران

- در تهران و شهرهای سراسر ایران پس از برگزاری نماز جمعه، تظاهرات اعتراض آمیز علیه تهیه و انتشار فیلم توهین آمیز درباره پیامبر اسلام برگزار شد.

- در سودان، سه معترض در نزدیکی سفارت آمریکا در خارطوم کشته شدند. معترضین به سفارتخانه های آلمان و بریتانیا هم حمله کردند. آنها توانستند وارد حیاط سفارت آلمان شوند و با پایین کشیدن پرچم این کشور، پرچم القاعده را جایگزین کنند. سفارتخانه های آلمان و بریتانیا تخلیه شدند. آمریکا اعلام کرد برای تامین امنیت سفارتخانه خود در خارطوم، نیروهای نظامی ویژه واکنش سریع به سودان اعزام می کند.

اعتراضات مقابل سفارت آلمان در سودانحدود 5 هزار نفر در این تظاهرات مشارکت داشتند. پلیس هم برای مقابله با معترضین از گاز اشک آور استفاده کرد. دلیل مرگ سه نفر از کشته شدگان ، تصادف با خودروهای پلیس در مقابل سفارت آمریکا بیان شده است.

-  وزیر خارجه آلمان گفت که خشم در جهان اسلام درباره فیلم توهین آمیز درباره پیامبر اسلام را درک می کند اما تاکید کرد توجیهی برای خشونت نیست. وی در بیانیه ای تلویزیونی که به دو زبان آلمانی و انگلیسی پخش شد گفت:" این فیلم ننگین را محکوم می کنم اما توجیهی برای خشونت وجود ندارد. توجیهی برای حمله به سفارتخانه ها نیست. توجیهی برای کشتن مردم یا در معرض خطر قرار دادن جان انسان ها نیست.

"گیدو وستروله" افزود: "فیلم ، دشمنی با اسلام و توهین به میلیون ها نفر از مومنین به دین اسلام  است."

اعتراضات در اندونزی


- در بنگلادش، معترضین ضمن تجمع اعتراض آمیز در مقابل سفارت آمریکا در شهر داکا پرچم این کشور را آتش زدند.

- دراردن، معترضین با برگزاری تظاهرات به سمت مقابل سفارت آمریکا در امان، تهیه و انتشار فیلم توهین آمیز درباره پیامبر اسلام را محکوم کردند.

-  رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه با محکومیت تولید فیلم توهین آمیز درباره پیامبر اسلام ، از واکنش خشونت آمیز به این موضوع و قتل سفیر آمریکا در لیبی انتقاد کرد.

اعتراضات مقابل سفارت آمریکا در تونس

- در تونس شماری از معترضین توانستند وارد حیاط سفارت آمریکا شوند. در این حوادث 2 نفر کشته و 50 نفر دیگر از معترضین زخمی شدند. معترضین همچنین به مدرسه آمریکایی در شهر تونس حمله کرده و آن را به آتش کشیدند. تعدادی از معترضین شعار می دادند: "اوباما اوباما همه ما اسامه هستیم". اشاره آنها به اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده بود.
68 خودرو تا این لحظه در تونس به آتش کشیده شده و 22 نفر بازداشت شده اند.

شهر طرابلس در شمال لبنان

- در شهر طرابلس در شمال لبنان، معترضین در مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند. این تجمع به خشونت کشیده شد و شماری از معترضین خشمگین ، یک رستوران فست فود را به آتش کشیدند. این رستوران شعبه رستوران های زنجیره ای آمریکایی "کی اف سی" بود. در این خشونت ها یک نفر کشته و 26 نفر زخمی شدند. 12 نفر از این افراد، نیروهای امنیتی بودند.

اعتراضات ضدآمریکایی در شهر طرابلس در شمال لبنان


- سخنگوی گروه افراط گرای اسلامی "انصار الشریعه" در لیبی، دخالت در حمله مسلحانه به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی و قتل سفیر این کشور را رد کرد.

- دولت لیبی از دستگیری چند متهم به دخالت در قتل سفیر آمریکا خبر داد.

- از هند هم خبر می رسد که سفارتخانه آمریکا در محاصره مسلمانان خشمگین قرار دارد.

 

منبع

 

/ 0 نظر / 7 بازدید