نوری مالکی و آمریکا

فارس نیوز در تاریخ دهم شهریور 90 نوشت:

با تاکید بر خروج کامل نیروهای آمریکایی
مالکی: هیچ پایگاه نظامی آمریکایی در عراق باقی نخواهد ماند


نخست وزیر عراق تصریح کرد که تمام نیروهای آمریکایی تا پایان سال جاری میلادی طبق توافقنامه امنیتی از عراق عقب‌ نشینی خواهند کرد.
 به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "اصوات العراق"، "نوری المالکی" نخست وزیر عراق، تمایل کشورش برای باقی ماندن هرگونه پایگاه آمریکایی در عراق پس از عقب نشینی را رد و تاکید کرد که براساس توافقنامه امنیتی تمام نیروهای آمریکایی در موعد مقرر تا پایان سال جاری از کشور خارج خواهند شد.

بر اساس بیانیه دفتر مالکی، توافقنامه عقب نشینی نیروهای آمریکایی در موعد مقرر آن تا پایان سال جاری میلادی اجرایی خواهد شد و هیچ پایگاه نظامی آمریکایی در عراق باقی نخواهد ماند.

 

فارس نیوز در تاریخ 22 خرداد 93 نوشت:

واکنش آمریکا به «درخواست» کمک عراق: نوری مالکی نخست وزیر خوبی نیست/ برای سرکوب داعش هواپیما اعزام نمی‌کنیم

مقامات آمریکایی در واکنش به آنچه «درخواست نوری مالکی از این کشور برای سرکوب داعش» خوانده‌اند اعلام کردند، مالکی نخست وزیر خوبی نیست و این کشور ترجیح می‌دهد به جای بمباران مواضع داعش، به تقویت ارتش عراق کمک کنند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات آمریکایی اعلام کردند که واشنگتن آمادگی دارد تا کمک‌های جدیدی را به عراق ارسال کند به منظور آنکه از اقدامات خشونت‌بار و تهاجمی داعش که تهدید کرده‌اند شمال عراق را به تصرف خود درآورند، جلوگیری به عمل آورد.

با اینحال کاخ سفید اعلام کرده است که واشنگتن علاقه‌ای به «مداخله هوایی» در خاک عراق ندارد. پیشتر، روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرده بود که نوری‌المالکی، نخست‌وزیر عراق، به طور محرمانه از دولت آمریکا خواسته تا در خاک عراق دست به «مداخله هوایی» بزند.

/ 0 نظر / 19 بازدید